31/10/15

4η Αγωνιστική Α1 : Τρίκαλα - Νέα Κηφισιά 73-76

Η Κηφισιά νίκησε τα Τρίκαλα εκτός έδρας με σκορ 73-76, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Γκίκα (15π), ενώ ο Χοτζ άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ (14π, 9ρ).
Για την 4η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, η Κηφισιά νίκησε εκτός έδρας τα Τρίκαλα με σκορ 73-76, έχοντας το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης.
Ο πρωταγωνιστής του παιχνιδιού:
Ο Χοτζ για την Κηφισιά έκανε μεγάλο παιχνίδι, καθώς σε 32 λεπτά συμμετοχής τέλειωσε το ματς μετρώντας 14 πόντους (6/12δ) και 9 ριμπάουντ, αγγίζοντας το νταμπλ-νταμπλ στην αναμέτρηση.
Ο αριθμός του αγώνα:
Τα Τρίκαλα είχαν κάκιστο συσχετισμό στον τομέα ασίστ/λάθη, μετρώντας μόλις 7 τελικές πάσες και 21 λάθη στο παιχνίδι.
Που κρίθηκε η αναμέτρηση:
Η αναμέτρηση κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο, με τον Κασελάκη να σημειώνει ένα πολύτιμο σουτ για τη Κηφισιά, όταν και διαμόρφωσε το 69-74 στο σκορ.
Το ματς:
Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν δυνατά στο ματς, έχοντας το προβάδισμα με 6-0, αλλά στη συνέχεια η Κηφισιά αντέδρασε, παίρνοντας το προβάδισμα με σκορ 8-13 στο 6'. Ο Στίγκερς διατηρούσε τους φιλοξενούμενους μπροστά, με το 13-20 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.
Η Κηφισιά εκτόξευσε την διαφορά στο +10 (16-26) στο 13', ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους στο 17'΄να διατηρούν το προβάδισμα τους με 25-35 στο σκορ. Στη συνέχεια όμως, τα Τρίκαλα χρησιμοποίησαν χαμηλό σχήμα, με αποτέλεσμα να φέρουν το σκορ στα ίσα (35-35) με τρίποντο του Ρόμπινσον στο 19', με το 35-40 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στη τρίτη περίοδο η Κηφισιά ξέφυγε με +11 (41-52) στο 25', έχοντας για πρωταγωνιστές τους Χοτζ (8π) και Στίγκερς (13π) στην επίθεση, αλλά και τον δραστήριο Γκίκα (13π). Η Κηφισιά διατήρησε το προβάδισμα της σε όλο το δεκάλεπτο, πήγε στο +11 (47-58) στο 29', με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 51-58.
Στη τελευταία περίοδο η Κηφισιά με τον Στίγκερς προηγήθηκε με σκορ 53-60, αλλά τα Τρίκαλα αντέδρασαν, μειώνοντας σε 61-62 στο 35', ενώ έφεραν το σκορ στα ίσα (65-65) στο 37'. Στα τελευταία λεπτά, όμως, η Κηφισιά ήταν περισσότερο ψύχραιμη και αποτελεσματική στην επίθεση, με τον Κασελάκη να σημειώνει ένα καθοριστικό καλάθι, όταν και διαμόρφωσε το 69-74 ένα λεπτό πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη κερδίζοντας τα Τρίκαλα με σκορ 73-76.
Τα δεκάλεπτα: 13-20, 35-40, 51-58, 73-76.
Ανά δεκάλεπτο: 13-20, 22-20, 16-18, 22-18.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 8, Καλλές 2, Ντάουελ 10, Σοκό 21, Τσιλούλης, Καραθανάσης 2, Τσιάρας 2, Κόντζερ 13, Ρόμπινσον 13, Καλογιαννίδης, Τιγκ, Βαρυτιμίδης 2.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 6, Χατζηνικόλας, Γκίκας 15π, Διαμαντάκος 2, Πόποβιτς, Μαυροειδής 13, Κασελάκης 11, Χρυσικόπουλος, Στίγκερς 13, Χοτζ 14, Φρέιζερ.