27/12/14

11η Αγωνιστική Α1 : Κολοσσός Ρόδου - ΠΑΟΚ 67-69

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Κολοσσό εκτός έδρας με σκορ 67-69 και αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη του "Δικεφάλου" σε Ελλάδα και Ευρώπη.
O ΠΑΟΚ έχει βρει και πάλι τον καλό του εαυτό... Ο "Δικέφαλος" (έχοντας την συμπαράσταση του κόσμου του στο Βενετόκλειο) επικράτησε του Κολοσσού στη Ρόδο με σκορ 67-69 με αποτέλεσμα να πάρει την τέταρτη συνεχόμενη νίκη σε Ελλάδα και Eυρώπη δείχνοντας πως είναι φορμαρισμένος το τελευταίο διάστημα.
Να σημειωθεί πως αυτό ήταν μόλις το δεύτερο "διπλό" των "ασπρόμαυρων" στο σμαραγδένιο νησί, όπου μετρούν επτά ήττες στα τελευταία 9 παιχνίδια που έδωσαν εκεί.

Ο πρωταγωνιστής:

Ο Τζέικ Οντουμ ήταν πολύ καλός και τελείωσε το ματς με 16 πόντους όντας έτσι ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ. Είχε 6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 1/1 βολές. Πολύτιμη πάντως ήταν η βοήθεια και του Κέβιν Λάνγκφορντ που πέτυχε 14 πόντους.

Ο αριθμός:

Πέντε λεπτά πέρασαν στην τέταρτη περίοδο για να πετύχει το πρώτο του καλάθι (61-65) ο Κολοσσός. Το γεγονός πως οι Ροδίτες δεν άρχισαν καλά στην τέταρτη περίοδο βοήθησε τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα και τελικά να πάρει το "διπλό". Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός πέτυχε μόνο 9 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βαδίζουν μαζί στο σκορ (6-6 στο 3'). Ο Κολοσσός στη συνέχεια προηγήθηκε με 10-8, με οχτώ πόντους του Ουότερς που έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα. Ο "Δικέφαλος" άρχιζε να... φορτσάρει, πέρασε μπροστά με 12-15 (με τρίποντο του Οντουμ) ενώ στο 8' το σκορ ήταν 14-20 με καλάθι του Μπρέμερ. Με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι "ασπρόμαυροι" κέρδιζαν με 19-24.
Στις αρχές του β' δεκαλέπτου οι Ροδίτες βρέθηκαν στο -1 (23-24) ενώ ο Μανωλόπουλος διαμόρφωσε το 26-24 (9-0 σερί οι γηπεδούχοι μετά το 17-24). Ο Οντουμ (10 πόντους)... ξεμπλόκαρε τους "ασπρόμαυρους" (26-27 στο 13') και ο Δέδας ήταν ο "υπεύθυνος" για το 28-30. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα (31-34 στο 17' και 33-36 στο 18') αλλά ο Κολοσσός "ανέβηκε" μετέπειτα και στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (39-39).
Καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο τρίτο δεκάλεπτο (43-43 και 45-45 στο 22') ενώ ο Οντουμ που ήταν πολύ καλός (16 πόντους), έκανε το 45-47 στο 23'. Ο Σκοτ "απάντησε" με τρίποντο (48-47) και στο 25' ο Τσάμης διαμόρφωσε το 51-48. Με τρίποντο του Κάρτερ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 53-54 και ο Δέδας "έγραψε" το 55-57 στο 28'. Λίγο πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, ο Σκοτ "χτύπησε" έξω από τα 6.75 και έτσι στο 30' ο Κολοσσός νικούσε με 58-57.
Το πρώτο δίλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου πέρασε δίχως κάποια ομάδα να σκοράρει, για να γίνει αργότερα το 58-60 με τρίποντο του Τσόχλα και το 58-62 (στο 33') με καλάθι του Κάρτερ. Ο Μαργαρίτης έδωσε ένα +7 (58-65 στο 34') στον ΠΑΟΚ ενώ ο Τσάμης μείωσε στο 35' σε 61-65. Ο "Δικέφαλος", που δεν επέτρεπε στον Κολοσσό να είναι παραγωγικός στην τελευταία περίοδο, ήταν στο +6 (61-67) στο 36' και ο Χάγκινς με κάρφωμα διαμόρφωσε το 63-67 στο 38'. Ο Λάνγκφορντ (14 πόντους) στα 34'' πριν το τέλος "έγραψε" το 63-69 υπέρ του ΠΑΟΚ, ο Κολοσσός με σερί 4-0 μείωσε σε 67-69 στα 14'', ο Τσόχλας αστόχησε σε δύο βολές αλλά στο φινάλε του αγώνα αστόχησε και ο Χάγκινς και ο "Δικέφαλος" πήρε το "διπλό".
Τα δεκάλεπτα: 19-24, 39-39, 58-57, 67-69.
Κολοσσός (Λυκογιάννης):  Λαρεντζάκης 4, Ουότερς 10, Μανωλόπουλος 6 (2), Σμιθ, Στεφανίδης 2, Λίντεν 6, Σκοτ 10 (2), Τσάμης 18 (1), Χάγκινς 11
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 14, Λιάπης, Κάρτερ 9 (1), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 3 (1), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 12 (1), Οντουμ 16 (1), Βον 1, Μπρέμερ 5 (1), Σαλούστρος 2.