30/10/13

3η Aγωνιστική Eurocup Η' Όμιλος : ΠΑΟΚ-Άνκαρα 75-77

Ιδανικός αυτόχειρας ο ΠΑΟΚ, βρέθηκε να προηγείται 52-32 στο ξεκίνημα της γ' περιόδου ωστόσο ηττήθηκε από την Άνκαρα με σκορ 77-75, με τον Κούπερ να χάνει το σουτ της ισοφάρισης στο τέλος
Μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες (πρωτάθλημα και Γιούροκαπ), "ήρθε" η ήττα για τον ΠΑΟΚ... Οι "ασπρόμαυροι" έχασαν εντός έδρας από την Ανκαρα με σκορ 75-77 και δεν δόθηκε συνέχεια στα τελευταία συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα.

Ο "Δικέφαλος" βρέθηκε μπροστά μέχρι και με 23 πόντους ενώ ο Κούπερ έχασε την ευκαιρία να στελεί το ματς στη παράταση με χαμένο δίποντο κάτω από το καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο!
Πλέον ο "Δικέφαλος" έχει δύο νίκες σε τρία ματς στο Γιούροκαπ, με τους Τούρκους να παίρνουν την πρώτη τους νίκη μετά τις ήττες από Χιμίκ και Μπούντουτσουνστ.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Γκολούμποβιτς στο πρώτο ημίχρονο είχε 8 πόντους αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε πολλές βοήθειες. Τελείωσε το ματς με 23 πόντους με 10/14 δίποντα και 3/5 βολές.
Ο αριθμός του αγώνα:
Στο 12' ο ΠΑΟΚ ήταν ήταν μπροστά με σκορ 35-19 έχοντας μέχρι εκείνη την στιγμή 12/12 δίποντα. Οι παίκτες του "Δικεφάλου" "έβγαζαν" εξαιρετικές συνεργασίες με αποτέλεσμα να "έρχονται" κάποια εύκολα καλάθια και οι "ασπρόμαυροι" να μην έχουν αστοχήσει σε ούτε ένα δίποντο. Τελικά όμως μετά τα "χάλασαν"...
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ δεν σκόραρε με τίποτα... Ηταν για 6' άποντος, οι Τούρκοι έκαναν ένα σερί 0-15 (61-67) και έβαλαν τις βάσεις για την νίκη.
Μετά το 6-8 ο ΠΑΟΚ "πάτησε" γκάζι και προηγήθηκε με 13-8, με τον Μπόγρη να έχει ήδη οχτώ πόντους και να δίνει πολλές βοήθειες. Ο "Δικέφαλος" έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι. στο 6' ήταν μπροστά με 20-10 και στο 7' με 23-12. Οι "ασπρόμαυροι" είχαν σταθερά... μακριά την Ανκαρα (29-17 με 10 πόντους του Τσαιρέλη) και στο τέλος του  πρώτου δεκαλέπτου το σκορ υπέρ του... εντυπωσιακού ΠΑΟΚ ήταν 31-19.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου έγινε το 35-19 ενώ ο Τσόχλας έδωσε αέρα 17 πόντων στο 14' (38-21). Οι "ασπρόμαυροι" ήταν εξαιρετικοί, είχαν πολύ σωστές επιλογές και στο 16' το σκορ ήταν 44-21 (μέχρι εκείνη την ώρα οι Τούρκοι είχα πετύχει μόνο δύο πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο).  Η Ανκαρα εκμεταλλευόμενη το επιθετικό μπλακ άουτ του ΠΑΟΚ αλλά και κάποια λάθη του, "μάζεψε" την διαφορά και το ημίχρονο έληξε με 48-32.
Στο 21' ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +20 (52-32), με τους Τούρκους όμως να κάνουν στη συνέχεια ένα σερί 0-10 και να μειώνουν σε 52-42 στο 24' (έκανε "ζημιά" ο Τάκερ). Ο Χαραλαμπίδης "ξεκόλλησε" τον "Δικέφαλο" (55-42 και μετά 57-44, με 14 πόντους του έμπειρυ γκαρντ) ενώ ο ίδιος διαμόρφωσε το 59-46. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 61-52 (ο ΠΑΟΚ δεν "έβγαζε" καλές συνεργασίες και έπαιρνε βοήθειες μόνο από τον "Μπίδη").
Στο 32΄το σκορ είχε γίνει 61-56 ενώ οι Τούρκοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 33' (61-61). Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει τρόπο να σκοράρει (άποντος στο τέταρτο δεκάλεπτο) και βρέθηκε στο -2 (61-63). Ο Γκολούμποβιτς "έγραψε" το 61-65 ενώ αργότερα έγινε το 61-67 (0-15 σερί). Ο Μπόγρης πέτυχε τον πρώτο πόντο (62-67) του ΠΑΟΚ στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Μαργαρίτης μείωσε σε 65-67.

Ο Χαραλαμπίδης ισοφάρισε (67-67 στο 38'), ο Μπόγρης έκανε το 69-69 αλλά ο Τάκερ έκανε το 69-72. Ο τελευταίος διαμόρφωσε το 69-74 (στα 25'' πριν το τέλος) και ο Τσόχλας έκανε το 72-74. Ο Τσαντάν "έγραψε" το 72-75, Χαραλαμπίδης (τρίποντο) και Μαργαρίτης (δίποντο) αστόχησαν και ο Βάλτερς έκανε το 72-77. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 75-77, στην επαναφορά η μπάλα πήγε στον Κούπερ που αστόχησε κάτω από το καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο!
Τα δεκάλεπτα: 31-19, 48-32, 61-52, 75-77.
ΠΑΟΚ: Πέιν 4, Κούπερ 3(1), Χαραλαμπίδης 20(3), Τσόχλας 8(2), Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 10, Δέδας, Μαργαρίτης 5(1), Καλλές 4, Μπόγρης 17, Κασελάκης 4.
Άνκαρα: Καβακλίογλου7(1), Τσαντάν 11(1), Ερντενίζ 2, Πλίσνιτς 2, Βάλτερς 9(1), Γκολούμποβιτς 23, Τάκερ 19(3), Καμέρ, Οζκάν 4, Μπαυγκούλ.