23/12/15

11η Αγωνιστική Α1 : Απόλλων Πατρών - Λαύριο 90-73

Το Λαύριο είχε το προβάδισμα μέχρι και το 15' (31-35), αλλά στη συνέχεια ο Απόλλων αντέδρασε έχοντας για κορυφαίο τον Ντίλαρντ (20π), φτάνοντας στο τέλος εύκολα στη νίκη με 90-73.

Για την 11η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Απόλλων νίκησε το Λαύριο με σκορ 90-73, ανεβάζοντας την απόδοση του από το 15' και μετά. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στις νίκες, ενώ αυτή ήταν η τέταρτη σερί ήττα για τους φιλοξενούμενους.
Ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης:
Ο Αμερικανός πλέι-μέικερ του Απόλλωνα, Κέβιν Ντίλαρντ, ήταν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης, καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους (6/10δ, 1/2τρ), ενώ μοίρασε και 4 ασίστ. Είναι χαρακτηριστικό πως τους 18 πόντους τους πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο. Άξιος συμπαραστάτης του ο Κρούμπαλι με 16 πόντους.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το Λαύριο προηγήθηκε με 31-35 στο 15', αλλά στη συνέχεια της περιόδου ο Απόλλων αντέδρασε, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 49-45, έχοντας για πρωταγωνιστή τον εντυπωσιακό Ντίλαρντ με 18 πόντους. Από εκεί και έπειτα, οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, φτάνοντας στη νίκη στο τέλος.

Ο αριθμός του αγώνα:

Οι 18 πόντοι που πέτυχε στα δύο πρώτα δεκάλεπτα ο Ντίλαρντ, για να τελειώσει το παιχνίδι με 20.

Το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με σκορ 22-29 στην πρώτη περίοδο, έχοντας για αιχμή του δόρατος τον δραστήριο Μπάρλο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, και από το 15' (31-35) και μετά, οι γηπεδούχοι μεταμορφώθηκαν προς το καλύτερο και αντέδρασαν, έχοντας για πρωταγωνιστή τον "δαιμόνιο" Ντίλαρντ. Από την στιγμή που προηγήθηκαν με 49-44 έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού μέχρι το τέλος φτάνοντας στη νίκη.
Στη τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά στο τέλος της ο Απόλλων προηγήθηκε με 67-60, αρχίζοντας να παίρνει  διαφορά από τον αντίπαλο, την οποία και εκτόξευσε στην τέταρτη περίοδο. Εκεί ήταν που βρήκαν ρυθμό οι γηπεδούχοι, παίζοντας και καλή άμυνα, ανεβάζοντας την διαφορά στο +16 (76-60) στο 33', μετρώντας ένα σερί 9-0, σημειώνοντας και μεγάλα σουτ με πρωταγωνιστή τον Σάντλερ.
Τα δεκάλεπτα: 22-29, 49-45, 67-60, 90-73.
Απόλλωνας Πατρών (Μέξας): Βεργίνης 17 (3), Πάλμπλαντ 2, Ντίλαρντ 20 (1), Μέιερ 12, Γουντς 6 (7 ριμπ.), Αργυρόπουλος 10 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Τζαουάρα 10, Πελεκούδας, Κουζέλογλου 3 (1), Σάντλερ 10.
Λαύριο (Σερέλης): Μπολντς 12 (1), Γιανγκ 13 (1), Κρουμπαλί 15, Γιαννακόπουλος 3, Μπάρλος 13 (2), Χάμιλτον 8 (2), Σακελλαρίου 7 (1), Περράκης 2, Κακλαμανάκης, Μπέμπης.