26/3/15

12η Aγωνιστική Top-16 Euroleague ΣΤ' Όμιλος : Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές 86-75

Είναι ακόμα ζωντανός για το πλεονέκτημα ο Ολυμπιακός! Με τους Ιωάννη Παπαπέτρου και Όλιβερ Λαφαγέτ να «μιλούν» στα κρίσιμα σημεία στο τέλος, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 86-75 την Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ!

Έπαιξαν για όλους!

Ο Ολυμπιακός είχε πολλές και σημαντικές απουσίες, αλλά οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Όλιβερ Λαφαγέτ έκαναν για… τέσσερις και «μιλώντας» στο τέλος, έσπρωξαν την ομάδα του Πειραιά στη νίκη (86-75) επί της Αναντολού Εφές και παράλληλα τη διατήρησαν ζωντανή για το πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας, στα οποία προκρίθηκαν και μαθηματικά!

Ουδείς «ερυθρόλευκος» που πάτησε παρκέ, υστέρησε, με τον Λαφαγέτ να ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, τον Πρίντεζη να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ και τον Παπαπέτρου να προσθέτει άλλους 12 πόντους.

Από την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς κορυφαίος ήταν ο παλιός… ένοικος του ΣΕΦ, Στράτος Περπέρογλου, ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους.

Λίγο πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης, η ΚΑΕ Ολυμπιακός τίμησε στους Ντούσαν Ίβκοβιτς και Στράτο Περπέρογλου.

inner

inner

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στην αναμέτρηση, χτυπώντας από την περιφέρεια (6-2). Όμως στη συνέχεια η έλλειψη δημιουργίας στην επίθεση, αλλά και οι αλλαγές μαρκαρισμάτων στην άμυνα, έδωσαν τη δυνατότητα στην Εφές να περάσει μπροστά (8-10). Μάλιστα, εκμεταλλευόμενη το «μπλοκάρισμα» των γηπεδούχων, η τουρκική ομάδα ξέφυγε ακόμα και με έξι πόντους (10-16), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «έσφιξαν» την άμυνά τους και με ένα σερί 7-0, διαμόρφωσαν το 17-16.

Τραγικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς με τις κακές επιλογές στην επίθεση, έδωσε ξανά την ευκαιρία στην Εφές να πάει στο +5 (17-22). Στο σημείο αυτό, οι Λαφαγέτ και Κατσίβελης, ερχόμενοι από τον πάγκο, έδωσαν την απαιτούμενη ενέργεια στους Πειραιώτες και αφού αρχικά ροκάνισαν τη διαφορά (23-24), στη συνέχεια τους έδωσαν το προβάδισμα (29-27). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε πιο κλειστό, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια –και τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη- με το σκορ να παραμένει στην ισοπαλία (35-35).

Για άλλη μία φορά, ο Ολυμπιακός έκανε άσχημο ξεκίνημα σε δεκάλεπτο, με την Εφές να πηγαίνει στο +4 (38-42). Μάλιστα, με τους Περπέρογλου και Ερτέλ να ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια, η τουρκική ομάδα διατηρούσε το προβάδισμά της (46-50). Ο Λαφαγέτ με ατομικές ενέργειες –ελλείψει δημιουργίας- προσπάθησε να δώσει μία ανάσα στους Πειραιώτες (49-50), όμως οι Τούρκοι εξακολουθούσαν να ήταν αποτελεσματικοί έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 57-53.

Αντίθετα με τις δύο προηγούμενες περιόδους, ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στην τέταρτη και με ένα σερί 6-0 πέρασε ξανά μπροστά (59-57). Η Εφές απάντησε με ένα μίνι-ξέσπασμα παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (59-62), με τον Παπαπέτρου να μπαίνει… φουριόζος στο παρκέ και να φέρνει το ματς στα ίσα (62-62), φθείροντας και με φάουλ τον Περπέρογλου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούνταν μπροστά, ενώ με τρίποντα του Έλληνα φόργουορντ και του Λαφαγέτ πήγαν ακόμα και στο +7 (73-66), περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος. Έκτοτε, ξεκίνησε ένας… βομβαρδισμός έξω από τα 6,75μ. από τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, με τον Λοτζέσκι να «σφραγίζει» τη νίκη (80-71), δύο λεπτά πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι πλέον δεν ήταν σε θέση να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 86-75!

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 35-35, 53-57, 86-75

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 10, Ντάνστον 9, Παπαπέτρου 12 (2), Πρίντεζης 15 (3 τριπ., 12 ριμπ.), Αγραβάνης, Μάντζαρης 10 (1), Κατσίβελης 2, Λαφαγέτ 17 (2), Ντάρντεν 3 (1), Λοτζέσκι 8 (1).

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Οσμάν, Περπέρογλου 23 (5), Μπατούκ 9 (3), Σάριτς 10, Ντρέιπερ, Κρστιτς 12, Λάσμε, Τζάνινγκ 6 (2), Ερτέλ 6 (2), Μπιέλιτσα 9.