30/10/13

3η Aγωνιστική Eurocup Η' Όμιλος : Πανιώνιος-Νεπτούνας 86-91

Πρώτη ήττα για τον Πανιώνιο στο Eurocup, καθώς η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου όντας κακή αμυντικά έχασε με σκορ 91-86 από τη Νεπτούνας
Την πρώτη του ήττα στο Eurocup υπέστη ο Πανιώνιος ο οποίος ήταν κακός αμυντικά, με έλλειψη συγκέντρωσης σε πολλά σημεία και τελικά έχασε την ευκαιρία για το "3 στα 3".
Η Νεπτούνας επικράτησε με 91-86 κι έτσι τον υποχρέωσε σε εντός έδρας στραβοπάτημα.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Σαρακάουσκας της Νεπτούνας ήταν καθοριστικός για τη νίκη της ομάδας του. Της έδωσε λύσεις όταν χρειάστηκε και πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ. Στο σύστημα αξιολόγησης συγκέντρωσε 28 βαθμούς.
Ο αριθμός της ημέρας:
Τα 40 ριμπάουντ της Νεπτούνας μπορεί να μην φαίνονται πάρα πολλά, από τη στιγμή που ο Πανιώνιος είχε 34. Ωστόσο, ήταν καθοριστικά και της έδωσαν την ευκαιρία για πολλές επιθέσεις. Κι ο Πανιώνιος πήρε πολλές επιθέσεις αλλά δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός, όσο οι αντίπαλοι του.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Στο σερί 11-0 με το οποίο η Νεπτούνας μετέτρεψε το 74-67 σε 74-78 και ουσιαστικά πήρε την ψυχολογία με το μέρος της. Ακολούθησαν πολλά εύστοχα ζευγάρια βολών από τους Λιθουανούς που δεν είχαν σκοπό να πετάξουν την ευκαιρία για "διπλό" στα σκουπίδια.
Κακό το ξεκίνημα για τον Πανιώνιο που από πολύ νωρίς βρέθηκε να ακολουθεί στο σκορ. Μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, με το σκορ στο 10-2. Με την είσοδο του Έρικ ΜακΚόλουμ στο παρκέ άλλαξε η ροή του αγώνα, έδωσε ενέργεια στον Πανιώνιο, έκλεψε την μπάλα, σκόραρε και γενικότερα βοήθησε να μειώσει σε 18-21 στο δεκάλεπτο.
Η συνέχεια βρήκε τον Πανιώνιο να ισοφαρίζει σε 25-25 στο 12ο λεπτό και να παίρνει το προβάδισμα για πρώτη φορά στο σκορ (27-25). Ωστόσο, η Νεπτούνας δεν πτοήθηκε. Ξέφυγε με 29-34 χάρη στα καλάθια των Σαρακάουσκας και Μαζέικα. Ο Βασίλης Σίμιτσακ μείωσε σε 43-44 στο τέλος του ημιχρόνου με δίποντο στο τέλος του χρόνου επίθεσης.
Το παιχνίδι εξακολούθησε να πηγαίνει στον ίδιο ρυθμό. Ο Μίλμπουρν ισοφάρισε σε 49-49, αλλά και πάλι η Νεπτούνας ξέφυγε με 5 (49-54). Στο τελευταίο δίλεπτο του δεκαλέπτου, ο Πανιώνιος αντεπιτέθηκε και με τους ΜακΚόλουμ, Ντούβνιακ βρέθηκε για πρώτη φορά στο +7.
Ωστόσο, ο Πανιώνιος δεν έδειξε την ανάλογη ψυχραιμία στη συνέχεια. Έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ, ήταν κακός αμυντικά και τελικά δέχτηκε ένα σερί 11-0 με το οποίο το 74-67 μετατράπηκε σε 74-78 στο 35'. Η Νέπτουνας έκτοτε δεν έδωσε δικαιώματα στον Πανιώνιο ο οποίος ήθελε αλλά δεν μπορούσε να γυρίσει το παιχνίδι κι έτσι υπέστη την πρώτη του εντός έδρας ήττα.
Τα δεκάλεπτα: 18-21, 43-44, 72-65, 86-91.
Πανιώνιος: ΜακΚόλουμ 16, Μοτσενίγος, Ντούβνιακ 18(2), Κάρτερ 5(1), Μίλμπουρν 12, Αθανασούλας 5, Μπατής, Λάνγκφορντ 17, Μισέλ, Σίμτσακ 12, Σαλούστρος 1.
Νεπτούνας: Μαζέικα 11, Γκιρντζούνας 2, ΜακΚλερ, Σίνιτσα 2, Εϊτουταβίτσιους 3(1), Σαρακάουσκας 17(3), Ρουνκάουσκας 20(2), Ουλανόβας 9, Βασίλιους 23(3), Σμιθ 4.