23/1/16

15η Αγωνιστική Α1 : Ρέθυμνο - Κολοσσός Ρόδου 95-87

Το Ρέθυμνο είχε 13/14 δίποντα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Κολοσσό Ρόδου κι εν τέλει επικράτησε με 95-87 στο "Μελίνα Μερκούρη", επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα και παίρνοντας σημαντική βαθμολογική "ανάσα".
Το δίδυμο των Στόουν και Μάντεν έκανε τη διαφορά για το Ρέθυμνο στο 95-87 επί του Κολοσσού. Οι Ροδίτες έγιναν ανταγωνιστικοί ένα λεπτό πριν από το τέλος (88-82) ωστόσο οι Κρητικοί κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να σκοράρουν από την περιφέρεια, αλλά δεν τα κατάφεραν στα πρώτα λεπτά (1/6 τρίποντα), με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ (15-18 στο 7'27''). Παρ' όλα αυτά, ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα (24-21), με τους Στόουν (7π., 2ριμπ.) και Μάντεν (6π.) να ξεχωρίζουν. Από την άλλη, ο Άχονεν (6π.) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Κολοσσού. Ο Μάντεν έφτασε τους 11π. δίχως να χάσει σουτ (2/2 δίπ., 1/1 τρίπ., 4/4 βολ.) και το Ρέθυμνο παρέμεινε σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση (31-28 στο 14'38''). Ειδικά από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχε ήδη 7 λάθη στο παιχνίδι σε αυτό το διάστημα.
Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο στο "Μελίνα Μερκούρη", με το Ρέθυμνο να έχει το ισχνό προβάδισμα (66-65) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Εν συνεχεία,  ο Λαρεντζάκης (12π.) με τον Μανωλόπουλο (12π.) έδωσαν το σύνθημα για την ανατροπή, αλλά η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου διατηρεί το προβάδισμα (86-78 στο 37'58''). Οι Ροδίτες έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια για την ανατροπή, στο -6 (88-82)  με 1'09'' να μένει για το φινάλε ωστόσο το Ρέθυμνο επικράτησε με 95-87 και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις.
Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-39, 66-65, 95-87.
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 15 (2), Σχίζας 5, Μάντεν 21 (2), Σάφτενααρ 9 (1), Στόουν 21, Γιαννόπουλος 11 (3), Κάρτερ 13.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Άχονεν 12 (3), Σαλούστρος 9 (2), ΜακΓκι 9, Λιούις 9 (2), Λαρεντζάκης 12 (2), Μανωλόπουλος 14 (2), Ντέιβις 7, Ρέλεφορντ 15 (2).