30/11/14

8η Αγωνιστική Α1 : ΚΑΟΔ - Ολυμπιακός 64-82

Έχοντας το προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και δίχως να απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα ο Ολυμπιακός πέρασε από το "Δημήτρης Κραχτίδης", συντρίβοντας τον ΚΑΟΔ με 64-82.
Πολύ εύκολο έργο είχε ο Ολυμπιακός στη Δράμα. Οι Πειραιώτες, λίγες μέρες μετά την ήττα από τη Λαμποράλ Κούτσα για την Euroleague, επέστρεψαν στις εν Ελλάδι υποχρεώσεις και έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στον ΚΑΟΔ, τον οποίο κέρδισαν με , χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Βαγγέλη Μάντζαρη, αλλά και του Δημήτρη Αγραβάνη, που πέτυχαν 17 και 14 πόντους, αντίστοιχα.

Ο αριθμός:

Αρκετά εύστοχοι ήταν οι Πειραιώτες έξω από τη γραμμή των 6,75. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν 12/24 τρίποντα, με τους Δραμινούς να έχουν 3/13.

Ο πρωταγωνιστής:

Όσο περνάει ο καιρός δείχνει όλο και καλύτερος, ιδίως στο επιθετικό κομμάτι. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης σταμάτησε στους 17 πόντους, απέναντι στους Δραμινούς, με 4/6 τρίποντα και 5/8 βολές, ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, είχε 1 κλέψιμο και δεν έκανε λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και με τους ΠέτγουεΪ και Ντάνστον να σκοράρουν "έχτισαν" διαφορά (2-9, 2'). Ο Σλαφτσάκης "συνδέθηκε" με το αντίπαλο καλάθι, μειώνοντας στο σκορ (6-9, 4'). Ο Πέτγουεϊ είχε "πάρει μπρος", οι Λαφαγιέτ και Μάντζαρης έδωσαν λύσεις, η άμυνα ανέβασε την απόδοσή της και ως εκ τούτου οι "ερυθρόλευκοι" επέβαλαν πλήρως το παιχνίδι τους (7-18, 7'). Μάντζαρης και Σλούκας μπήκαν στην... εξίσωση του αγώνα (9-23, 9'). Το δεκάλεπτο έκλεισε με δύο βολές του Ρομπ Λο, που μείωσε σε 11-23.
Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν στο πρόσωπο του Δημήτρη Αγραβάνη μια αξιόπιστη λύση στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Ο Λαφαγιέτ έδωσε βοήθειες και η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο (14-30, 13'). Ο ΚΑΟΔ άργησε, αλλά μπήκε στο.. κλίμα του αγώνα, με τους Σλαφτσάκη και Ζάρα (18-34, 15').  Οι Πειραιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν και στις δύο μεριές του παρκέ, αυξάνοντας σταδιακά το προβάδισμά τους με τον Μάντζαρη (18-43, 17'). Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Γιάννη Σφαιρόπουλο να ρίξει στο παρκέ τον Ανδρέα Χριστοδούλου. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και συμμάζεψαν τη διαφορά με τους Σλαφτσάκη και Άτκινς (23-46, 18'). Η διαφορά των 23 πόντων έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να έχει βάλει από νωρίς βάσεις νίκης (25-48).
Ακόμα  καλύτεροι ήταν οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Τα τρίποντα των Πέτγουεϊ και Μάντζαρη ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (27-54. 21'). Οι γηπεδούχοι έδειξαν πλουραλισμό στην επίθεση, ροκανίζοντας τη διαφορά με τους Ζάρα, Σλαφτσάκη και Όντομ (33-54, 24'). Ο Μίσελ μπήκε στην... εξίσωση της τρίτης περιόδου, μειώνοντας ακόμα περισσότερο (42-57, 27'). Σλούκας, Αγραβάνης και Μάντζαρης ανέλαβαν δράση, από εκείνο το σημείο, με την διαφορά να αυξάνεται για το 45-62, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.
Ένα γρήγορο επί μέρους 5-0 των γηπεδούχων έδειξε πως έχουμε ακόμα παιχνίδι, με την διαφορά να πηγαίνει στους 12 πόντους (50-62, 31'). Οι φωνές του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο τάιμ άουτ αφύπνισαν τους "ερυθρόλευκους". Ένα επί μέρους 8-3 έφερε τη διαφορά στους 17 πόντους (53-70, 33'). Ο Μάντζαρης με νέο εύστοχο τρίποντο επανέφερε τη διαφορά στους 20 πόντους (53-73). Ο Ντάνστον φρόντισε να παραμείνει σε υψηλά επίπεδα η διαφορά (57-79, 37'). Το τελευταίο τρίλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τον Ολυμπιακό να έχει εξασφαλίσει τη νίκη από νωρίς.  Το τελικό αποτέλεσμα (64-82) αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

Αγωνία για Λαφαγιέτ.

Στην τελευταία φάση του τρίτου δεκαλέπτου ο Όλιβερ Λαφαγιέτ πάτησε άτσαλα στο παρκέ, με αποτέλεσμα να νιώσει πόνους. Ως εκ τούτου, δεν αγωνίστηκε καθόλου στο τέταρτο δεκάλεπτο, με σκοπό να μην επιβαρυνθεί ο οργανισμός του.
Τα δεκάλεπτα: 11-23,  25-48, 45-62, 64-82.
ΚΑΟΔ (18/43 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 19/32 βολές, 31 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 12 λάθη, 3 τάπες, 5 κλεψίματα): Σλαφτσάκης 13, Τρότερ 2, Τζόνσον, Γεωργάκης 2, Άτκινς 6 (1), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 12, Ζάρας 10, Λο 4, Χρυσικόπουλος, Κολοβής.
Ολυμπιακός (12/26 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 22/26 βολές, 34 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 14 λάθη, 7 τάπες, 4 κλεψίματα): Πέτγουεϊ 11 (3), Χάντερ 6 (12 ριμπ.), Ντάνστον 9, Σπανούλης 8 (2), Ντάρντεν, Σλούκας 8 (1), Λαφαγιέτ 8, Χριστοδούλου, Αγραβάνης 12 (2), Μάντζαρης 17 (4), Καββαδάς 3.