24/12/15

11η Αγωνιστική Α1 : Ολυμπιακός - Άρης 76-64

Ο Άρης κόντραρε στα ίσα τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, αλλά οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι στην 4η περίοδο στην οποία και "καθάρισαν" το ματς, νικώντας πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 76-64.
Για την 11η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Ολυμπιακός νίκησε πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 76-64 τον Άρη.
Οι σκληροτράχηλοι Θεσσαλονικείς κόντραραν στα ίσα τους Πειραιώτες, το ματς πήγαινε πόντο-πόντο και τους έβαλαν δύσκολα για τρία δεκάλεπτα (56-55 στο 30'), όντας και μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο (34-37). Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι Πρωταθλητές μπήκαν στο ματς με ένα 8-0 σερί, πήραν προβάδισμα στο σκορ, το οποίο και διαχειρίστηκαν σωστά μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Κομβικό το καλάθι του Πρίντεζη (71-64) στο 1'40'' πριν την λήξη, όπως και η άμυνα που έβγαλε στην επόμενη φάση.

Ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης:

Ο Οθέλο Χάντερ, ο οποίος για ακόμη μία φορά "άγγιξε" το νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους (4/7δ) και 9 ριμπάουντ. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Βασίλης Σπανούλης (15π, 5ασ), ο οποίος επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, αλλά και ο εξαιρετικός Ντι Τζέι Στρόμπερι (14π, 7ρ, 2ασ) που πήρε πρωτοβουλίες και έδωσε ρυθμό στους ερυθρόλευκους. Πολύ καλό ματς από τους Χάγκινς (14π) και ΜακΝίλ (14π) για την ομάδα του Άρη.

Που κρίθηκε το παιχνίδι:

Το ματς κρίθηκε στην τέταρτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός μπήκε...φουριόζος στο τελευταίο δεκάλεπτο, έκανε ένα σερί 8-0 και πήγε στο +9 (64-55) στο 33'. Ο Άρης πλησίασε με τον ΜακΝίλ (66-62), αλλά ακολούθως οι Πειραιώτες έβγαλαν άμυνες, πήραν τα ριμπάουντ, έβαλαν τα σουτ που ήθελαν και έφτασαν στη νίκη, με την μεγαλύτερη διαφορά που είχαν στο ματς (+12, 76-64), καθώς η αναμέτρηση στα τρία πρώτα δεκάλεπτα κυλούσε πόντο-πόντο. Κομβικό το καλάθι του Πρίντεζη (71-64) στο 1'40'' πριν το τέλος της αναμέτρησης, όπως και η καλή άμυνα που έβγαλε ακολούθως.

Ο αριθμός του αγώνα:

Το "φτωχό" ποσοστό ευστοχίας που είχαν και οι δύο ομάδες από την περιφέρεια. Ο Ολυμπιακός μέτρησε 6/22 τρίποντα (27%), ενώ ο Άρης 5/22 (22%).

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη (επέστρεψε στην αγωνιστικη δράση), Στρόμπερι, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, με τον Άρη να παίρνει το προβάδισμα με 6-2. Ο Σπανούλης με τρίποντο έφερε το σκορ στα ίσα (10-10), με τους δύο προπονητές να κάνουν ροτέισον, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του. Ο Κοέν με τρίποντο έφερε και πάλι το ματ στα ίσα (16-16), αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Χάκετ, με το 19-16 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Χάντερ αποχώρησε για τα αποδυτήρια, καθώς δέχτηκε χτύπημα στο πρόσωπο.
Στην δεύτερη περίοδο, ο Άρης προηγήθηκε με 21-23, δείχνοντας σωστά αντανακλαστικά, με τον Ολυμπιακό να έχει μπλοκάρει επιθετικά. Ο Πρίντεζης έδωσε... ανάσα στους Πειραιώτες (23-23), αλλά ο Ουότερς με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 30-26. Στο 18' ο Ουότερς με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 29-27 για τους "κιτρινόμαυρους" , με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο και οι μάχες να είναι σώμα με σώμα. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται με 34-37, με τους Πελεκάνο και Σίμτσακ να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης συνέχισε να παίζει μπάσκετ με αυτοπεποίθηση, φτάνοντας στο +7 (36-43) με το μακρινό σουτ του Μούρτου στο 22'. Σε εκείνο το σημείο έδωσε... ανάσα με τρίποντο ο Σπανούλης, με τον Ολυμπιακό αντιδρά και να παίρνει σκορ μέσα στην ρακέτα με τους Χάντερ και Πρίντεζη, με το σερί του να φτάνει στο 10-0 (46-43) στο 24'. Ο Ουάιτ με τρίποντο έφερε και πάλι το ματς στα ίσα (46-46), με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα του σκορ, προχωρώντας πόντο-πόντο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 54-50, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τα ντράιβ του δραστήριου ΜακΝίλ (54-55), με το σκορ στο 30' να βρίσκει τους Πρωταθλητές να προηγούνται με 56-55.
Στην τέταρτη περίοδο, με το... καλημέρα ο Στρόμπερι πήρε "φωτιά", καθώς σκόραρε με τρίποντο και με καλάθι στον αιφνιδιασμό, ενώ ακολούθως ο Παπαπέτρου από την γωνία έφερε τον Ολυμπιακό στο +9 (64-55) στο 33'.  Σε αυτό το 8-0 σερί έδωσε τέλος ο Άρης, μειώνοντας με τους Αμερικανούς του (64-59) στο 35', με τις δύο ομάδες στη συνέχεια να σπαταλούν κατοχές στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός πήγε και στο +7, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τρίποντο του ΜακΝίλ (66-62), παραμένοντας μέσα στο ματς. Το παιχνίδι είχε πολύ τακτική, με τον τρομερό Μακνίλ να απαντά στο γκολ-φάουλ του Στρόμπερι (69-64), ενώ ο Πρίντεζης διαμόρφωσε το 71-64 στο 1'40'' πριν την λήξη. Ακολούθως οι γηπεδούχοι έβγαλαν καλές άμυνες, πήραν τα ριμπάουντ, διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους, φτάνοντας στη νίκη με σκορ 76-64.
Ανά δεκάλεπτο: 19-16, 34-37, 56-55, 76-64.
Tα δεκάλεπτα: 19-16, 15-21, 22-18, 20-9.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (2), Στρόμπερι 14 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 2, Τζέιμς 2, Χάντερ 14, Παπαπέτρου 10 (1), Αγραβάνης 2, Χάκετ 7 (2), Αθηναίου 2.
Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος 8, Ουάιτ 5, Ουότερς 10 (1), Χάγκινς 14, ΜακΝιλ 14 (1), Ξανθόπουλος, Ζάρας 7 (1), Κοέν 3 (1), Μούρτος 3, Σίμτσακ.