21/3/15

21η Αγωνιστική Α1 : Κολοσσός Ρόδου - ΑΕΚ 65-72

ΑΕΚ… στα δύσκολα

Ο Μαλίκ Χέρστον σκόραρε τους 13 από τους 19 πόντους του, στην τελευταία περίοδο, με την ΑΕΚ να επιστρέφει από το -14 για το μεγάλο "διπλό" στη Ρόδο (65-72) που τη βάζει σε τροχιά τετράδας.
O Mίλαν Μιλόσεβιτς απέδειξε για μία ακόμη φορά ότι αξίζει περισσότερο χρόνο στο παρκέ, καθώς με τον Σέρβο φόργουορντ και τον Μαλίκ Χέρστον να σκοράρει τους 13 από τους 19 πόντους του, στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει του Κολοσσού, στη Ρόδο (65-72) και να αποκτήσει βάσιμες ελπίδες για την τετράδα. Ο Ντόμινικ Ουότερς έκανε δυο λάθη, στις δυο τελευταίες επιθέσεις των νησιωτών.

Ο πρωταγωνιστής:

Ο Μαλίκ Χέρστον παρακολουθούσε... τις εξελίξεις, έως την τελευταία περίοδο οπότε έκανε ό,τι μπορούσε για να διαμορφώσει αποτέλεσμα, υπέρ της ομάδας του.

Ο αριθμός:

Το επί μέρους 32-15 της τελευταίας πράξης, τα λέει όλα. Αν πάλι, θέλετε λεπτομέρειες, η ΑΕΚ είχε στο τέταρτο δεκάλεπτο 9/10 δίποντα, 2/3 τριπ., 8-1 ριμπ., 3 λάθη και 9 ασίστ! Την ίδια ώρα, ο Κολοσσός μέτρησε 2/9 διπ., 2/4 τριπ., 3-1 ριμπ., 4 λάθη και 3 ασίστ.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε με εξαιρετική άμυνα του τύπου των... 7 πόντων για την ΑΕΚ, στο πρώτο εξάλεπτο. Η ομάδα του Σάκοτα είχε 2/11 σουτ στην πρώτη περίοδο (19-13), με τις βολές να είναι το... στήριγμα της (8/12). Παρεμπιπτόντως είχε κάνει ήδη 5 λάθη. Οι γηπεδούχοι πήραν 8 πόντους από τον Σκοτ, στο ίδιο διάστημα, οπότε μέτρησαν 3/10 διπ. και 4/7 τριπ. όλοι μαζί.
Ο Ουίλμπεκιν πάτησε το πόδι του στο παρκέ, στη β' περίοδο -για πρώτη φορά στη ΣΚΡΑΤΣ Basket League- και ήταν εκείνος που σταμάτησε το σερί των Ρόδιων, στο 12-0 (31-17, 15.45''), για να γίνει λίγο καλύτερη η κυκλοφορία της μπάλας για το "Δικέφαλο", να αυξηθεί το επίπεδο της συνεργασίας και να βρεθεί στο 32-27 (με 7-0 και εισόδους στο ζωγραφιστό), πριν ο Λαρεντζάκης ευστοχήσει σε μια βολή και υπογράψει το σκορ ημιχρόνου (33-27). Σε αυτό το δεκάλεπτο, ο Κολοσσός έχασε λίγο την επαφή με το καλάθι (2/9 διπ., 1/4 τριπ.), αλλά έκανε μόνο 1 λάθος, με την ΑΕΚ να έχει βελτιωθεί κατά... το ήμισυ (4/9 διπ., 1/6 τριπ.).
Η τρίτη πράξη ήταν αυτή που είδαμε τον πραγματικό Ουίλμπεκιν, καθώς εκείνος οργάνωσε και εκτέλεσε στην επιστροφή της ΑΕΚ (41-38, 25.18'', με σερί 8-0 που είχε και εντυπωσιακές φάσεις). Ο Λυκογιάννης πήρε τάιμ άουτ και θύμισε στους παίκτες του ότι με καλή άμυνα (κατ' αρχάς) και συνεργασίες στην άλλη άκρη, θα μπορούσαν να κρατήσουν το προβάδισμα. Αυτό και έγινε, όπως φαίνεται από το επί μέρος 7-2 έως το 30' (48-40), με τον Κολοσσό να είναι πολύ προσεχτικός (2 λάθη στην περίοδο έναντι των 4 της Ένωσης που είχε μόλις 1 ασίστ).

Ο Χέρστον το πήρε πάνω του.

Προφανώς και ο "Δικέφαλος" κρατούσε το καλύτερο για το τέλος. Μπήκε λοιπόν, με 9-0 στην τελευταία πράξη (53-52, 34.11, με τον Ντελινινκάιτις να γίνεται ο δεύτερος διψήφιος) και τον Χέρστον να δίνει πίσω στην παρέα του το προβάδισμα -για πρώτη φορά μετά το 4.49- , "υπογράφοντας" το 56-57 (35.31). Ο ίδιος έκανε 9 τις αλλαγές χεριών στο προβάδισμα (63-64, 37.51''), φτάνοντας τους 19π. Σημείωση: τους 13 τους είχε σκοράρει στο τελευταίο δεκάλεπτο! Για κάποιο διεστραμμένο λόγο, ο Μενσά Μπονσού έκανε φάουλ (στην επαναφορά) στον Ουότερς -παίκτης που 'χει πάρει δυο παιχνίδια, με βολές, στο φινάλε- και φυσικά συνέχισε τον... οίστρο του (65-66, 39.18''), με τον Μιλόσεβιτς -επίσης εκ των λόγων που γύρισε το ματς ο "Δικέφαλος" και ενδεχομένως θα έπρεπε να 'χει περισσότερο χρόνο, γενικότερα- να απαντά (65-68, 39.27'').
Ο Ουότερς έκανε λάθος πάσα και ο Σκοτ έστειλε πάλι το Μιλόσεβιτς, στη γραμμή των βολών, για να διασφαλίσει εκείνος τη νίκη της Ένωσης (65-70), ενώ έμεναν 21'', ενώ ακολούθως ο Ουότερς έκανε βήματα και ο Μενσά Μπονσού από τη γραμμή του μπόνους, διαμόρφωσε αποτέλεσμα (65-72).
Δεκάλεπτα: 19-13, 33-27, 48-40, 65-72.
Κολοσσός (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 6, Γουότερς 16 (6 ασίστ, 5 ριμπ.), Μανωλόπουλος 6, Σμιθ 4, Στεφανίδης 3, Λίντεν 9, Σκοτ 8 (9 ριμπ.), Χάγκινς 11 (7 ριμπ.), Ρόμπινσον 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γουίλμπεκιν 9 (5 ριμπ., 5 ασίστ), Ντελινινκάιτις 12, Σάκοτα 2, Χέρστον 19, Σαρικόπουλος 7, Αθηναίου, Μιλόσεβιτς 6 (9 ριμπ.), Μενσά-Μπονσού 9 (11 ριμπ.), Ίνγκλις 8.