19/5/14

Play off Α1 Ημιτελικά : ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 65-72 (3ος Αγώνας).

Τρίποντα και… 3-0
Ο Παναθηναϊκός κέρδισε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ με σκορ 65-72, έτσι έγινε το 3-0 στις νίκες και στον τελικό θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό.
"Τελείωσε" με τον ΠΑΟΚ και τώρα το μυαλό στον μεγάλο τελικό... Ο Παναθηναικός κέρδισε τον "Δικέφαλο" στο "Παλατάκι" με σκορ 65-72 και έτσι δεν θα χρειαστεί άλλο παιχνίδι κόντρα στους "ασπρόμαυρους".
Οι "πράσινοι" έκαναν το 3-0 στις νίκες, πήραν την πρόκριση και στον μεγάλο τελικό θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό που πέρασε και αυτός στην τελική φάση μετά την εκτός έδρας νίκη επί του Πανιωνίου. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ θα τεθεί αντιμέτωπος με τους "κυανέρυθρους" στον μικρό τελικό έχοντας το μειονέκτημα της έδρας.
Ο πρωταγωνιστής:
Σημαντική η βοήθεια του Κάρι, ο οποίος πέτυχε κρίσιμα καλάθια όταν οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Ο Αμερικανός ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους
Εκεί κρίθηκε το ματς:
Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ μπλόκαρε επιθετικά και είναι χαρακτηριστικό ότι στα πρώτα έξι λεπτά της τελευταίας περιόδου πέτυχε μόνο δύο πόντους με αποτέλεσμα οι "πράσινοι" να ξεφύγουν με 55-66 και ουσιαστικά κάπου εκεί να τελειώσει το ματς.
Ο αριθμός:
Ο Παναθηναίκός πυροβόλησε αρκετές φορές έξω από τα 6.75μ. και συγκεκριμένα πέτυχε 14 τρίποντα.
O αγώνας:
Ο ΠΑΟΚ πήρε μια διαφορά πέντε πόντων (7-2) στο 3' ενώ αργότερα ο Χαραλαμπίδης διαμόρφωσε το 9-5. Ο Παναθηναικός ήταν αρκετά άστοχος αλλά αυτό δεν το εκμεταλλευόταν ο "Δικέφαλος" προκειμένου να ανεβάσει την διαφορά. Στο 5' το σκορ έγινε 9-8 ενώ οι "πράσινοι" αργότερα πήραν προβάδισμα (9-10). Με ένα σερί 4-0, ο ΠΑΟΚ και πάλι πέρασε μπροστά ενώ ο Κούπερ "έγραψε" το 16-10 στο 9'. Ο Κάρι "ξεκόλλησε" την ομάδα του (16-13) και ο Διαμαντίδης με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ισοφάρισε σε 16-16.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός άρχισε καλύτερα, στο 13' το σκορ ήταν 19-23 και στο 14' 21-28 με τον Μαρκόπουλο να ζητάει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι στη συνέχεια, ισοφάρισε σε 28-28 και στο 18' το σκορ έγινε 33-30. Ο Πέιν έκανε το 35-30 αλλά με δύο σερί τρίποντα ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ (35-36) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 37-38.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός γενικώς ήλεγχε καλύτερα τον ρυθμό του αγώνα και προηγήθηκε με 42-47 στο 24', ενώ μετά οι "πράσινοι" πήραν διαφορά οκτώ πόντων (42-50). Το σύνολο του Αλβέρτη ήταν ιδιαίτερα εύστοχο έξω από το τρίποντο, έτσι έγινε το 48-58 στο 28' και τελικά το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 53-58 μετά από ένα σερί 5-0 για τον ΠΑΟΚ.
Στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά εννέα πόντων (53-62), ενώ στο 33' έγινε το 55-64. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο για το σύνολο του Αλβέρτη κι αργότερα έγινε το 55-66. Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να μην βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι, στο 38' διαμορφώθηκε το 57-68 και έπειτα ο "Δικέφαλος" δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους σχετικά με την υπόθεση νίκη (αν και 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος είχε μειώσει σε 65-70).
Δεκάλεπτα: 16-16, 37-38, 53-58, 65-72.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 8(1), Κούπερ 14(2), Χαραλαμπίδης 10(2), Τσόχλας , Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 11(1), Δέδας 5(1), Μαργαρίτης 5, Καλλές, Μπόγρης 10, Κασσελάκης 2, Κονιάρης .
Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 6(2), Κάρι 17(5), Φώτσης 3(1), Ούκιτς 8, Λάσμε 3, Μαυροκεφαλίδης 5(1), Διαμαντίδης 17(3), Γκιστ 8(2), Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις, Ράιτ 5.