18/2/15

17η Αγωνιστική Α1 : Κόροιβος Αμαλιάδας - ΠΑΟΚ 65-61

Basket League: Κόροιβος Αμαλιάδας - ΠΑΟΚ 65-61 | onsports.gr
Ο Κόροιβος νίκησε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με σκορ 65-61 και έτσι στη "μάχη" μεταξύ του Χάρη Μαρκόπουλου και του Σούλη Μαρκόπουλου, κερδισμένος ήταν ο πρώτος.

Τεράστια νίκη για τον Κόροιβο καθώς κέρδισε τον ΠΑΟΚ με σκορ 65-61. Οι νεοφώτιστοι (σ.σ. έφτασαν τις έξι φετινές νίκες) έδειξαν πως αποτελούν σκληρό καρύδι για τους μεγάλους συλλόγους αφού κατά την διάρκεια της σεζόν είχαν επικρατήσει τόσο της ΑΕΚ όσο και του Άρη.
Στη "μάχη" μεταξύ των προπονητών των δύο ομάδων ή καλύτερα μεταξύ του πατέρα (Σούλης Μαρκόπουλος) και γιου (Χάρης Μαρκόπουλος), αυτή την φορά κερδισμένος ήταν ο δεύτερος καθώς θυμίζουμε πως στον πρώτο γύρο ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει του Κόροιβου. Να σημειωθεί πως ο Κόροιβος τίμησε τον τεχνικό των "ασπρόμαυρων" πριν την έναρξη του αγώνα.

Ο πρωταγωνιστής:

Ο Τιμ Μπάουερς έδωσε πολλές βοήθειες στον Κόροιβο... Τελείωσε το ματς με 15 πόντους ενώ "μάζεψε" και 15 ριμπάουντ. Σημαντικός για τον Κόροιβο ήταν και ο Ρόουλ Μάρσαλ με 14 πόντους, εκ των οποίων τους 12 τους πέτυχε στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο αριθμός:

Ο ΠΑΟΚ είχε επιθετικό πρόβλημα στο δεύτερο ημίχρονο, κατά το οποίο πέτυχε συνολικά μόνο 21 πόντους. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Κόροιβος και έφτασε σε μια μεγάλη νίκη.

Ο αγώνας:

Ο Όντουμ ήταν πολύ "ζεστός" στο ξεκίνημα του αγώνα και με επτά πόντους του, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-7. Στη συνέχεια ο Κόροιβος "γύρισε" το ματς και ήταν μπροστά στο 4' με 10-7 και στο 5' με 13-9, με τον Μάρσαλ να είναι πολύ καλός (10 πόντους). Ο Όντουμ (11 πόντους) ισοφάρισε σε 13-13, ο Λάνγκφορντ διαμόρφωσε το 15-16 και ο Κάρτερ έκανε το 15-19 στο 8'. Με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, Κόροιβος και ΠΑΟΚ ήταν ισόπαλοι με 19-19.
Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο (23-23) και το σκορ στο 14' ήταν 27-27. Στο 15' ο Μπάουερς έκανε το 29-27 αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με καλάθι του Λάνγκφορντ έγινε το 32-33 στο 16'. Οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα πέντε πόντων (34-39 στο 18'), οι γηπεδούχοι όμως "ψαλίδισαν" την διαφορά και ήταν στο -2 (38-40) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και συγκεκριμένα στο 23' οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 41-40 (για τον ΠΑΟΚ υπήρχε το πρόβλημα του τέταρτου φάουλ του Βον) αλλά ο Σαλούστρος "έγραψε" αρχικά το 41-42 και μετά το 41-44. Στο 26' ο Τσόχλας ισοφάρισε σε 46-46 για λογαριασμό του "Δικεφάλου" που είχε βρεθεί πίσω με 46-44 ενώ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +4 (50-46) στο 27'. Οι "ασπρόμαυροι" με την λήξη της τρίτης περιόδου ήταν στο -1 (52-51) με ένα μικρό επιμέρους σερί 1-5.
Ο Κόροιβος ξεκίνησε καλά στην τελευταία περίοδο και πήρε διαφορά έξι πόντων (57-51) στο 32' και ο Λάνκφορντ "ξεκόλλησε" τον ΠΑΟΚ στο 34' κάνοντας το 59-53 (ήταν το πρώτο καλάθι του "Δικεφάλου" στην τελευταία περίοδο). Ο Τσόχλας μείωσε κι άλλο (59-55) αλλά σε εκείνο το σημείο ο Αγγελόπουλος με τρίποντο "έγραψε" το 62-55 (στο 35') για τον Κόροιβο. Το 62-57 έγινε από τον Λάνγκφορντ στο 38' και στη συνέχεια ο Βον έκανε το 62-59, για να διαμορφωθεί το 62-61 από τον Τσόχλα στο 39'. Στα 23'' πριν την λήξη ο Κάρτερ αστόχησε σε τρίποντο, στα 17'' ο Βασίλιεβιτς έκανε το 63-61, στα 7'' ο Δέδας έκανε λάθος (νωρίτερα ο Τσόχλας αστόχησε σε τρίποντο) και ο Μάρσαλ διαμόρφωσε το 65-61 στα 5'' γράφοντας ουσιαστικά τον επίλογο του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-40, 52-51, 65-61.
Κόροιβος Αμαλιάδας: Ματζέτ 2,Μάρσαλ 14 (1), Μπάουερς 15 (15 ριμπ.), Κανονίδης, Τέρνερ 3, Ρούμπιο 7, Αγγελόπουλος 11 (2), Βασίλιεβιτς 10 (1),Γιαννακίδης 3 (1)

ΠΑΟΚ: Κάρτερ 4, Όντουμ 12 (1), Μαργαρίτης, Βον 8, Σαλούστρος 6, Λάνγκφορντ 12 (1), Χαριτόπουλος, Λιάπης, Τσόχλας 14 (2), Δέδας 2, Σιναντίνοβιτς 2, Κώττας 1