23/1/16

15η Αγωνιστική Α1 : Νέα Κηφισιά - ΠΑΟΚ 97-92

Η Κηφισιά κέρδισε εντός έδρας τον ΠΑΟΚ με σκορ 97-92, σε ένα ματς που κρίθηκε στο τέλος και στο οποίο δόθηκαν πολλές τεχνικές ποινές.
'Οπως και στο πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, έτσι και τώρα η Κηφισιά ήταν αυτή που "χαμογέλασε" απέναντι στον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήρε σπουδαία νίκη επικρατώντας εντός έδρας του "Δικεφάλου" (έπαιξε δίχως τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη λόγω των ενοχλήσεων στο γόνατο) με σκορ 97-92.
Ετσι η Κηφισιά έβαλε τέλος στο αήττητο σερί των "ασπρόμαυρων" που είχαν πέντε σερί θετικά αποτελέσματα στη Basket League. Ο αγώνας κρίθηκε στο τέλος, στο 92-89 ο Τσόχλας κέρδισε τρεις βολές αλλά μετά δόθηκαν δύο τεχνικές ποινές στο "στρατόπεδο" του "Δικεφάλου", αποβλήθηκαν οι Μαρκόπουλος και Ζουρνατσίδης (η πλευρά του ΠΑΟΚ συνολικά χρεώθηκε με έξι τεχνικές ποινές στο ματς του Σαββάτου) και η Κηφισιά κατάφερε να κερδίσει.

Ο πρωταγωνιστής:

Ο Κασελάκης προκάλεσε πολλά προβλήματα στον ΠΑΟΚ και έδωσε μεγάλη ώθηση στην Κηφισιά για την νίκη. Τελείωσε το ματς με 25 πόντους.

Εκεί κρίθηκε το ματς:

Στο 92-89 ο Τσόχλας κέρδισε τρεις βολές, αστόχησε στην πρώτη και μετά η Κηφισιά εκμεταλλεύτηκε τις τεχνικές ποινές (ήταν δύο) που δέχτηκε η πλευρά του ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα να κερδίσει με 97-92.

Ο αριθμός:

Μετά το 7-13 η Κηφισιά είχε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί 25-6 και προηγήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με 32-19.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-4 (σε εκείνο το σημείο δέχτηκε τεχνική ποινή ο Χάτσερ γιατί ζήτησε φάουλ) και με 5-6. Ο Χάτσερ (πέντε πόντους) διαμόρφωσε το 7-9, το 7-11 έγινε από τον Μάρκοβιτς και ο Τέπιτς διαμόρφωσε το 7-13. Στο 5' η Κηφισιά μείωσε σε 11-13, o Χογκ ισοφάρισε (13-13) και μετά ο ίδιος έκανε το 17-13 (10-0 σερί). Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και οι φιλοξενούμενοι είχαν "κολλήσει" επιθετικά, έτσι "γράφτηκε" το 19-13 (12-0 σερί) ενώ ο Μαργαρίτης έδωσε την λύση (19-16). Τελικά στο πρώτο δεκάλεπτο η Κηφισιά ήταν μπροστά με 22-16 μετά από τρίποντο του Γκίκα.
Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -3 (22-19) αλλά οι γηπεδούχοι "πάτησαν" γκάζι (27-19 στο 12') και μάλιστα πήραν αέρα 11 πόντων (30-19) μετά από τρίποντο του Ελ-Αμίν (οχτώ πόντους). Μετά το 32-19 (13'), ο Κώττας σκόραρε (32-21) και ο Ντούβνιακ έκανε το 32-23. Ο Ελ-Αμίν "πλήγωνε" (35-23) τον ΠΑΟΚ που είχε προβλήματα στα ριμπάουντ (19 η Κηφισιά και 12 ο "Δικέφαλος") και στο 14' το σκορ ήταν 38-25. Με σερί 0-8 οι φιλοξενούμενοι "ψαλίδισαν" την διαφορά (38-33, με πέντε σερί πόντους από τον Κακαρούδη) και η Κηφισιά "απάντησε" (42-33). Στο 42-35 δέχτηκε τεχνική ποινή ο Μαρκόπουλος, "γράφτηκε" μετά το 44-35 και το ημίχρονο έληξε με 47-37 (τρίποντο από τον Γκίκα).
Η Κηφισιά ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο (51-37 και 22') και ο Μαρκόπουλος αναγκάστηκε να πάρει τάιμ άουτ. Ο Τέπιτς πέτυχε το πρώτο καλάθι του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο (51-39) και ο Χάτσερ "χτύπησε" από τα 6.75 (53-42). Ο Κασελάκης διαμόρφωσε το 56-42, ο Βασιλειάδης με σερί πόντους του μείωσε σε 56-48 (25') και στο 26' ο Χάτσερ "έγραψε" το 58-53. Ο Κασελάκης (18 πόντους) "ξεκόλλησε" τους γηπεδούχους (61-53) και ο Χάτσερ έκανε το 63-57. Ο Κακαρούδης ήταν ο "υπεύθυνος" για το 63-59 και στο 30' ο ΠΑΟΚ είχε ισοφαρίσει (63-63).
Ο πάγκος της Κηφισιάς χρεώθηκε με τεχνική ποινή, έτσι στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο Βασιλειάδης έκανε το 63-64 ενώ στο 32' με τρίποντο διαμορφώθηκε το 63-67 από τον Χάτσερ. Ο Σμιθ με βολές (μετά από αντιαθλητικό με το οποίο χρεώθηκε ο Κακαρούδης) μείωσε σε 65-67 και ο Κασελάκης (21 πόντους) έκανε το 70-67 (33') και σε εκείνο το σημείο χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο Κακαρούδης. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα +5 (72-67 και μετά χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο Χογκ), ο Βασιλειάδης μείωσε σε 74-72 και στο 34' ο Χάτσερ ισοφάρισε (74-74). Ο Ελ-Αμίν διαμόρφωσε το 76-74 (στο 78-76 ο Μαργαρίτης αποβλήθηκε με πέντε φάουλ) και ο Χογκ το 80-76 (37'). Στο 82-76 χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο Μάρκοβιτς, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 85-76 και στο 38' ο Ντούβνιακ μείωσε σε 85-79.
Ο Κασελάκης διαμόρφωσε το 86-79 και ο Γκίκας το 89-79 λίγο πριν το 39'. Στα 31'' πριν το τέλος ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -4 (89-85), ο Μάρκοβιτς έκανε το 89-87 (στα 18'') και στα 17'' ο Γκίκας διαμόρφωσε το 91-87. Ο Τσόχλας μείωσε σε 91-89 και στο 92-89 κέρδισε τρεις βολές (φάουλ σε τρίποντο). Στα 7'' ο Ελληνας καλαθοσφαιριστής αστόχησε σε βολή, έπειτα δόθηκαν δυο τεχνικές ποινές στον ΠΑΟΚ, αποβλήθηκαν οι Μαρκόπουλος, Ζουρνατσίδης και ο Τσόχλας μείωσε σε 92-91. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 94-91, στα 3'' ο Χάτσερ μείωσε σε 94-92 και η Κηφισιά κέρδισε με 97-92.
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 47-37, 63-63, 97-92.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 4, Κασελάκης 25 (3), Χογκ 18, Ελ-Αμίν 23 (1), Γλυνιαδάκης 9, Χατζηνικόλας, Γκίκας 16 (4), Πόποβιτς, Σταμάτης, Χρυσικόπουλος, Σμιθ 2.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 6, Βασιλειάδης 17 (2), Μαργαρίτης 9 (1), Μάρκοβιτς 10, Χάτσερ 22 (5), Λιάπης, Κακαρούδης 7 (1), Τσόχλας 6, Δέδας 3 (1), Κώττας 2, Ντούβνιακ 10 (1).