22/2/14

19η Αγωνιστική Α1 : Πανελευσινιακός - ΠΑΟΚ 56-79

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον Πανελευσινιακό με σκορ 56-79 και παραμένει το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης στο πρωτάθλημα.

ΑΟΚ έκανε πέντε τις εκτός έδρας νίκες του... Ο "Δικέφαλος", που ήταν πολύ καλός σήμερα, κέρδισε τον Πανελευσινιακό με σκορ 56-79 και έτσι μπήκε και πάλι στον δρόμο των επιτυχιών μετά την εντός έδρας ήττα στον αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Οι "ασπρόμαυροι" με αυτό το αποτέλεσμα συνεχίζουν να κρατούν την τύχη στα χέρια τους για την τέταρτη θέση και γενικώς να έχουν ρόλο... αφεντικού όσον αφορά την κατάκτησή της.

Ο πρωταγωνιστής:

Ο Κώστας Χαραλαμπίδης έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο ούτως ώστε ο ΠΑΟΚ να ξεφύγει στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο (45-60 στο 30'). Ο "Μπίδης" πέτυχε 12 πόντους κατά την διάρκεια αυτού και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 2/2 βολές).

Εκεί κρίθηκε το ματς:

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα πολύ καλό και... παραγωγικό τρίτο δεκάλεπτο. Στη διάρκεια αυτού πέτυχε 23 πόντους και στο 30' ο "Δικέφαλος" είχε πάρει αέρα 15 πόντων (45-60). Κάπως έτσι έβαλε τiς βάσεις για το "διπλό".
Ο αριθμός:

Ο Ντι Τζέι Κούπερ "έπιασε" 28 βαθμούς στο ranking με μόλις έξι πόντους. Πώς έγινε αυτό; "Μαζεψε" οχτώ αμυντικά ριμπάουντ είχε 9 ασίστ και τρία κλεψίματα και έτσι έκανε... αθόρυβη αλλά σημαντική "δουλειά".

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο σκορ (3-6 στο 4'), με τον Πανελευσινιακό να είναι ιδιαίτερα άστοχος (1/7 δίποντα και 0/1 τρίποντα). Ο Τσαιρέλης "πατούσε" πολύ καλά, έφτασε τους επτά πόντους με απόλυτη ευστοχία (8-13 με τρίποντο του) και ο "Δικέφαλος" ήταν στο +8 στο 7' (8-16). Ο Φαγιέ μείωσε σε 13-18 στο 9' και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 13-23 (ο ΠΑΟΚ έλεγχε τα ριμπάουντ έχοντας 13 ενώ οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερα).

Ο Μπόγρης στο 11' διαμόρφωσε το 15-25 αλλά οι γηπεδούχοι αργότερα βρέθηκαν στο -6 (19-25). Η διαφορά πάντως βρέθηκε ξανά στο +10 (21-31 στο 14') για τον ΠΑΟΚ και ο Πέιν ήταν αυτός που έκανε το 23-33. Ο Πανελευσινιακός στο 17' είχε "πλησιάσει" τους "ασπρόμαυρους" (28-33) και στο 18' το σκορ ήταν 30-35. Τελικά το ημίχρονο oλοκληρώθηκε με 32-37 μετά από καλάθια των Μπόγρη και Παπαμακάριου (πρώτος σκόρερ από τον ΠΑΟΚ ήταν ο Τσαιρέλης με 9 πόντους και από Πανελευσινιακό ο Τζόουνς με 11 πόντους).

Στις αρχές της γ' περιόδου ο -πολύ καλός- Μπόγρης (οχτώ πόντους) διαμόρφωσε το 32-39 και οι γηπεδούχοι μετά μείωσαν σε 35-39. Σε εκείνο το σημείο ο Χαραλαμπίδης με δύο σερί τρίποντα "έγραψε" το 35-45 στο 23' και ο Τσαιρέλης ήταν ο "υπεύθυνος" για το 39-49 (στο 26'). Ο "Μπίδης" είχε πάρει... φόρα (17 πόντους) και με δικό του καλάθι έγινε το 44-53, ο Πέιν έδωσε ένα +11 (45-56) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 45-60 (ο Χαραλαμπίδης είχε φτάσει τους 19 πόντους).

Η διαφορά "ανέβαινε" ολοένα και περισσότερο για τον ΠΑΟΚ (47-63 στο 31'), στη συνέχεια ακολούθησαν άστοχα σουτ για τις δύο ομάδες και ο Κούπερ έκανε το 47-65 στο 33'. Στο 35' ο Δέδας "έγραψε" το 48-69 και κάπου εκεί είχαν "τελειώσει" όλα όσον αφορά τον νικητή του αγώνα...

Δεκάλεπτα: 13-23, 32-37, 45-60, 56-79.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 4, Παπαμακάριος 2, Αράπης 5, Δημάκος 3, Τζόουνς 12 (1), Φαγιέ 8 (1), Φίσερ 5 (1), Μελισσαράτος, Τέρνερ 15, Μάντζαρης, Αβραμίδης 2.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 10 (2), Κούπερ 6, Χαραλαμπίδης 19 (3), Τσόχλας 2, Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 11 (1), Δέδας 9 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Καλλές 2, Μπόγρης 8, Κασελάκης 7 (1), Λιάπης.