27/5/15

Τελικός Europa League 2015 : Ντνίπρο - Σεβίλλη 2-3

Η Σεβίλλη νίκησε 3-2 τη Ντνίπρο στον χορταστικό τελικό της Βαρσοβίας και κατέκτησε ξανά για 2η σερί φορά το Europa League. Πολυνίκης πλέον με 4 τρόπαια η ισπανική ομάδα, ενώ ο Κάρλος Μπάκα ήταν πρωταγωνιστής
Η Σεβίλλη είναι η κορυφαία ομάδα στην ιστορία του UEFA Cup και του Europa League, καθώς νίκησε με 3-2 τη Ντνίπρο στον τελικό της Βαρσοβίας και πήρε το 4ο τρόπαιο σε ισάριθμους τελικούς!
Έγινε μάλιστα μόλις η τρίτη ομάδα στην ιστορία με δύο σερί κατακτήσεις ευρωπαϊκών τροπαίων δύο φορές, καθώς το είχε κατακτήσει το 2006 και το 2007 ως UEFA Cup και φυσικά πέρσι. Οι δύο πρώτες που το έχουν καταφέρει είναι η Ρεάλ και Μίλαν.
Η ισπανική ομάδα εξασφάλισε συμμετοχή στους ομίλους του Champions League (ισχύει από φέτος / δηλαδή 5 ομάδες από Ισπανία, μόνο η Βαλένθια στα προκριματικά) και είναι λοιπόν η πολυνίκης του θεσμού με 4 τρόπαια (από 3 έχουν Γιουβέντους, Ίντερ και Λίβερπουλ).
Πρωταγωνιστής ήταν ο Κάρλος Μπάκα με δύο γκολ, δίνοντας δύο φορές προβάδισμα στην Σεβίλλη, την πρώτη ολοκληρώνοντας ανατροπή, ενώ το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό (2-2) και το δεύτερο χωρίς ρυθμό.
Λίγα λεπτά πριν το τέλος του τελικού ο Ματέους της Ντνίπρο έχασε τις αισθήσεις του, όμως του δόθηκαν οι πρώτες βοήθειες και βγήκε με φορείο χωρίς να χρειαστεί φορείο.

Ντνίπρο - Σεβίλλη 2-3

Σκόρερς: 7' Κάλινιτς, 44' Ροτάν / 28' Κριχόβιακ, 31' και 72' Μπάκα.
Γήπεδο: "Στάντιον Ναραντόβι", Βαρσοβία
Διαιτητής: Μάρτιν Άτκινσον (Αγγλία)
Με την αναμενόμενη 11άδα παρέταξε τη Ντνίπρο ο Μιρόν Μαρκέβιτς και σίγουρα δεν ξαφνιάστηκε με την επιλογή του Ουνάι Έμερι να βάλει δεξί μπακ τον Αλέις Βιδάλ (εξτρέμ) αντί του Κόκε.
Το είχε κάνει και στον 1ο ημιτελικό με την Φιορεντίνα και ο άλλοτε άσος του Πανθρακικού είχε δύο γκολ και μία ασίστ! Στην θέση του ως δεξί εξτρέμ ξεκίνησε ο έμπειρος, Χοσέ Αντόνιο Ρέγες.
Η Ντνίπρο κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με το Νίκολα Κάλινιτς. Ο Κροάτης από την βαθιά μπαλιά του Φεντέτσκι από δεξιά στην άμυνα πήρε την κεφαλιά τροφοδοτώντας τον Ματέους, αυτός από δεξιά έκανε την σέντρα και ο Κάλινιτς που άμεσα κινήθηκε εντός περιοχής έκανε το 1-0 με κοντινή κεφαλιά!
Οι Ισπανοί ξαφνιάστηκαν, αλλά τους πήρε λίγα λεπτά να συνέλθουν. Πήραν τον έλεγχο του αγώνα και άρχισαν να απειλούν την εστία του αντιπάλου.
Στο 20' το σουτ του Ρέγες ήταν άστοχο, στο 25' ο Ντενίς Μπόικο έκανε τρομερή απόκρουση στην κεφαλιά του Κριχόβιακ, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Πολωνός αμυντικός μέσος έκανε το 1-1 (28').
Από εκτέλεση κόρνερ ο Γκρέγκορς Κριχόβιακ στο ύψος του πέναλτι πήρε την μπάλα, δεν βιάστηκε να σουτάρει, από το αριστερό την έφερε στο δεξί και με πλασέ που πέρασε κάτω από τα πόδια αμυντικού την έστειλε στα δίχτυα του Μπόικο.
Τρία λεπτά πέρασαν για να σκοράρει ξανά η Σεβίλλη, με τον Κάρλος Μπάκα να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Μπόικο από την εξαιρετική μπαλιά, ο Κολομβιανός στράικερ πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα με κίνηση προς τα δεξιά και με ψύχραιμο πλασέ ολοκλήρωσε την ανατροπή με το 6ο γκολ στην φετινή διοργάνωση.
Μετά την  ανατροπή ανεξήγητα η Σεβίλλη επέλεξε να... γυρίσει πίσω, να προσέξει την άμυνα έτσι ώστε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο και τελικά ο Έμερι το πλήρωσε.
Ο Εβγέν Κονοπλιάνκα στο 37' έκανε εξαιρετικό σουτ και απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σέρχιο Ρίκο σε κόρνερ, αλλά στο 44' ο Ισπανός πορτιέρε δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο στο 44', όταν ο Ρουσλάν Ροτάν τον νίκησε με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ, ισοφαρίζοντας σε 2-2.
Ο Χοσέ Αντόνιο Ρέγες δεν αντέχει πάνω από μία ώρα αγώνα, έτσι στο 59' αντικαταστάθηκε από τον Κόκε, ο οποίος πήγε δεξί μπακ και ανέβηκε δεξί εξτρέμ ο Αλέις Βιδάλ.
Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με αυτή του πρώτου. Οι ομάδες ήταν προσεκτικές, οι φάσεις λιγοστές, όμως οι Ισπανοί στο 72' κατάφεραν να βγάλουν σε θέση βολής τον Μπάκα και αυτός δεν αστόχησε.
Για δεύτερη φορά στο ματς ο διεθνής Κολομβιανός έδωσε προβάδισμα στην Σεβίλλη, κάνοντας το 2-3 από κοντά έπειτα από την πάσα του Βιτόλο, φτάνοντας έτσι τα 7 γκολ στην διοργάνωση.