30/3/14

23η Αγωνιστική Α1 : Νέα Κηφισιά - Ρέθυμνο 84-76

Σούπερ δεκατριάρι!
Η Κηφισιά πήρε την δέκατη φετινή εντός έδρας νίκη της, καθώς επικράτησε με 84-76 του Ρεθύμνου και διατήρησε τις ελπίδες της για την τέταρτη θέση του πρωταθλήματος.
H Κηφισιά πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και πήρε ακόμα μία νίκη, αυτή την φορά απέναντι στο Ρέθυμνο με 84-76.
Αυτό ήταν το δέκατη εντός έδρας θετικό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους και 13ο συνολικά στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Δημήτρης Τσαλδάρης σημείωσε 20 πόντους σε 34 λεπτά χρόνου συμμετοχής με 1/2 βολές, 2/2 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 3 ριμπάουντ.
Ο αριθμός του ματς:
Ο Νίκος Λιακόπουλος τελείωσε την αναμέτρηση με οκτώ ασίστ.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Στην τρίτη περίοδο και μετά την πίεση του Ρεθύμνου που κατάφερε να μειώσει στους οκτώ πόντους, η Νέα Κηφισιά επέβαλε το παιχνίδι της και μπόρεσε να αποσπαστεί από τους Κρητικούς.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να δημιουργήσουν προβλήματα στο Ρέθυμνο, με αποτέλεσμα ο Ψαθάς έπειτα από κάρφωμα στο έβδομο λεπτό του αγώνα να δώσει προβάδισμα 11 πόντων στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου (20-11). Η Ν. Κηφισιά συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο του ματς, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-14 για τους γηπεδούχους.
Στην δεύτερη περίοδο, όμως οι Κρητικοί ανέβασαν την απόδοση τους και με τον Καλλινικίδη μείωσαν σε 28-26 στο 14ο λεπτό του αγώνα. Ο Τσαλδάρης με τρίποντο πέτυχε το 41-35 και ο Γουντς με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (43-35), σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Νέα Κηφισιά πήρε και πάλι προβάδισμα, με αποτέλεσμα το 30ο λεπτό του να βρει τους γηπεδούχους στο 64-54.
Τα πράγματα δεν άλλαξαν στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς με τη Νέα Κηφισιά να ξεφεύγει με 77-65, έπειτα από τρίποντο του Δημήτρη Τσαλδάρη. Με αυτόν τον τρόπο το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 84-76 για τη Νέα Κηφισιά.
Τα δεκάλεπτα:  24-14, 43-35, 64-54, 84-76.
Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 2, Λιακόπουλος 13(1), Κομποδιέτας, Σιούτης 2, Ψαθάς 16(1), Γκάρετ 2, Πετροδημόπουλος, Γουντς 11, Τσαλδάρης 20(5), Αντεγκμπόγιε, Κακιούζης 13(2), Μπάρλος 5(1).
Ρέθυμνο (Καλαφατάκης): Χαρτ 5(1), Καλλινικίδης 4(1), Κουμπούρας 2, Ράιτ 11(1), Καλαμπόκης 9(1), Κανονίδης, Σίννης 8(2), Λάτοβιτς 3, Εζιούκου 10, Ντρτσα 14(2), Γκάμπριελ 10.