23/3/14

22η Αγωνιστική Α1 : Ρέθυμνο - ΚΑΟΔ 77-72

Ρέθυμνο και του… χρόνου
Αποσπάστηκε οριστικά από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα το Ρέθυμνο μετά τη νίκη του επί του ΚΑΟΔ στην Κρήτη με 77-72.
Το Ρέθυμνο πήρε την εντός έδρας νίκη απέναντι στον ΚΑΟΔ για το πρωτάθλημα και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.
Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Γκάμπριελ τελείωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους, έχοντας 5/7 βολές, 6/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα. Αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος για το Ρέθυμνο.
Ο αριθμός:
Ο παίκτης των Κρητικών εκτός από τους 26 πόντους που σημείωσε μάζεψε και 10 ριμπάουντ.
Που κρίθηκε το ματς:
Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο πάτησε... γκάζι και ξέφυγε από τους Δραμινούς, φτάνοντας τελικά και στο θετικό αποτέλεσμα.
Οι φιλοξενούμενοι σημείωσε το πρώτο καλάθι στην αναμέτρηση για να ισοφαρίσει ο Εζιούκου. Ο Χαρτ με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 5-2 και ο Καλαμπόκης πέτυχε το 7-2 στο 4ο λεπτό του ματς. Ο Χαρτ με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους για τους Κρητικούς (10-2) για να μειώσει ο ΚΑΟΔ με τρίποντο από τον Τζόουνς και 2/2 βολές του Μπάβτσιτς σε 10-7. Οι γηπεδούχοι, όμως με 2/2 βολές του Γκάμπριελ και κάρφωμα από τον Χαρτ ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (16-7), ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
Ο Μπράουν με δύο εύστοχες βολές έκανε το 16-9 για να ανεβάσει την διαφορά στους δέκα πόντους ο Ντρτσά. Ο Ζάρας με τρίποντο μείωσε σε 19-12 για τον ΚΑΟΔ. Ο Γκάμπριελ με 1/2 βολές πέτυχε το 20-12 και ο Ζάρας έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (20-14). Ο Ράιτ αστόχησε σε σουτ δύο πόντων, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-14 για τους Κρητικούς.
Στην δεύτερη περίοδο, ο Ντρτσά ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (22-14), με τον Μπράουν στη συνέχεια να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων στο 12ο λεπτό του αγώνα. Ο Γκάμπριελ  με 1/2 βολές σημείωσε το 23-14 για να κάνει με κάρφωμα ο Γκάμπριελ το 25-14. Ο Ντρτσα με δύο βολές ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους για το Ρέθυμνο στο 13ο λεπτό του παιχνιδιού (27-14). Ο Μπάβτσιτς με σουτ δύο πόντων μείωσε σε 27-16 στο 14' για τον ΚΑΟΔ, ο οποίος δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του παιχνιδιού.
Ο Μπένας με σουτ δύο πόντων έκανε το 30-18 και ο Γκάμπριελ με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (33-18). Ο Γκάμπριελ και πάλι με κάρφωμα σημείωσε το 34-18 και ο Μπάβτσιτς μείωσε σε 34-20. Ο Στίγκερς σημείωσε το 34-22 στο 17' για να πετύχει ο Ντρτσα με 2/2 βολές το 36-22 δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Εζιούκου έκανε το 38-22 και ο Στίγκερς μείωσε σε 38-25 και ο Φάνης Κουμπούρας ανέβασε την διαφορά και πάλι στους 15 πόντους (40-25). Ο Μπένας με δύο βολές έριξε την διαφορά στους 13 (40-27), με τον Καλαμπόκη να πετυχαίνει το 43-27, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην τρίτη περίοδο το Ρέθυμνο ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση του και με καλάθι του Καλαμπόκη στο 25ο λεπτό του ματς αποσπάστηκε με 15 πόντους του ΚΑΟΔ (50-35), ενώ ο Μπράουν μείωσε σε 50-38. Ο Ράιτ έκανε το 53-38, έπειτα από λάθος του Βον. Ο Μπράουν με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 53-40 για να κάνει ο Χαρτ το 55-40. Ο Βον μείωσε σε 55-41 στο 27' και ο Μπράουν έφερε και πάλι τον ΚΑΟΔ στο -10 (55-45) στο 29', με τον Γιώργο Καλαφατάκη να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Γκάμπριελ με τρίποντο πέτυχε το 58-45 για να κλείσει τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με 58-46.
Ο Ζάρας έκανε το 61-52 για να μειώσει και σε 61-55. Ο Φάνης Κουμπούρας με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 63-55. Ο Χαρτ έκανε το 65-57 και ο Εζιούκου με σουτ δύο πόντων ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους για το Ρέθυμνο (67-57). Ο Ζάρας με 1/2 βολές μείωσε σε 67-58 και ο Κουμπούρας έκανε το 69-58 στο 36'. Ο Χαρτ σημείωσε το 71-58, τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι Κρητικοί διατήρησαν το προβάδισμα τους για να φτάσουν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 77-72.
Τα δεκάλεπτα: 20-14, 43-27, 58-46, 77-72.
Ρέθυμνο (Καλφατάκης): Χαρτ 15(2), Καλλινικίδης, Κουμπούρας 6, Ράιτ 6(1), Αγγελόπουλος, Καλαμπόκης 7(1), Κανονίδης, Σίννης, Λάτοβιτς, Εζιούκου 8, Ντρτσα 9(1), Γκάμπριελ 26(3).
ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τζόουνς 12(2), Στίγκερς 7(1), Μπράουν 24(1), Βον 4, Μάρκοβιτς, Μπάβτσιτς 8, Ζάρας 13(2), Μπένας 4.