24/4/14

25η Αγωνιστική Α1 : Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών 79-47

Ο Πανιώνιος ξεπέρασε χωρίς δυσκολίες το εμπόδιο του Απόλλωνα Πατρών, καθώς επικράτησε με 79-47.

O Πανιώνιος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών, καθώς επικράτησε με 79-47 για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ΟΠΑΠ.
Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στους Πατρινούς.
Ο πρωταγωνιστής:
Ο Λάνγκφορντ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, αφού τελείωσε το ματς με 19 πόντους (2/4 βολές, 4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) σε 29 λεπτά χρόνου συμμετοχής.
Ο αριθμός:
Ο Μάριος Μπατής είχε στο παιχνίδι επτά ασίστ, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στον Απόλλωνα Πατρών.
Που κρίθηκε:
Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από νωρίς το παιχνίδι τους και με την εξαιρετική τους άμυνα πήραν τη νίκη.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν με τον Ρος να κάνουν το 6-2 στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Μίλμπουρν με τρίποντο σημείωσε το 9-2, ενώ ο Σίμτσακ έκανε το 11-4. Ο ΜακΚόλουμ σημείωσε το 13-4 και ο Μπατής ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ουίλσον μείωσε σε 15-6 για να κάνει ο Σίμτσακ το 17-6 και ο Ουίλσον μειώσει σε 17-9. Ο ΜακΚόλουμ έκανε το 19-9 και ο Ρος με 1/2 βολές το 19-10. Ο Ουίλσον σημείωσε το 19-12 και ο Λάνγκφορντ με σουτ δύο πόντων πέτυχε το 21-12 για τους γηπεδούχους στο 7'.
Ο Ουίλσον με 1/2 βολές έκανε το 23-13 και ο ΜακΚόλουμ με σουτ τριών πόντων πέτυχε το 26-13. Ο Ντούβνιακ σημείωσε το 28-13 και ο Λιανός έκανε το 28-15. Ο Μπατής στο 9' με 1/2 βολές έδωσε αέρα 14 πόντων στον Πανιώνιο (29-15), ενώ ο Μάριος Μπατής πέτυχε το 31-15.
Ο Αργυρόπουλος με δύο εύστοχες βολές έκανε το 31-17 και ο Ντάνιελ πέτυχε το 31-18 για να ακολουθήσει καλάθι από τον Αργυρόπουλο που μείωσε σε 31-20 στο 13'. Ο Ντάνιελ με κάρφωμα πέτυχε το 31-22, ενώ με εύστοχη συμπληρωματική βολή μείωσε σε 31-23. Ο Κυρίτσης έκανε το 33-23 και ο Κάρτερ έκανε το 35-23 για να μειώσει με τρίποντο ο Πέτροβιτς σε 35-26. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει πλέον στο ματς, με τον Ουίλσον έπειτα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή να πετυχαίνουν το 40-31.
Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν την αναμέτρηση και με τον Λανγκφορντ σε εξαιρετική ημέρα προσπάθησαν να αυξήσουν την διαφορά τους από τους Πατρινούς. Με αυτόν τον τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +14 (55-41) για τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης. Τα πράγματα δεν άλλαξαν στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίρνει τελικά το θετικό αποτέλεσμα με 79-47.
Τα δεκάλεπτα: 31-15, 40-31, 55-41, 79-47.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 10(2), Ντούβνιακ 17(3), Κάρτερ 5, Μίλμπουρν 11(3), Αθανασούλας 2, Μπατής 5, Σκορδίλης, Λάνγκφορντ 19(3), Μισέλ, Σίμτσακ 6, Κυρίτσης 2, Σαλούστρος 2.
Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Ρος 11, Αργυρόπουλος 4, Ντάνιελ 10, Ουίλσον 12(1), Λιανός 2, Πέτροβιτς 5(1), Πελεκούδας, Μολφέτας, Νιφόρας, Ζαφείρης 2, Μιλουτίνοβιτς 1.