23/11/13

7η Αγωνιστική Α1 : Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 87-76

Όχι απλά καλά. Τρίκαλα!
Τα Τρίκαλα έβαλαν... φρένο στην εξαιρετική πορεία του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα νικώντας τον μέσα στην έδρα τους με σκορ 87-76.
Τεράστια νίκη για τα Τρίκαλα... Το σύνολο του Κώστα Φλεβαράκη κέρδισε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με σκορ 87-76. Ετσι πήρε τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα και μαζί... ψυχολογία για την συνέχεια.
Ο "Δικέφαλος" δεν έδειξε το αγωνιστικό πρόσωπο που μας έχει συνηθίσει φέτος και αντίθετα ήταν πολύ κακός. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν τα -εξαιρετικά σήμερα- Τρίκαλα που για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν τον ρίχνουν στο καναβάτσο μιας και πέρυσι τον είχαν κερδίσει εντός έδρας για τον θεσμό του Κυπέλλου.
Ο πρωταγωνιστής:
Εξαιρετικός ο Γιούινγκ... Πέτυχε 22 πόντους (9/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 4/4 βολές), εκ των οποίων τους 14 (7/8 δίποντα) τους είχε πετύχει στο πρώτο ημίχρονο βοηθώντας την ομάδα του να είναι μπροστά στο σκορ στο 20' με 45-32.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα ουσιαστικά τελείωσαν την υπόθεση νίκη. Ο ΠΑΟΚ είχε μειώσει σε 51-42, στη συνέχεια ωστόσο οι γηπεδούχοι με σερί 13-0 προηγήθηκαν με 64-42 λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ετσι μπήκαν για τα καλά οι βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα καθώς μπορεί ο "Δικέφαλος" να βελτιώθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά δεν... πρόλαβε να "γυρίσει" το ματς.
Ο αριθμός της ημέρας:
Mεγάλη η διαφορά στα ριμπάουντ για τις δύο ομάδες. Τα Τρίκαλα είχαν 44 και ο ΠΑΟΚ 29.
O αγώνας:
Τα Τρίκαλα μπήκαν καλά στο παιχνίδι, στο 3' ήταν μπροστά με 6-0 και στο 4' με 9-2. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει... φόρα και λίγο αργότερα έγινε το 13-2 με καλάθι του Γιούινγκ (οχτώ πόντους). Το σύνολο του Φλεβαράκη σταθερά είχε σε μια... απόσταση (15-5 στο 8') τον ΠΑΟΚ ο οποίος πάντως μείωσε στη συνέχεια σε 16-11, για να λήξει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 18-11.
Στο 11' ο "Δικέφαλος" "ψαλίδισε" την διαφορά (21-16 με τρίποντο του Τσόχλα), γρήγορα όμως αντέδρασαν τα Τρίκαλα και πήραν ένα +10 (26-16 και 32-22). Με σερί 0-5, οι "ασπρόμαυροι" μείωσαν σε 32-27 στο 16' ενώ ο Μπόγρης έκανε το 32-30 (0-8 σερί). Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, προηγήθηκαν με 38-30 στο 18', με 43-32 στο 19' και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 45-32 (πρώτος σκόρερ ο Γιούινγκ με 14 πόντους και σερί 13-2 για τα Τρίκαλα μετά το 32-30).
Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά πήγε στο +14 για τα Τρίκαλα (48-34 στο 22') και μετά στο +16 (50-34). Ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Κούπερ και μία εύστοχη βολή του Μπόγρη μείωσε σε 51-42 (στο 25') ενώ ο Εβανς μετά από επιθετικό ριμπάουντ (τα ριμπάουντ ήταν 30 για τα Τρίκαλα και 21 για τον ΠΑΟΚ) έκανε το 55-42. Ο Πέτροβιτς έδωσε αέρα 17 πόντων στην ομάδα του (59-42 στο 28'), ο Γκρέιντζερ "έγραψε" το 64-42 (13-0 σερί μετά το 51-42). Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 66-45.
Στο 32' τα Τρίκαλα συνέχιζαν να είναι... μακριά από τον ΠΑΟΚ (69-47 στο 32'). Με καλάθι του Μαργαρίτη έγινε το 69-52 στο 33' και ο ίδιος παίκτης έκανε το 69-55. Με πόντους του Χαραλαμπίδη διαμορφώθηκε το 73-59, ο Δέδας "έγραψε" το 75-62 στο 37', ο Πέιν το 78-69 στο 38' αλλά ο "Δικέφαλος" δεν μπόρεσε στη συνέχεια να αποφύγει την ήττα (83-74, 45'' πριν το τέλος με βολές του Γιούινγκ).
Τα δεκάλεπτα: 18-11, 45-32, 66-45, 87-76.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Εβανς 11, Περούνισιτς 3 (1), Γιούινγκ 22, Γιαννακίδης 8 (1), Πέτροβιτς 11 (2), Γκρέιντζερ 21 (1), Δεληγιάννης 3, Ματαλόν 6, Φούντας, Νικολόπουλος, Μουτακαμπίρ 2.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 4, Κούπερ 7 (1), Χαραλαμπίδης 13 (3), Τσόχλας 8 (2), Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 10, Δέδας 9 (3), Μαργαρίτης 17, Μπόγρης 8, Κασελάκης, Λιάπης.