29/4/15

2ος τελικός Eurocup : Χίμκι - Γκραν Κανάρια 83-64 (91-66).

Το σήκωσε η Χίμκι!

Στην κατάκτηση του Euro Cup για δεύτερη φορά της έφτασε η Χίμκι, παίρνοντας δεύτερη νίκη απέναντι στην Γκραν Κανάρια, αυτή τη φορά με 83-64 και προκρίθηκε στην Ευρωλίγκα της επόμενης περιόδου.

Το θρίαμβο της κατάκτησης του Euro Cup ολοκλήρωσε η Χίμκι. Οι Ρώσοι έκαναν… χίλια κομμάτια την Γκραν Κανάρια για δεύτερη φορά επικρατώντας 83-64, αφού είχαν πάρει τη νίκη και στον πρώτο αγώνα στα Κανάρια Νησιά με 91-66.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που η ρωσική ομάδα κατακτάει το Euro Cup, καθώς είχε επαναλάβει αυτή τη διάκριση το 2012 απέναντι πάλι σε Ισπανούς, όταν είχε ξεπεράσει τότε το εμπόδιο της Βαλένθια. Εκτός, όμως, από το ευρωπαϊκό τρόπαιο η Χίμκι εξασφάλισε και το "εισιτήριο"για την Ευρωλίγκα της επόμενης σεζόν, από την οποία απουσίασε φέτος.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ογκούστιν με 18 πόντους και τον ακολούθησαν για τους νικητές οι Ντέιβις και Ράις που σημείωσαν από 16, ενώ για την Γκραν Κανάρια διασώθηκε ο Ταβάρες με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ. Κορυφαίος των τελικών ψηφίστηκε ο Ράις, ο οποίος είχε αναδειχθεί και σε MVP της φετινής χρονιάς στο Euro Cup.

Άξιζει να αναφέρουμε πως ο ένας εκ των τριών διαιτητών της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Φούφης.

Το ματς:

Η Χίμκι μπήκε δυνατά στο ματς, ώστε να μην αφήσει περιθώρια στους Ισπανούς να αμφισβητήσουν την υπεροχή της και προηγήθηκε με 7-2. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 9-6 με τον Κένταλ, όμως φάνηκαν κατώτεροι των περιστάσεων στη συνέχεια του αγώνα. Οι Ρώσοι έβαλαν τους επόμενους τέσσερις πόντους (13-6) και επέβαλαν πλήρως την κυριαρχία τους, παίρνοντας προβάδισμα +9 (27-18) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Γρήγορα με τον Ντέιβις και τον Ογκουστίν, η διαφορά των δύο ομάδων έφτασε σε διψήφια νούμερα (31-18) και η Γκραν Κανάρια έδειξε πως ταξίδεψε μάλλον για… τουρισμό στη Μόσχα. Ο Αμερικανός φόργουορντ των γηπεδούχων συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει στη ρακέτα, διευρύνοντας το προβάδισμά τους στο +16 (40-24). Ο Ταβάρες και ο Μπάεζ μείωσαν προς στιγμήν στους δώδεκα την απόσταση από την Χίμκι, αλλά ο Ράις με εύστοχο σουτ από τα 6,75μ. έδωσε «αέρα» 15 πόντων στην ομάδα του με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με την Χίμκι να έχει στις… αποσκευές της και τη νίκη με 25 πόντους στον πρώτο αγώνα στα Κανάρια Νησιά, το υπόλοιπο του αγώνα ήταν ουσιαστικά τυπική διαδικασία. Ο Κούριτς και ο Ταβάρες έφεραν την απόστασή τους από τους Μοσχοβίτες στους 11 πόντους (45-34) στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Αΐτορ Ρενέσες. Με ένα επιμέρους 10-3, οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστές τους Ογκούστιν, Ράις και Ντέιβις, "ανέβασαν το δείκτη" του σκορ στο +18 (54-36), ενώ η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-46).

Με το νικητή της αναμέτρησης να έχει κριθεί, η τελευταία περίοδος δεν είχε μεγάλο ενδιαφέρον, αφού οι Ρώσοι μετρούσαν τα λεπτά που θα ακουστεί το τελευταίο σφύριγμα της γραμματείας και οι Ισπανοί να φύγουν γρήγορα για το μακρινό ταξίδι της επιστροφής. Μετά το λέι απ του Πατέεφ (73-51), οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στο -16 με ένα επιμέρους σκορ 8-2 (75-59). Όμως, οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις δε χαλάρωσαν και την ξαναέφεραν άμεσα σε πολύ υψηλά επίπεδα (81-60). Κάπως έτσι, η Χίμκι πήρε τη νίκη με 83-64 και το δεύτερο τρόπαιο του Euro Cup στην ιστορία της.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 45-30, 68-46, 83-64.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 16 (2), Ογκουστίν 18, Πόποβιτς 2, Πατέεφ 2, Κοπόνεν 13 (3), Βιάλτσεφ 7 (1), Ιλνίτσκι 2, Μόνια 2, Ντέιβις 16, Σελεκέτο 5 (1).

Γκραν Κανάρια (Ρενέσες): Όλιβερ, Νιούλεϊ 12, Ουρτασούν 5, Μπέλας 5 (1), Μπάεζ 6, Κένταλ 6, Πάουλι 3, Ταβάρες 17, Κούριτς 8 (2), Ο’ Λίρι 2.