27/7/14

ΑΕΛ Καλλονής-Απόλλων Λεμεσού 1-1 (ΦΙΛΙΚΟ).

Χωρίς νικητή έληξε η φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στην Καλλονή και τον Απόλλωνα Λεμεσού στο Κοντίνο της Ιταλίας όπου προετοιμάζονται οι δυο ομάδες.
Διεξήχθη την Κυριακή το πρωί τελικά το φιλικό ανάμεσα στην Καλλονή και τον Απόλλων Λεμεσού το οποίο αναβλήθηκε το Σάββατο λόγω των κακών καιρικών συνθηκών στην Ιταλία. Η αναμέτρηση έληξε ισόπαλη 1-1 με τα δυο γκολ να σημειώνονται με πέναλτι στα τελευταία λεπτά των δυο ημιχρόνων.
Η Καλλονή ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα με τον Ναβάρο να χρίζεται σκόρερ αλλά ο Απόλλων Λεμεσού ισοφάρισε στο 85' για το τελικό 1-1.
Το σχετικό δελτίο Τύπου αναφέρει:
"Με τελικό σκορ 1-1 έληξε στο Κοντίνο η τέταρτη κατά σειρά φιλική αναμέτρηση της Καλλονής μας με αντίπαλο αυτή τη φορά την κυπριακή ομάδα του Απόλλωνα Λεμεσού.
Η αρχική ενδεκάδα με την οποία ξεκίνησε η ομάδα μας αποτελείτο από τους Μπράνιμιρ, Μπαρέρα, Ναβάρο, Αναστασιάδη, Βαλιό, Πιπίνη, Λεοζίνιο, Καλτσά, Καμαρά, Μανούσο, Αμπντούλ.
Οι φάσεις της Καλλονής μας και οι φάσεις του αγώνα:
Στο 14' δυνατό σουτ του Λεοζίνιο το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα Λεμεσού.
Στο 15΄ καλό σουτ του Καμαρά το οποίο κατέληξε κόρνερ.
Στο 22' ο Καμαρά περνάει τον τερματοφύλακα αλλά βγαίνει πλάγια και το πλασέ του βγαίνει λίγο άουτ.
Αλλαγή: Στο 29’ ο Δημήτρης Μπουρούς στη θέση του Αμπντούλ Ραζάκ.
Στο 22΄ο Καμαρά στην κορυφή της επίθεσης.
Στο 28' σέντρα του Ναβάρο και παρολίγον αυτογκόλ.
Στο 34' ωραία προσπάθεια του Λεοζίνιο με το πλασέ να φεύγει άουτ.
Πέναλτι κέρδισε ο Χρήστος Μίνγκας το οποίο εκτέλεσε επιτυχώς ο Χοακίν Ναβάρο κάνοντας το 1-0 για την Καλλονή.
Αλλαγές: Στο 46' Χωριανόπουλος, Αντέτζο, Κριπιντίρης, Κεϊτά, Γιορέντε, Στεφάνοβιτς, Βλαστέλλης, Χουάνμα, Μίνγκας στη θέση των Ναβάρο, Βαλιού, Αναστασιάδη, Μπαρέρα, Πιπίνη, Καλτσά, Λεοζίνιο, Καμαρά, Μανούσου.
Στο 49’ αδύναμο σουτ του Μπουρού το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας.
Στο 56’ σουτ του Χουάνμα το ποίο μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.
Στο 65’ ο Δημήτρης Μπουρούς εκτέλεσε αδύναμο σουτ έξω από την περιοχή το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας.
Αλλαγή: Ο Ανέστης Αγρίτης στη θέση του Δημήτρη Μπουρούς.
Αλλαγή: Στο 80’ στη θέση των Χωριανόπουλου και Κριπιντίρη οι Κύπρου και Πελεκάνος.
Πέναλτι στο 85’ για τον Απόλλωνα Λεμεσού το οποίο εκτέλεσε επιτυχώς ο Jan Rezek με αποτέλεσμα το σκορ να διαμορφωθεί σε 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα".