27/12/14

11η Αγωνιστική Α1 : Απόλλων Πατρών - Κόροιβος Αμαλιάδας 77-72 (ΠΑΡ.) (65-65 κ.α.).

Πήρε το… θρίλερ!

Ο Απόλλων Πατρών επικράτησε του Κόροιβου με 77-72 στην παράταση (65-65 κ.α.) και διατήρησε το εντός έδρας αήττητο (5-0) στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ένταση στα τελευταία δευτερόλεπτα ανάμεσα σε Γκάρετ και Αργυρόπουλο!

O Aπόλλων Πατρών προηγήθηκε με +9 (65-56) στο 1'17'' για τη λήξη της κανονικής διάρκειας κόντρα στον Κόροιβο όμως οι φιλοξενούμενοι ''έτρεξαν'' σερί 9-0 κι έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο!
Μάλιστα ο Τζος Μαγκέτ διαμόρφωσε το 68-72 με 1/2 βολές όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν τελικά στη νίκη με το υπέρ τους 77-72 και διατήρησαν το εντός έδρας αήττητο (5-0) στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Το παιχνίδι έγινε... ροντέο στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο λόγος; Ο Νίκος Αγγελόπουλος αστόχησε σε δίποντο στα 9'' για τη λήξη, ο Φιτζάπτρικ κατέβασε το αμυντικό ριμπάουντ και ο Γκάρετ του έκανε αμέσως φάουλ ενώ ακολούθησε ένταση με τον Αργυρόπουλο και τον Σκορδίλη! Γκάρετ και Αργυρόπουλος χρεώθηκαν με τεχνική ποινή κι εν συνεχεία ο Γεωργαλής με 4/4 βολές διαμόρφωσε το τελικό 77-72.

Ο αριθμός του αγώνα:

Οι παίκτες του Απόλλωνα σούταραν 36 δίποντα (16/36) και 35 τρίποντα (10/35)! Μάλιστα ο Πεν είχε 2/14 σουτ πίσω από τα 6μ.75 (14%).

Ο πρωταγωνιστής:

Ο Ελ Αμίν ήταν πρώτος σκόρερ για τον Απόλλωνα με 20 πόντους ενώ είχε ακόμα 4 ασίστ σε 34'27''.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν 11-0 στο 6'54'' κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 21-9, με 2/2 βολές του Γκάλογουεϊ. Εν συνεχεία ο Ελ-Αμίν έστειλε τη διαφορά στο +13 (27-14) ωστόσο ο Κόροιβος έτρεξε σερί 6-0 και μείωσε σε 27-20, λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Απόλλων άντεξε στην πίεση του Κόροιβου και προηγήθηκε με +15 (47-32, 26'58''). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν επαφή με το σκορ, μείωσαν αρχικά σε 63-56 κι έστειλαν το ματς στην παράταση με τρίποντο του Γκάρετ, ''τρέχοντας'' 9-0 σερί στα τελευταία 77''!
Ο Κόροιβος εμφανίστηκε καλύτερος στα πρώτα λεπτά της παράτασης και προηγήθηκε (68-71) ενώ ο Μάτζετ το (68-72) ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Απόλλων με σερί 5-0 πέρασε ξανά μπροστά με (73-72) ενώ ακολούθησαν τα... νεύρα του Γκάρετ, ο οποίος ήλθε στα χέρια με τους Αργυρόπουλο, Σκορδίλη και χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Με συνεχόμενες βολές του Γεωργαλή, ο Απόλλων Πατρών πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (77-72) όπου ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 21-9, 29-22, 51-41, 65-65, 77-72 (παράταση).

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 14, Αργυρόπουλος 8 (2), Γκάλογουεϊ 11 (1), Πεν 10 (2), Φιτσπάτρικ 4, Αντωνάκης, Μπατής, Ελ Αμίν 20 (3), Μολφέτας 6 (2), Νιφόρας, Μαστρογιαννόπουλος, Γεωργαλής 4.

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 7, Μάρσαλ 12 (2), Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 9, Παπαπέτρου, Ντέιβις 28 (3), Κανονίδης 5, Φιλιππάκος, Γκάρετ 6 (1), Ρούμπιο 5, Αρχιμανδρίτης, Μπατής.