26/1/14

15η Αγωνιστική Α1 : Απόλλων Πάτρας - Ίκαρος Χαλκίδας 71-65

Απόλλων Πατρών - Ίκαρος Χαλκίδας 71-65
Ο Άσκα έκανε ό,τι μπορούσε για να προσφέρει στον Ίκαρο την πρώτη εκτός έδρας νίκη, στη φετινή Basket League ΟΠΑΠ, αλλά ο Αργυρόπουλος φρόντισε ώστε ο Απόλλων να νικήσει 71-65, στην 15η αγωνιστική.
Ο Ιβάν Άσκα (21π.-13 ριμπ.) πήρε προσωπικά το θέμα στο τελευταίο εξάλεπτο, έγινε ο μόνος σκόρερ της ομάδας του από το 67-57 έως το 69-65 (38'), αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή για τον Ίκαρο, με τον Απόλλωνα να μετρά τη δεύτερη διαδοχική νίκη -και πέμπτη εντός έδρας-, επικρατώντας 71-65.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Νίκος Αργυρόπουλος ήταν ο πρωταγωνιστής των Πατρινών από το 41-46 στο 26.40'' έως το τέλος, ενώ δική του ήταν η ασίστ, χάριν της οποίας ο Ουίλσον διαμόρφωσε το 71-65. Στο διάστημα που σας είπαμε, ο αρχηγός του Απόλλωνα είχε 16 πόντους.
Ο αριθμός:
Ο Ίκαρος είχε τα διπλάσια λάθη από τον Απόλλωνα (13 vs. 6), είχε και 3/23 τρίποντα (vs. 7/25 των γηπεδούχων).
Πού κρίθηκε το ματς:
Το 14-4 με το οποίο μπήκε στην τέταρτη περίοδο η γηπεδούχος ομάδα, έκανε και τη διαφορά, διότι της έδωσε αέρα δέκα πόντων (67-57, 34').
Ο αγώνας:
H πρώτη περίοδος αφορούσε έξι αλλαγές χεριών στο προβάδισμα και τρεις ισοπαλίες, με τελευταία το 21-21 στο 10', δια χειρός Σούτον, ο οποίος ξεκίνησε αυτό που εξελίχθηκε σε 8-0 (και 21-27), με τον Αμερικανό να 'χει προσφέρει τους έξι πόντους. Ο Απόλλων σκόραρε το πρώτο καλάθι, στο 12.40'' με τον Μπολντς και ακολούθησε ένα δικό του σερί (10-0 για το 31-27, στο 16.20'), με τον Ίκαρο να κάνει πέντε λεπτά να σκοράρει.
Ο Άσκα έδωσε ένα έμμεσο τρίποντο, οι φιλοξενούμενοι ξεκόλλησαν και έφτασαν στο 31-35, με το τρίποντο του Μάσιτς (ναι, είχαν ένα 8-0), πριν ο Ντάνιελ διαμορφώσει το 33-35 του ημιχρόνου. Τι υπήρξε στο δεύτερο δεκάλεπτο; Τα κάτωθι: οι Πατρινοί είχαν 0/2 βολές, 6/11 διπ. και 0/5 τριπ. (δεν κατεγράφη ούτε μια ασίστ) και οι Χαλκιδαίοι 1/1 βολ., 5/12 διπ. και 1/6 τριπ.
Η τρίτη περίοδος ήταν η απόλαυση των εναλλαγών (έγιναν 14 στο σύνολο), με τον Αργυρόπουλο να παίρνει τον Απόλλωνα στα χέρια του, μετά το 41-46 (26.40''), για να σκοράρει τους 8 από τους 12 πόντους έως το 30' (53-53). Οι Στρναντ και Μανωλόπουλος ήταν το αντίπαλο δέος, ενός δεκαλέπτου που είχε μόνο ένα λάθος για τους γηπεδούχους (μαζί με 6/13 σουτ) και 6 επιθετικά ριμπάουντ για τους φιλοξενούμενους, μαζί με 8/20 σουτ.
Το 57-57 (32') ήταν η υπ αριθμόν 10 ισοπαλία, με τους Πατρινούς να βελτιώνουν την άμυνα τους και να κάνουν εύκολη τη ζωή τους (67-57, 34'), με τον Αργυρόπουλο να 'χει δυο τρίποντα. Γενικότερα, το 14-4 στην εκκίνηση της τελευταίας πράξης ήταν που έδωσε έναν αέρα στον Απόλλωνα, τον οποίον... έκοψε ο Άσκα με οκτώ σερί πόντους (69-65, 38''), για να φτάσει τους 21 πόντους -σημειωτέον είχε και 13 ριμπ. Ο Αργυρόπουλος βρήκε τον Ουίλσον σε... πλεονεκτική θέση και εκείνος με λέι απ στα 15'' για τη λήξη, έκρινε ουσιαστικά το αποτέλεσμα, καθώς υπέγραψε το 71-65. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Σούτον, με το ριμπάουντ του Ρος να ρίχνει την αυλαία.
Τα δεκάλεπτα: 21-21, 33-35, 53-53, 71-65.