20/10/13

2η Αγωνιστική Α1 : Nέα Κηφισιά-ΚΑΟΔ 84-95

Ο ΚΑΟΔ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη, στη φετινή Basket League ΟΠΑΠ, το 84-95 επί της Κηφισιάς.

Η Κηφισιά είχε το πάνω χέρι στην πρώτη περίοδο, με τη συνέχεια να ανήκει στον ΚΑΟΔ που φάνηκε να θέλει περισσότερο τη νίκη, ενώ είχε λύσεις από περισσότερους παίκτες.

Το τέλος ανέλαβε ο Κρίστιαν Πολκ και με 16 πόντους, σε 7' λεπτά έδειξε στην ομάδα του το δρόμο για την πρώτη της νίκη, στη φετινή Basket League ΟΠΑΠ.
Ο αγώνας
Η Κηφισιά εμφανίστηκε πιο έτοιμη στην εκκίνηση, ώθησε τον ΚΑΟΔ σε επτά λάθη στην πρώτη περίοδο και έφτασε στο 29-18 του 10', με τον Κρόκερ να 'χει δώσει 14 πόντους, ενώ ο Λιακόπουλος είχε 7. Η δεύτερη περίοδος αφορούσε και το 43-29 (15'), χάριν και του Μπάρλου, όταν άρχισε η αντεπίθεση των Δραμινών. Κατ' αρχάς, οι παίκτες του Μάρκοβιτς βελτίωσαν την άμυνα τους, μείωσαν τα λάθη τους και συνεργάστηκαν καλύτερα στην επίθεση.
Με τους Λάζαριτς (9 πόντους -είχε βέβαια και 5 λάθη), Σλαφτσάκη και Χρυσικόπουλο ως ηγέτες, έτρεξαν επί μέρους 22-6 έως το 49-51 (24.30") οπότε προηγήθηκαν για πρώτη φορά. Ο Κρόκερ επανεμφανίστηκε (είχε 22 πόντους, στο 30'), για να δώσει λύσεις, με τον Πολκ να έχει αρχίσει ήδη το ζέσταμα έως το 58-62 (26') και το 59-62 του 30', που είχε το επί μέρους 12-22, χάρη και στα 7-2 ριμπ. του ΚΑΟΔ (έναντι των 3-2 της Κηφισιάς). Είχε και μόλις 3 λάθη για τους φιλοξενούμενους (οι γηπεδούχοι είχαν 5, όπως είχαν 0/4 τριπ. στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο και 4/9 διπ. -οι αντίστοιχοι αριθμοί των Δραμινών ήταν 2/4 τριπ. και 7/10 διπ.).
Στην τελευταία πράξη ήταν ο Πολκ αυτός που έκανε ένα βήμα μπροστά για τον ΚΑΟΔ, που διατήρησε την αυτοσυγκέντρωση του, συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και με 16 πόντους του Αμερικανού γκαρντ έφτασε στο 72-87 (37'). Όσο κυλούσε το χρονόμετρο, οι γηπεδούχοι γίνονταν ακόμα πιο άστοχοι (τελείωσαν με 7/24 τρίποντα), έδιναν περισσότερα δικαιώματα στην άμυνα και κατ' αυτόν τον τρόπο δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το 84-95.
Τα δεκάλεπτα: 29-18, 18-22, 12-22, 25-33
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 9, Λιακόπουλος 9, Διαμαντόπουλος, Κρόκερ 30, Κομποδιέτας, Μενουδάκος, Σιούτης 3, Ψαθάς 2, Γκάρετ 12 (8 ριμπ.), Γουντς 9 (5 ριμπ.), Τσαλδάρης 2, Μπάρλος 8.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 6, Κόβιτς 2, Λάζεριτς 15 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Πολκ 22, Βον 6, Μάρκοβιτς 8, Σπυριδωνίδης 4, Μπάβτσιτς 3, Ζάρας 8, Μπένας 4, Χρυσικόπουλος 17 (6 ριμπ.).