23/12/15

11η Αγωνιστική Α1 : ΠΑΟΚ - Τρίκαλα 82-67

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τα Τρίκαλα στο "Παλατάκι" με σκορ 82-67, αυτό ήταν το τρίτο του σερί θετικό αποτέλεσμα και πλέον ακολουθεί ο αγώνας Κυπέλλου με τον Φάρο. Ο "Δικέφαλος" στο πρώτο δεκάλεπτο κέρδιζε με 26-4.

Μετά τα παιχνίδια κόντρα σε Λιέτουβος Ρίτας (εκτός έδρας) και Λαύριο (εκτός έδρας), ο ΠΑΟΚ τα κατάφερε και απέναντι στα Τρίκαλα.

Ο "Δικέφαλος" κέρδισε την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη με σκορ 82-67 και έτσι πήρε την τρίτη του συνεχόμενη νίκη. Να σημειωθεί πως αυτό ήταν το έκτο θετικό αποτέλεσμα για τους "ασπρόμαυρους" στα τελευταία οχτώ παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη, με το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου να είναι φανερό πως πλέον πως έχει βρει ρυθμό. Πλέον ακολουθεί ο ημιτελικός Κυπέλλου με αντίπαλο τον Φάρο (οι οπαδοί του ΠΑΟΚ με σύνθημά τους ζητούσαν την κατάκτηση του Κυπέλλου).
O πρωταγωνιστής:
Ο Τέπις έκανε πολύ καλό παιχνίδι και "έδωσε" πολλά" στον ΠΑΟΚ όσον αφορά ο σκοράρισμα. Τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους.
Εκεί κρίθηκε το ματς:
Ο ΠΑΟΚ έβαλε τις βάσεις για την νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο ακόμη καθώς ήταν μπροστά με 26-4, τα Τρίκαλα μείωσαν σε 41-32 αλλά στο τέλος της τρίτης περιόδου ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί καθώς ο "Δικέφαλος" ήταν στο +19 (65-46).
Ο αριθμός:
Πέρασαν οχτώ λεπτά για να πετύχουν τα Τρίκαλα το πρώτο τους καλάθι εντός παιδιάς. Ο Σοκό μείωσε σε 21-4 (στο 8') ενώ οι πρώτοι δύο πόντοι της ομάδας του Φλεβαράκη είχαν "έρθει" με βολές.
Ο αγώνας:
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-0 ενώ ο Τέπιτς διαμόρφωσε το 7-0. Με ωραίο καλάθι του Σχορτσανίτη έγινε το 9-2 και ο Χάτσερ ήταν ο υπεύθυνος για το 11-2 (6'). Τα Τρίκαλα δεν "πατούσαν" καθόλου καλά, η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (14-2) και ο "Σόφο" "έγραψε" το 16-2 στο 6'. Ο Τέπις "χτύπησε" από τα 6.75 (19-2) και ο Βασιλειάδης έδωσε αέρα 19 πόντων (21-2). Ο Μαργαρίτης έκανε το 24-4 αλλά και το 26-4 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (10').
Οι παίκτες του ΠΑΟΚ "γύρισαν" ωραία την μπάλα και ο -ελεύθερος- Τσόχλας πέτυχε τρίποντο (29-4). Ο Σοκό προσπαθούσε σχεδόν μόνος του (έξι πόντους) από τα Τρίκαλα (29-8), ο Δέδας διαμόρφωσε το 31-8 ενώ μετά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 33-15 (15'). Ο Κακαρούδης "έγραψε" το 35-15 και η διαφορά έφτασε το +23 (38-15) μετά από τρίποντο του Δέδα. Στο 18' τα Τρίκαλα βρέθηκαν στο -16 (38-22) και ο Σοκό έκανε το 38-25 (19'). Τελικά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ κέρδιζε με 38-27.
Τα Τρίκαλα μείωσαν σε 38-29 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ο Τέπιτς έκανε το 40-29 και ο Χάτσερ το 41-29. Το σκορ έγινε 41-32 μετά, στην συνέχεια διαμορφώθηκε το 44-32 και το 47-34 έγινε από τον Χάτσερ. Στο 24' ο ΠΑΟΚ ήταν στο +15 (49-34) και ο Τέπιτς μετέπειτα ευστόχησε σε τρίποντο (52-34). Ο "Δικέφαλος" έφτασε στο +21 (55-34 στο 25') ενώ ο Βασιλειάδης "έγραψε" το 58-36 και ο Τέπιτς (18 πόντους) το 61-39. Ο "Σόφο" έκανε το 65-42 και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 65-46.
Τα Τρίκαλα μείωσαν σε 65-48 με αποτέλεσμα να πάρει τάιμ άουτ ο Μαρκόπουλος και ο Κακαρούδης έκανε το 68-48. Στο 33' διαμορφώθηκε το 70-51 από τον Σχορτσανίτη και λίγο μετά το 34' ο Ντούβνιακ "έγραψε" το 72-51. Ο αγώνας ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα στην συνέχεια αφού ο ΠΑΟΚ είχε "τελειώσει" ουσιαστικά με την υπόθεση νίκη και τελικά το ματς έληξε με 82-67.
Τα δεκάλεπτα: 26-4, 38-27, 65-46, 82-67.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 18 (4), Λιάπης, Βασιλειάδης 11 (2), Κακαρούδης 8 (2), Τσόχλας 6 (2), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 12 (1), Σχορτσανίτης 8, Ντούβνιακ 2, Μάρκοβιτς 2, Χάτσερ 8 (1), Κώττας.
Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Καντούγκαν 5 (1), Ντόουελ 6 , Σόκο 21 (3), Τσιλούλης, Καραθανάσης 11 (3), Τσιάρας 6 (2) , Κόντζερ 13, Καλλές, Ρόμπινσον 5 (1), Καλογιαννίδης, Τιγκ, Βαρυτιμιάδης.