27/10/13

3η Αγωνιστική Α1 : Απόλλων Πατρών - Κολοσσός Ρόδου 76-66

Ο Απόλλων Πατρών νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου με 76-66 για την τρίτη αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ. Χωρίς θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα ο σύλλογος από το "σμαραγδένιο νησί".
Ο Απόλλων Πατρών επικράτησε εντός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 76-66 και σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ σε τρία ματς.
Από την πλευρά του, ο Κολοσσός Ρόδου παρέμεινε χωρίς θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα, καθώς ηττήθηκε για τρίτη φορά.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Μπολντς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση, πετυχαίνοντας 25 πόντους, καθώς είχε 10/13 βολές, 3/7 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Παράλληλα, μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και είχε 4 κλεψίματα.
Ο αριθμός του ματς:
Ο Σμιθ του Κολοσσού Ρόδου τελείωσε το παιχνίδι, μαζεύοντας 8 ριμπάουντ.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το 59-56 στο 32' έγινε 72-56 στο 37' για τον Απόλλωνα Πατρών, ο οποίος αποσπάστηκε με 13 πόντους, βάζοντας τις βάσεις της νίκης στο παιχνίδι.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Απόλλωνα Πατρών να ξεφεύγει με 16-12, έπειτα από καλάθι του Μπολντς. Παρόλα αυτά, ο Στεφανίδης με δύο εύστοχες βολές πέτυχε το 22-20, μειώνοντας για τον Κολοσσό Ρόδου, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 24-22, ύστερα από καλάθι του Αργυρόπουλου.
Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ, με τον Άγγελο Τσάμη να μειώνει στους πέντε πόντους για την ομάδα του Βασίλη Φραγκιά. Ο Στεφανίδης με τρίποντο έκανε το 41-39, σκορ με το οποίο έκλεισε και το ημίχρονο του αγώνα.
Ο Απόλλων Πατρών διατήρησε το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Προύιτ έκανε με τρίποντο το 47-42, μειώνοντας για τον Κολοσσό και ο Ραμ λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου πέτυχε το 57-54, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός Ρόδου συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ και κατάφερε να φτάσει στο τελικό αποτέλεσμα με 76-66, σημειώνοντας την δεύτερη νίκη του σε τρία ματς στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.
Τα δεκάλεπτα: 24-22, 41-39, 57-54, 76-66.
Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Χιλ 11(2), Αργυρόπουλος 2, Καπερώνης, Τέιλορ 9(1), Ουίλσον 7(1), Λιανός 3(1), Πέτροβιτς 8, Πελεκούδας, Νίφωρας, Τρεπάλοβατς 5, Χοτ 3(1), Μπολντς 25(3).
Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 6, Ραμ 5(1), Γεωργαλλής 4, Σμιθ 9, Στεφανίδης 20(2), Σίμπσον, Κουκουλάς, Τσάμης 9(1), Προύιτ 9(2), Όσμπι 4.