19/10/13

2η Αγωνιστική Α1 : Κολοσσός Ρόδου - Ρέθυμνο 66-76

Το 2/2 έκανε στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ το Ρέθυμνο, το οποίο επιβλήθηκε εκτός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 76-66.

Το Ρέθυμνο πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου και επικράτησε στο "σμαραγδένιο νησί" με 76-66.
Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ διπλασίασε τις νίκες της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Χαρτ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 2/4 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.
Ο αριθμός του αγώνα:
Τα 6/7 τρίποντα του Χαρτ. Ο Αμερικανός παίκτης των Κρητικών ήταν εξαιρετικός από τη γραμμή των 6μ.75.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το μπλακ άουτ του Κολοσσού στην β' περίοδο. Ο Σμιθ με κάρφωμα έκανε το 20-18 με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως στη συνέχεια οι Κρητικοί απάντησαν με σερί 18-0 (20-36), συντήρησαν την διαφορά τους και κατάφεραν να φτάσουν στο εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα.
Ο αγώνας::
Το Ρέθυμνο προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι του από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την ομάδα του Θανάση Γιαπλές να προηγείται με 0-7. Παρόλα αυτά, ο σύλλογος από το "σμαραγδένιο νησί" αντέδρασε, μείωσε και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο του αγώνα στο 18-18, έπειτα από σουτ τριών πόντων του Γιάννη Γεωργαλλή.
Στην δεύτερη περίοδο, τα πράγματα όμως άλλαξαν. Οι Κρητικοί μετά από καλάθι του Σμιθ που έκανε το 20-18 για τον Κολοσσό απάντησαν με σερί 18-0 και αποσπάστηκαν με 20-36. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν τον αγώνα, με τις δύο ομάδες τελικά να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 27-39 για το Ρέθυμνο, ύστερα από τρίποντο του Προύιτ.
Το Ρέθυμνο στο τρίτο δεκάλεπτο πάτησε... γκάζι και κατάφερε να ανοίξει ακόμα περισσότερο την διαφορά του από τον Κολοσσό Ρόδου. Ο Κουμπούρας στο 23ο λεπτό του αγώνα σημείωσε το 32-53 για την ομάδα του Θανάση Γιαπλές. Με αυτόν τον τρόπο το 30ο λεπτό του ματς βρήκε το Ρέθυμνο να προηγείται με 14 πόντους (45-59).
Παρόλα αυτά, ο Κολοσσός Ρόδου στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα αντέδρασε. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 62-67, χωρίς όμως να μπορέσουν να κάνουν την ολική επαναφορά, με το Ρέθυμνο να παίρνει τελικά το θετικό αποτέλεσμα με 76-66.
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 27-39, 45-59, 66-76.
Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 10(2), Ρουμ, Γεωργαλλής 6(2), Σμιθ 14(1), Στεφανίδης 10(1), Σίμπσον 2, Κουκουλάς 6, Τσάμης 5, Προύιτ, Όσμπι 13.
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 25(6), Καλλινικίδης 2, Κουμπούρας 6(1), Αγγελόπουλος 10(1), Προύιτ 8(2), Καλαμπόκης 12, Λάτοβιτς, Αλεξάντερ, Άρμπετ 3(1), Γκάμπριελ 10.