9/1/16

13η Αγωνιστική Α1 : ΠΑΟΚ - Καβάλα 71-60

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο "Παλατάκι" την Καβάλα με σκορ 71-60 και αυτό ήταν το τέταρτο σερί θετικό αποτέλεσμα για τον "Δικέφαλο" στη Basket League.
O ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και "πρόσθεσε" ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα. Ο "Δικέφαλος", που έπαιξε δίχως την Σχορτσανίτη ο οποίος έχει ενοχλήσεις στη μέση, νίκησε εντός έδρας την Καβάλα (οι νεοαποκτηθέντες Ουίλιαμς, Κρομά και ΜακΚι θα κάνουν το ντεμπούτο τους στο ματς με τον Λαύριο) με σκορ 71-60 και έφτασε στην τέταρτη σερί νίκη του στη Basket League.
Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί την ΑΕΚ, σε ένα πολύ σημαντικό ματς για τους "ασπρόμαυρους" προκειμένου να μειώσουν την απόσταση που υπάρχει από την πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

O πρωταγωνιστής:

Οταν η Καβάλα "πλησίασε" τον ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο (33-31 και 40-37) ο Βασιλειάδης έδωσε αρκετές λύσεις στον "Δικέφαλο" και τον βοήθησε με καλάθια που πέτυχε. Ο Ελληνας καλαθοσφαιριστής τελείωσε το ματς με 16 πόντους.

Που κρίθηκε το παιχνίδι:

Στο 30' το σκορ ήταν 49-41 και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς. Ετσι προηγήθηκε με 59-41 λίγο πριν το 33' και εκεί σε μεγάλο βαθμό τελείωσαν όλα.

Ο αριθμός:

Πολύ χαμηλό ήταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς ο "Δικέφαλος" κέρδιζε με 13-6, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Ο "Δικέφαλος" είχε 7/20 σουτ και η Καβάλα 3/18 σουτ.

Tα πρώτα δύο λεπτά πέρασαν δίχως να σκοράρουν οι δύο ομάδες ενώ λίγο μετά ο Μαργαρίτης έκανε το 3-2. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-2 μετά από τρίποντο του Ντούβνιακ και ακολούθησαν κακές επιθέσεις από τον "Δικέφαλο" και την Καβάλα η οποία μείωσε σε 8-6. Ο Κακαρούδης σκόραρε για το 11-6 και το 13-6 έγινε από τον Κώττα. Στην συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και ο ΠΑΟΚ ήταν στο +7 (13-6) στο 10'.
Ο Κακαρούδης με τρίποντο ανέβασε την διαφορά (16-6) και ο Κώττας έκανε το 18-9. Ο τελευταίος σκόραρε και πάλι (20-11) και ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +10 (23-13) με τρίποντο του Βασιλειάδη. Ο Μαργαρίτης "έγραψε" το 25-15 (στο 18'), η Καβάλα μείωσε σε 25-17 και στο τέλος του ημιχρόνου ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 28-19 (ο Δέδας είχε διαμορφώσει νωρίτερα το 28-17).
Στις αρχές της τρίτης περιόδου ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 32-19 και η Καβάλα μετά βρέθηκε στο -9 (32-23). Η διαφορά "έπεσε" στους οχτώ πόντους (33-25) και με τρίποντο οι φιλιξενούμενοι "πλησίασαν" κι άλλο τον "Δικέφαλο" (33-28 στο 23'). Η ομάδα του Γιατζόγλου μείωσε σε 33-31, ο Βασιλειάδης έδωσε την λύση (36-31) και στο 25' το σκορ ήταν 40-33 (από τον Βασιλειάδη). Στο 27΄ η Καβάλα ήταν στο -3 (40-37) και ο Βασιλειάδης "χτύπησε" από τα 6.75 (43-37). Ο Κακαρούδης διαμόρφωσε το 45-37 και ο Μαργαρίτης το 48-37. Στο 30' ο ΠΑΟΚ νικούσε με 49-41.
Ο Ντούβνιακ ήταν ο "υπεύθυνος" για το 52-41 και ο Βασιλειάδης "πήγε" την διαφορά στους 14 πόντους (55-41). Ο Κώττας έκανε το 57-41 και το 59-41 (λίγο πριν το 33'). Το πρώτο καλάθι της Καβάλας στην τέταρτη περίοδο "ήρθε" στο 34' (59-43) και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 60-48. Ο Δέδας διαμόρφωσε το 62-48 (36') και ο Χάτσερ έκανε το 64-48 γράφοντας ουσιαστικά τον επίλογο του αγώνα αφού η Καβάλα δεν έδειχνε ικανή να "αντιδράσει". Ετσι ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 71-60.
Τα δεκάλεπτα: 13-6, 28-19, 49-41, 71-60.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 3, Μαργαρίτης 12 (1), Ντούβνιακ 7 (2), Μάρκοβιτς, Χάτσερ 2, Λιάπης, Βασιλειάδης 16 (4), Κακαρούδης 8 (2), Τσόχλας, Δέδας 8 (2), Κώττας 15, Καμάρας.
Καβάλα (Γιατοζόγλου): Λέιζερ 13 (1), Βαν Ντερ Μαρς 7, Ταπούτος 10 (2), Κοστόβ 11, Γιαννακίδης 8 (2), Σταμπουλής 6, Γκέλιος, Καλαϊτζίδης, Λίβας 3 (1), Δεμερτζής 2.