17/11/13

6η Αγωνιστική Α1 : ΠΑΟΚ-Πανελευσινιακός 81-72 (β' παρ.).

Μετά τις ήττες από τους Ολυμπιακό και Νίζνι Νόβγκοροντ, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες, με το 81-72 επί του Πανελευσινιακού, στη δεύτερη παράταση (69-69 α' παρ, 63-63 κ.α.).
Μετά τις ήττες από Ολυμπιακό και Νίζνι, ο ΠΑΟΚ "μπήκε" και πάλι στο δρόμο των επιτυχιών. Ο "Δικέφαλος" επικράτησε εντός έδρας του Πανελευσινιακού, με σκορ 81-72. Επέστρεψε στις νίκες (ήταν η πέμπτη στη Basket League ΟΠΑΠ), με τους φιλιξενούμενους να έχουν ευκαιρίες να πάρουν το διπλό αλλά να τις πετάνε στα σκουπίδια.
Ο Νίκου αστόχησε σε λέι απ, στο φινάλε της κανονικής περιόδου -υπό την πίεση του Τσαϊρέλη, ενώ είχε προηγηθεί χαμένη βολή του Φαγιέ... που έχασε και άλλη μια στο τέλος της πρώτης παράτασης.
Ο πρωταγωνιστής:
Θα δώσουμε αυτόν τον τίτλο στον Μιχάλη Τσαιρέλη. Στο πρώτο ημίχρονο είχε τέσσερις πόντους και τελείωσε το ματς με 19. Πέραν των λύσεων που έδωσε στην επίθεση, βοήθησε και στην άμυνα και δη στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας.
Εκεί κρίθηκε το παιχνίδι:
Στη β'παράταση ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος. Κατόρθωσε να πάει διαφορά έξι πόντων (78-72) και κάπου εκεί τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τους φιλοξενούμενους που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.
Ο αριθμός:
Ούτε 10 πόντους δεν κατάφερε να πετύχει ο ΠΑΟΚ και ο Πανελευσινιακος στο δεύτερο δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα ο "Δικέφαλος" στο συγκεκριμένο διάστημα σκόραρε 9 πόντους, ενώ την ίδια επίδοση είχαν και οι φιλοξενούμενοι.
Ο Πανελευσινιακός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 0-5 στο 2'. Οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα επτά πόντων (0-7) και ήταν μπροστά με 4-12 στο 5', με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να βρει ρυθμό. Κάπου εκεί έδωσε πολύτιμες λύσεις ο Κούπερ ο οποίος με δύο σερί τρίποντα μείωσε σε 10-14 και ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα στους "ασπρόμαυρους" (17-16). To πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 21-23 αφού οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές.
Στο 23' οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα (23-23) με καλάθι του Καλλέ ενώ στο 25-25 ο Κασελάκης χρεώθηκε με τεχνική ποινή καθώς ζήτησε φάουλ μετά από καλάθι που πέτυχε. Ετσι έγινε το 25-27 στο 15' και λίγο αργότερα "γράφτηκε" το 25-30 με τον ΠΑΟΚ να έχει "κολλήσει" επιθετικά και να μην μπορεί να βρει τον δρόμο προς το καλάθι. Τελικά το ημίχρονο έληξε με 27-30.
Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Κασελάκης έκανε το 30-30 και στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 32-36 (με κάρφωμα του Φαγιέ). O ΠΑΟΚ κατάφερε και πάλι να ισοφαρίσει (36-36) ενώ πήρε κεφάλι στο σκορ (38-36) με καλάθι του Τσαιρέλη.  Οι "ασπρόμαυροι" συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα (43-40 και 45-40, με τους φιλοξενονούμενους να έχουν χρεωθεί με πολλά φάουλ και τους παίκτες του ΠΑΟΚ να σκοράρουν συχνά από τις βολές) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 49-40.
Στη τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ πήρε αέρα 9 πόντων (51-42) αλλά ο Πανελευσινιακός γρήγορα μείωσε σε 51-47 (στο 32'). Στο 35' ο Ράλει με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 55-54. o "Δικέφαλος" δεν μπορούσε να σκοράρει και πέταξε στα σκουπίδια αρκετές επιθέσεις και έτσι ο Παπαμακάριος έκανε το 55-56 στο 37'. Μετά το 55-58 (Ράλει), ο Μαργαρίτης ισοφάρισε σε 58-58, ο Χαραλαμπίδης έκανε το 61-60 και ο Παπαμακάριος το 61-62. Στα 35'' πριν το τέλος, ο Κούπερ με βολές έκανε το 63-62, ο Φαγιέ αστόχησε στη συνέχεια. Ο ίδιος στη συνέχεια ευστόχησε σε μία βολή στα 5'' (63-63), από τον ΠΑΟΚ έγινε λάθος στη συνέχεια αλλά ο Νίκου στη τελευταία φάση αστόχησε και το ματς πήγε σε παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ είχε ένα +4 (67-63) στο 42' και ο Φαγιέ μείωσε σε 67-65. O Xαραλαμπίδης διαμόρφωσε το 69-65 στο 43' και στα 46'' πριν το τέλος Παπαμακάριος έκανε το 69-68. Ο Τέρνερ έκοψε τον Χαραλαμπίδη στη συνέχεια και 1'' πριν το τέλος o Φαγιέ ευστόχησε σε μία βολή, έγινε το 69-69 και το ματς πήγε σε δεύτερη παράταση!
Ο Τσαιρέλης "έγραψε" το 71-69 και στη συνέχεια ο Χαραλαμπίδης έκανε το 74-69. Αργότερα έγινε το 76-69, ο Φαγιέ μείωσε σε 76-72 και ο "Μπίδης" "έγραψε" το 78-72 στα 57'' πριν το τέλος. Ο Τζόουνς έκανε μετά βήματα και ο Δέδας έκανε το τελικό 81-72.
Δεκάλεπτα: 18-21, 27-30, 49-42, 63-63, 69-69 (παρ.), 81-72 (παρ.).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 9, Κούπερ 16 (4), Χαραλαμπίδης 10 (2), Τσόχλας 2, Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 19, Δέδας 3, Μαργαρίτης 5, Καλλές 2, Μπόγρης 3, Κασελάκης 12 (2), Λιάπης.
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 4 (1), Παπαμακάριος 20 (2), Αράπης 3 (1), Ράλει 16, Τζόουνς 6, Φαγιέ 10, Μελισσαράτος, Τέρνερ 10, Μάντζαρης 3 (1).