20/10/13

2η Αγωνιστική Α1 : Ηλυσιακός - Ολυμπιακός 57-78

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Ηλυσιακού, ο οποίος πάλεψε με 78-57 στο κλειστό των Ιλισίων για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός πήρε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Ηλυσιακό με 78-57 και διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.
Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν τον έλεγχο σε ολόκληρο το παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι πάλεψαν μέχρι το τέλος και κατάφεραν να δημιουργήσουν πρόβλημα στους Πειραιώτες, μειώνοντας την διαφορά.
Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός κατάφερε στο τελευταίο πεντάλεπτο να αποσπαστεί από τον Ηλυσιακό και να φτάσει χωρίς δυσκολίες στο θετικό αποτέλεσμα. Ο Ματ Λοτζέσκι για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν εξαιρετικός, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους, ενώ ο Χατζής σημείωσε 16.
Ο Ηλυσιακός κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 7-2 στο τρίτο λεπτό του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αντέδρασαν και με σερί 14-0 πέρασαν μπροστά με 7-16. Ο Στέφενς μείωσε σε 9-16 για να κάνει ο Πρίντεζης με σουτ τριών πόντων το 9-19. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 12-23 για τους "ερυθρόλευκους".
Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο παιχνίδι χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα έντεκα πόντων κόντρα στην ομάδα του Δημήτρη Λιόγα, η οποία πάντως προσπάθησε να μειώσει την διαφορά από τους Πειραιώτες.
Ο Ηλυσιακός με την έναρξη της τρίτης περιόδου, προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά και με τον Χατζή να πλησιάσει στους έξι πόντους (34-40). Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα του, όμως και πάλι ο Άντερσον έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους με εύστοχο σουτ τριών πόντων (40-45). Παρόλα αυτά, οι "ερυθρόλευκοι" έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 51-44.
Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Λοτζέσκι αποσπάστηκαν με 12 πόντους (62-50), ενώ στο 35ο λεπτό ο Κώστας Σλούκας ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πολύ δύσκολα θα έχανε τη νίκη. Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε το θετικό αποτέλεσμα με 78-57.
Τα δεκάλεπτα: 12-23, 25-36, 44-51, 57-78.
Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 6, Φακόπουλος, Αντωνάκης 3(1), Σμιθ 6(1), Χατζής 16(2), Δορκοφίκης 9(1), Στέφενς 5, Βαβάτσικος, Ιωάννου, Τζουγκαράκης, Μπότζι 4, Άντερσον 8(2).
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9(1), Λο 7(1), Ντάνστον 5, Σπανούλης 3(1), Παπαπέτρου, Σλούκας 5(1), Σίμονς 9, Λοτζέσκι 21(3), Πρίντεζης 11(1), Αγραβάνης 3(1), Μάντζαρης 3(1), Κατσίβελης 2.