21/3/15

21η Αγωνιστική Α1 : Πανελευσινιακός - ΠΑΟΚ 58-69

Χαλαρά… ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Πανελευσινιακό με σκορ 58-69, με τον "Δικέφαλο" να βάζει τις βάσεις για την νίκη από το πρώτο ημίχρονο καθώς στο τέλος αυτού κέρδιζε με 21-39.
Νίκη για τον ΠΑΟΚ ήταν απαραίτητη στο εκτός έδρας ματς με τον Πανελευσινιακό και τελικά ο "Δικέφαλος" τα κατάφερε... Οι "ασπρόμαυροι" κέρδισαν την ομάδα του Δημήτρη Κουστένη με σκορ 58-69 κάνοντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στο τέλος του οποίου νικούσαν με 21-39. Ουσιαστικά, δηλαδή, από τα μισά του αγώνα είχαν μπει οι βάσεις την νίκη...
Σε κάθε περίπτωση ήταν ένα σημαντικό "διπλό" για τον στόχο της τρίτης θέσης (ο ΠΑΟΚ παραμένει ισόβαθμος με τον Αρη, ο οποίος πάντως έχει δύσκολο πρόγραμμα στο εξής αφού έχει να αντιμετωπίσει Παναθηναικό και Ολυμπιακό στο Παλέ). Από την άλλη οι γηπεδούχοι, που μάχονται για την παραμονή στην κατηγορία, παραμένουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας και το έργο τους δεν είναι εύκολο.
Ο πρωταγωνιστικής:
Ο ΠΑΟΚ έκανε μεγάλο βήμα για την νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όταν στο τέλος αυτού είχε διαφορά 18 πόντων (21-39). Σε αυτό βοήθησε πολύ ο Κέβιν Λάνγκφορντ ο οποίος μέχρι το 20' είχε 12 πόντους και τελικά τελείωσε το ματς με 16 πόντους.
Ο αριθμός:
Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει στο πρώτο δεκάλεπτο με 10-6 αλλά μετά "πάτησε" για τα καλά γκάζι... Κάνοντας ένα επιμέρους σερί 5-27, βρέθηκε μπροστά με 15-33 και κάπου εκεί είχε βάλει από νωρίς τις βάσεις για την νίκη.
O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς, προηγήθηκε με 0-6 αλλά μετά ο Πανελευσινιακός αντέδρασε. Κάνοντας ένα σερί 8-0, πήρε κεφάλι στο σκορ (8-6) ενώ στο 7' ο Βασιλόπουλος διαμόρδωσε το 10-6, με τον "Δικέφαλο" να μην "πατάει" καλά. Ο Τσόχλας ξεκόλλησε τον ΠΑΟΚ (10-9) και στο 9' oι "ασπρόμαυροι" κέρδιζαν με 10-14. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 10-16 (0-10 σερί για τον ΠΑΟΚ ο οποίος έχανε σε κάποια στιγμή με 10-6).
Το σύνολο του Μαρκόπουλου έφτασε στο +8 (10-18) ενώ η διαφορά ανέβηκε κι άλλο και ο "Δικέφαλος" στο 13' ήταν στο +12 (10-22). Ο Πανελευσινιακός μείωσε σε 15-22, ο Λάνγκφορντ (10 πόντους) διαμόρφωσε αργότερα το 15-26 και ο Χαριτόπουλος στο 15' "έγραψε" το 15-31. Ο Δέδας ήταν ο "υπεύθυνος" για το 15-33 ενώ μετά ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +22 (17-39 στο 18'), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τον "Δικέφαλο" να είναι στο +18 (21-39, με τον Λάνγκφορντ να έχει 12 πόντους).
Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να έχει μια μεγάλη απόσταση από τον Πανελευσινιακό. Στο 23' ο Μαργαρίτης έκανε το 23-45 και ο Κάρτερ "έγραψε" το 25-47. Οι γηπεδούχοι ήταν στο -21 στο 25' (28-47), στο 27' βρέθηκαν στο -18 (30-48) με καλάθι του Λούμπι και ο Αβραμίδης διαμόρφωσε το 34-48 (29'). Με το τέλος της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ ήταν στο +15 (34-49).
Ο Πανελευσινιακός μείωσε σε 40-49 και 42-51 (32') ενώ στη συνέχεια υπήρχαν αρκετά άστοχα σουτ από τις δύο ομάδες. Ο Τσόχλας έβαλε τέλος στο επιθετικό μπλοκάρισμα του ΠΑΟΚ (42-54 στο 33'), ο Τζόνσον "έφερε" τους γηπεδούχους στο -9 (46-55), μετά στο -7 (48-55) και στο 35' ο Σιναντίνοβιτς "έγραψε" το 48-57. Στο 36' ο Τζόνσον έκανε το 54-60 και ο Τσόχλας διαμόρφωσε το 54-61. Με τις δύο βολές του Λάνγκφορντ στο 38', όταν και έγινε το 54-63, ο "Δικέφαλος" ουσιαστικά "τελείωσε" με την υπόθεση νίκη (οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 58-64 στο 39' αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω).
Τα δεκάλεπτα: 10-16, 21-39, 34-49, 58-69.
Πανελευσινιακός (Κουστένης): Μίτροβιτς, Βασιλόπουλος 2, Λούμπι 11, Αθανασούλας 5 (1), Μάρκοβιτς 12 (2), Δορκοφίκης 2, Ιωάννου 4, Τζόνσον 17, Αβραμίδης 2, Οφοέγκμπου, Σίμπσον 3 (1).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 16, Λιάπης, Κάρτερ 12 (2), Τσόχλας 12 (2), Δέδας 7 (1), Μαργαρίτης 4, Οντουμ 7, Βον 3, Σιναντίνοβιτς 4, Χαριτόπουλος 4, Σαλούστρος.