28/4/15

24η Αγωνιστική Α1 : Άρης - Παναθηναϊκός 56-72

Πήρε… φωτιά!
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Άρη με 56-72, έφτασε τις 9 σερί νίκες στο "Nick Galis Hall" και πλέον στρέφεται στη σαββατιάτικη αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ (02/05, 19.00).
Η τελευταία ήττα του Παναθηναϊκού στο "Nick Galis Hall" χάνεται τη σεζόν 2007-'08, όταν ο Άρης επικράτησε 82-75. Σήμερα (28/04) οι "πράσινοι" επιβλήθηκαν με 56-72 και έφτασαν αισίως τις 9 σερί νίκες στη Θεσσαλονίκη!
Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έχτισε διαφορά ασφαλείας στο δεύτερο δεκάλεπτο (21-38, 18'51") ενώ δεν απειλήθηκε ποτέ από τον Άρη. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η επιστροφή του Γκάνι Λαουάλ στις αγωνιστικές υποχρεώσεις των "πράσινων" μετά από τον προσωρινό "αποκλεισμό" του στην προημιτελική σειρά με την ΤΣΣΚΑ.
Πλέον οι "πράσινοι" στρέφονται στη σαββατιάτικη αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ (02/05, 19.00) που θα κρίνει και την πρώτη θέση στην τελική κατάταξη της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο πρωταγωνιστής:

Ο Νίκος Παππάς σκόραρε 12 πόντους στο α' ημίχρονο όταν ο Παναθηναϊκός έχτισε διαφορά ασφαλείας κι εν τέλει ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους (6/6 βολές, 1/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 22'57".

Ο αριθμός:

Ο Παναθηναϊκός κατέβασε 44 ριμπάουντ (τα 10 επιθετικά), αντί 31 του Άρη.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, βρήκε λύσεις με το περιφερειακό σουτ των Τόμας, Πάσαλιτς, Ριντ και προηγήθηκε 8-2 (2'26"), την ώρα που ο Νέιμικ κέρδιζε τις "μάχες" στη ρακέτα με τον Μπατίστα. Ο Ριντ έστειλε τη διαφορά στο +5 (12-7) για τους "κίτρινους" όμως ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 9-0 και προηγήθηκε 12-16 με τρίποντο του Διαμαντίδη. Ο Πρίφτης πέρασε ξανά στο παρκέ τον Μουχάεντ Πάσαλιτς αντί του Μούρτου ενώ οι Παππάς, Μπλουμς και Γκιστ αστόχησαν διαδοχικά πίσω από τα 6μ.75 στα τελευταία δευτερόλεπτα για τους "πράσινους" που έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 14-17.
Πήρε διαφορά με Παππά.
Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ δεν ήταν στο κλίμα του αγώνα (σ.σ. προέρχεται από τραυματισμό) και η ομάδα του Πρίφτη αντιμετώπισε προβλήματα στην επίθεση στη δεύτερη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 14-26 με εντυπωσιακό κάρφωμα του ΝτεΜάρκους Νέλσον στον αιφνιδιασμό ενώ ο Παππάς έδωσε λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων, τελειώνοντας το α' ημίχρονο με 12 πόντους (4/4 βολές, 1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα). Ο Τόμας μείωσε σε 21-29 όμως ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (21-38, 18'51") και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 23-38.
Τρίποντο παραλήρημα.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το... παραλήρημα των παικτών του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πίσω από τα 6μ.75. Για την ακρίβεια, ο Παναθηναϊκός είχε 4/5 τρίποντα με τους Παππά, Γιάνκοβιτς και Μπλουμς (2)! Ο Μπατίστα διαμόρφωσε το 28-52 (23'56") κόντρα στον Άρη που επέμεινε στην άμυνα ζώνης, παρά το γεγονός ότι οι "πράσινοι" έβρισκαν λύσεις με το περιφερειακό σουτ. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης απάντησε στο τρίποντο του Μούρτου, για το 35-57 (27'05") και ο Παναθηναϊκός έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +20 (39-59).
Πάτησε παρκέ ο Λαουάλ.
Στο μεταξύ, ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς πέρασε στο παρκέ τον Γκάνι Λαουάλ για πρώτη φορά μετά τον "αποκλεισμό" του στα playoffs της Euroleague με την ΤΣΣΚΑ. Ο Λαουάλ κάρφωσε για το 45-67 στα 5'48" για τη λήξη του αγώνα ενώ οι "πράσινοι" έφτασαν στη νίκη με το υπέρ τους 56-72.
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 23-38, 39-59, 56-72.
Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 2, Δήμας, Ριντ 9 (1), Τόμας 6 (2), Πουλιανίτης 2, Χαρίσης 2, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 11 (1), Νέιμικ 8, Μούρτος 9 (1), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε 7 (1).
Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 4, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 8 (2), Φώτσης, Νέλσον 6, Παππάς 17 (3), Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 11 (2), Γκιστ 4, Μπατίστα 10, Μπλουμς 8 (2), Λαουάλ 2.