9/1/16

13η Αγωνιστική Α1 : Λαύριο - Κόροιβος Αμαλιάδας 81-72

Ο Μάρκο Κέσελ συνδύασε το ντεμπούτο του στο Λαύριο, με τη νίκη των "κυανοκίτρινων" επί του Κοροίβου (81-72). Ο ΝτεΜάριους Μπολντς (24π.) ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, που πήραν βαθιά βαθμολογική "ανάσα".
Η αύρα της παρουσίας του Μάρκο Κέσελ στη δωδεκάδα του Λαυρίου φαίνεται πως "έδωσε φτερά" στα πόδια των νέων του συμπαικτών, οι οποίοι οδήγησαν εκ του ασφαλούς την ομάδα του Χρήστου Σερέλη στη νίκη επί του Κοροίβου (81-72). Οι νεοφώτιστοι "πάτησαν το γκάζι" στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκαν κάθε ευκαιρία που τους δόθηκε και με "όπλο" την καλή τους άμυνα, δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην τελική επικράτηση.

Ο πρωταγωνιστής:

Ο ΝτεΜάριους Μπολντς έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Λαυρίου, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 24 πόντους, με 7/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 4/5 βολές.

Που κρίθηκε το παιχνίδι:

Στο "ξέσπασμα" των γηπεδούχων από το 28'31'' μέχρι το 31'35'', διάστημα στο οποίο μετέτρεψαν το "εύθραυστο" +5 (52-47) σε +16 (64-48), για να αφήσουν αρκετά πίσω τους την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου.

Το στατιστικό που ξεχώρισε:

Πέραν της ουσίας του πράγματος, ο ΝτεΜάριους Μπολντς αποδείχθηκε πολύτιμος γιατί ήταν απόλυτα "οικονομικός" στην επίθεση, με τα 9/15 που είχε στα εντός παιδιάς σουτ.

Ο αγώνας:

Ο Μάρκο Κέσελ αφίχθη το απόγευμα της Πέμπτης (7/1) αλλά η αύρα του επηρέασε άμεσα το Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε το πάνω χέρι στο σκορ απέναντι στον Κόροιβο σχεδόν από το πρώτο λεπτό, με τον ΝτεΜάριους Μπολντς να κάνει ό,τι περνά από το χέρι του για να δώσει στους νεοφώτιστους τη νίκη. Δεν ήταν μόνος του πάντως, αφού ο Μπράντον Γιανγκ έκανε αθόρυβη δουλειά, την ώρα που ο Άσλεϊ Χάμιλτον προσέφερε σε άμυνα και επίθεση.
Από την άλλη, ο Κόροιβος είδε τον Ντουέιν Ντέιβις να είναι εξαιρετικά άστοχος (3/10 τρίποντα και 5/15 εντός παιδιάς), με αποτέλεσμα να μην υπάρχει το εύκολο σκορ. Ο Βίνσεντ Κάουνσιλ έκανε ό,τι μπορούσε για να ανατρέψει τα δεδομένα στο σκορ, αλλά ήταν σαφές -όσο περνούσε η ώρα- πως το Λαύριο είχε το πάνω χέρι (56-48 στο 30'). Το +8 πάντως δεν αποτέλεσε παρά την αρχή του "ξεσπάσματος" των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν στο +14 (72-58) λίγο μετά την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου.
Στα εναπομείναντα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να πλησιάσουν στο σκορ, για να διεκδικήσουν το "διπλό", αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να περιορίσουν την έκταση της ήττα τους.
Τα δεκάλεπτα: 20-17, 39-38, 56-48, 81-72.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γιανγκ 11 (8 ασ.), Σακελλαρίου 11 (3), Κακλαμανάκης, Χάμιλτον 14 (1), Μπολντς 24 (2), Κέσελ 3 (1), Κρουμπαλί 6, Περράκης 6, Γιαννακόπουλος 6 (7 ασ.), Καπώνης, Μπάρλος, Μπέμπης.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 13 (3/10 τρίπ.), Νάνα 12, Χαριτόπουλος 6, Σλαφτσάκης, Κάουνσιλ 14 (1 τρίπ., 6 ασ.), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 9 (1), Τρότερ 11 (2), Γεωργάκης 2, Βασιλόπουλος 5 (11 ριμπ.).