17/11/13

6η Αγωνιστική Α1 : Ίκαρος Χαλκίδας - ΚΑΟΔ 89-73

«Πέταξε» ο Ίκαρος (89-73, vid)
Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Ίκαρος Χαλκίδας, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας του ΚΑΟΔ με 89-73. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Άσκα για τους γηπεδούχους.
Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ίκαρος Χαλκίδας, ο οποίος νίκησε εντός έδρας τον ΚΑΟΔ με 89-73 και πήρε το δεύτερο θετικό αποτέλεσμα στο φετινό πρωτάθλημα.
Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους και κατάφεραν να φτάσουν σε μία σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Άσκα ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 12-14 δίποντα, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.
Ο αριθμός:
Ο Γιάννης Γκαγκαλούδης τελείωσε το ματς, μοιράζοντας 7 ασίστ στους συμπαίκτες του.
Που κρίθηκε το ματς:
Το 62-58 στο 32' έγινε 79-66 στο 36', με επιμέρους σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έλεγξαν στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς 17-8.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους στα πρώτα λεπτά του αγώνα απέναντι στον ΚΑΟΔ. Ο Ίκαρος Χαλκίδας ξέφυγε με έξι πόντους στο 4' για να καταφέρει να κλείσει την πρώτη περίοδο με οριακό προβάδισμα απέναντι στην ομάδα του Μάρκοβιτς με 20-18. Στην δεύτερη περίοδο, τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τον Ίκαρο Χαλκίδας να αυξάνει την διαφορά του από τους φιλοξενούμενους.
Ο Άσκα με κάρφωμα πέτυχε το 26-18, με τον ίδιο παίκτη να ανεβάζει την διαφορά στους δέκα πόντους (28-18). Ο Μπάβτσιτς έκανε το 28-20 και ο Βον έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (28-22). Ο ΚΑΟΔ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και ισοφάρισε σε 28-28, δύο λεπτά πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Ο Άσκα πέτυχε το 30-28 και το 32-28 για να κλείσει το ημίχρονο με 39-33 υπέρ των γηπεδούχων.
Στην τρίτη περίοδο, ο Ίκαρος Χαλκίδας συνέχεια να έχει το προβάδισμα στο σκορ απέναντι στον ΚΑΟΔ, ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει και να πλησιάσει την ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη. Ο Γιάννης Γκαγκαλούδης με 2/2 βολές έκανε το 57-50, ενώ ο ίδιος παίκτης ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (59-50). Με αυτόν τον τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο του ματς έκλεισε στο 62-53.
Την τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πλησίασαν στους τέσσερις πόντους (62-58). Παρόλα αυτά, ο Ίκαρος με επιμέρους σκορ 17-8 αποσπάστηκε με 79-66, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 89-73.
Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-33, 62-53, 89-73.
Ίκαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στραντ 14(4), Γκόβενς 12(2), Παπανικολόπουλος 3(1), Άσκα 27, Μανωλόπουλος, Σάτον 3, Γκαγκαλούδης 16(2), Τολιόπουλος 1, Μπεκ 13(1), Περσίδης.
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Τσόβιτς 2, Τζόουνς 19(2), Βον 9(1), Μπράουν 9(1), Βον 16, Μάρκοβιτς 16(2), Σπυριδωνίδης 1, Μπάβτσιτς 2, Ζάρας 4, Μπένας 2.