24/12/15

11η Αγωνιστική Α1 : Ρέθυμνο - Νέα Κηφισιά 74-61

Το Ρέθυμνο επικράτησε της Κηφισιάς με 74-61 για την 11η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ανέβηκε στο 4-7 στην κατάταξη και πήρε σημαντική "ανάσα" ενόψει της συνέχειας.

Το Ρέθυμνο επιβλήθηκε της Κηφισιάς με 74-61 και ολοκλήρωσε ιδανικά τις υποχρεώσεις του το 2015. Τέσσερις παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για τους Κρητικούς που ανέβηκαν στο 4-7 στην κατάταξη.
Το Ρέθυμνο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με την Κηφισιά, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ομάδας των βορείων προαστίων και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά (13-2, 5'12") με το καλάθι του Ράιαν Χάροου. Εν συνεχεία οι Κρητικοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 22-13 έχοντας 9/16 δίπ. και 10 ριμπάουντ (6-4) σε αυτό το διάστημα, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι σούταραν με το απογοητευτικό 12.5% πίσω από τα 6μ.75 (1/8 τρίπ.) ενώ έκαναν 6 λάθη.
Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με σερί 5-0 για την Κηφισιά (22-18, 12'34") που μείωσε σε 32-28 με 2/2 βολές του Γλυνιαδάκη στα 1'08" για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Παρ' όλα αυτά, το Ρέθυμνο άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 34-28. Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου είχαν μόλις 2/9 δίποντα στο β' δεκάλεπτο (σ.σ. 9/16 στο πρώτο) όμως διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα.
Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στη συνέχεια, μείωσαν σε 36-35 (22'52") με τον Χογκ αλλά μέχρι εκεί...  Οι Κρητικοί έκαναν επιμέρους σκορ 16-2 και προηγήθηκαν 52-37 ενώ ο Κλουφ εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (72-53, 37'41"). Εν τέλει το Ρέθυμνο επικράτησε με 74-61 και ανέβηκε στο 4-7 στην κατάταξη της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Τα δεκάλεπτα: 22-13, 34-28, 57-41, 74-61.
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 13 (1), Σχίζας 7, Σάφτενααρ 8 (6ριμπ.), Γιαννόπουλος 11 (1), Στόουν 11 (8ριμπ.), Μάντεν 5 (1), Χάροου 13 (1), Κάρτερ 6.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Λόουερι 11 (1τριπ., 8ριμπ.), Στίγκερς 5 (1), Κασελάκης 10 (6ριμπ.), Γλυνιαδάκης 7, Πόποβιτς 1, Σταμάτης 2, Χρυσικόπουλος 4, Χογκ 7, Ελ-Αμίν 8 (2), Σμιθ 6.