28/1/16

5η Aγωνιστική Top-16 Euroleague ΣΤ' Όμιλος : Ρεάλ Μάδριτης - Ολυμπιακός 84-72

Τρίτη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό στο TOP-16 που έχασε με 84-72 από την ανώτερη Ρεάλ, ζώντας ένα καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο και πλέον το ρεκόρ του είναι στο 2-3. Έκανε την "ζημιά" ο Γιουλ (18π, 7ασ) στο δεύτερο μέρος.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την τρίτη σερί ήττα του στο TOP-16, καθώς έχασε στην Μαδρίτη με 84-72 από την ανώτερη Ρεάλ. Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση έως και το 17' που προηγήθηκαν με +4 (29-33), αλλά πήγαν στα αποδυτήρια με 41-35. Για τους Πειραιώτες ήταν καταστροφικό το τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Ισπανοί μέτρησαν ένα εντυπωσιακό σερί 13-0, φτάνοντας στο +16 (56-40) στο 27', με την διαφορά προς το τέλος να εκτοξεύεταικαι στο +19 (74-55) στο 36'. Πλέον, οι "ερυθρόλευκοι" μετρούν ρεκόρ 2-3 στον όμιλο τους και έχουν χάσει έδαφος στην προσπάθεια τους να προκριθούν στα playoffs.
Η Ρεάλ είχε 50% ποσοστό ευστοχίας από την περιφέρεια (11/22τρ), ενώ είχε σε καταπληκτική μέρα τον "δαιμόνιο" Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος έβαλε μεγάλα σουτ, τελειώνοντας το ματς με 18 πόντους (3/6δ, 3/5τρ, 3/3β) και 7 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο εξαιρετικός Γκουστάβο Αγιόν που έκανε νταμπλ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Ο Ολυμπιακός αν και είχε θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (18/8), όντας κοντά και στο κομμάτι των ριμπάουντ (39-36), προδόθηκε τόσο από τις αδυναμίες που έδειξε στην άμυνα του, δεχόμενος μετά από καιρό πάνω από 80 πόντους, όσο και από χαμένα του σουτ στην επίθεση (16/39δ-41%, 9/25τρ-36%, 13/18β-72.2%).
Τα πρώτα... βιολιά της ομάδας, Βασίλης Σπανούλης και Γιώργος Πρίντεζης, ήταν σε κακή βραδιά (και οι δύο μαζί πέτυχαν μόλις 6 πόντους), ενώ ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού ήταν ο Οθέλο Χάντερ που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους (5/8δ) και 11 ριμπάουντ, δίνοντας μεγάλες μάχες κοντά στο καλάθι. Άξιοι συμπαραστάτες του ο πολύτιμος Ντάνιελ Χάκετ που έδωσε λύσεις στην επίθεση  με τα τρίποντα του (14π, 3/5τρ, 3ασ), αλλά και ο Ιωάννης Παπαπέτρου που είχε τις καλές στιγμές του στο ματς (12π, 2/4τρ). Θετική επανεμφάνιση για τον Ματ Λοτζέσκι (9π, 2/3δ, 1/2τρ), ο οποίος έδωσε ώθηση στην ομάδα, ειδικά στο ξεκίνημα του αγώνα, και για όσο αγωνίστηκε.
Το ματς:
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Στρόμπερι, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ. Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στην επίθεση στις πρώτες τους κατοχές, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο παράλληλα να κάνει συνεχώς αλλαγές στην πρώτη περίοδο, κάνοντας ροτέισον, χρησιμοποιώντας 11 (!) παίκτες. Ο Λοτζέσκι που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ήταν "ζεστός" και γεμάτος ενθουσιασμό, σημειώνοντας πόντους, μοιράζοντας ασίστ, δίνοντας ρυθμό στην ομάδα στο ανοιχτό γήπεδο, μειώνοντας σε 8-7 στο 6'. Ο θετικός Χάκετ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους Πειραιώτες (14-15) στο 9', με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους "ερυθρόλευκους" να προηγούνται με σκορ 17-19.
Στην δεύτερη περίοδο, ο "ζεστός" Κάρολ με το καλό του περιφερειακό σουτ δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά οι Πρίντεζης και Μιλουτίνοβ κράτησαν τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο εξαιρετικός Χάκετ, ο οποίος με τρίποντο έφερε την ομάδα του στο +4 (29-33) στο 17', με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Όμως, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η Ρεάλ αντέδρασε, ο Κάρολ συνέχισε να "πυροβολεί", Αγιόν-Ρέγιες βρήκαν λύσεις κοντά στο καλάθι, με τους Μαδριλένους να διαβάζουν τα μις-ματς στις αλλαγές των "ερυθρολεύκων" και οι Ισπανοί πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 41-35 στο σκορ.
Το τρίτο δεκάλεπτο (22-13) ήταν και το... καταστροφικό για τον Ολυμπιακό, καθώς η Ρεάλ ανέβασε την απόδοση της, βρήκε ρυθμό, έβαλε μεγάλα σουτ, με τους Πειραιώτες να εμφανίζουν αδυναμίες στην άμυνα, αλλά και έλλειψη αποτελεσματικότητας στην επίθεση. Το σκορ στο 22' ήταν 43-40, αλλά στο επόμενο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι. Οι Ροντρίγκεθ και Γιουλ πήραν τα "όπλα" τους, σημείωσαν τρία σερί τρίποντα, με τους Μαδριλένους να μετρούν ένα εντυπωσιακό 13-0 σερί, ξεφεύγοντας με +16 (56-40) στο 27'. Οι Ισπανοί είχαν το μομέντουμ, έβγαζαν και καλές άμυνες, με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει να προηγούνται με 63-48, ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό.
Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να προσπαθήσει να γυρίσει το ματς. Στο 32' μείωσε σε 63-53, βγάζοντας καλές άμυνες, αλλά στην επίθεση οι Πειραιώτες ήταν άστοχοι, σπαταλώντας ευκαιρίες και κατοχές ώστε να ροκανίσουν την διαφορά. Οι Μαδριλένοι είχαν συνεχώς δύο παίκτες πάνω στον Σπανούλη, καταφέρνοντας να τον περιορίσουν, με τον Αγιόν στο 34' να φέρνει την διαφορά και πάλι στο +16 (68-52). Ο καταπληκτικός Γιουλ συνέχισε να σημειώνει μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, εκτοξεύοντας το προβάδισμα της Ρεάλ στο +19 (74-55) στο 36' και κάπου εκεί το ματς ουσιαστικά τελείωσε, με τους γηπεδούχους στο τέλος να παίρνουν τη νίκη με σκορ 84-72.
Τα δεκάλεπτα: 17-19, 41-35, 63-48, 84-72
Ανά δεκάλεπτο: 17-19, 24-16, 22-13, 21-24
Ρεάλ (Λάσο): Ρίβερς 6, Νοτσιόνι 10, Ντόνσιτς, Ρέγιες 11 (5ρ), Ροντρίγκεθ 11π (2/2τρ), Αγιόν 11 (10ρ), Κάρολ 9 (3/5τρ), Γιουλ 18 (3/6δ, 3/5τρ, 7ασ), Τόμπκινς 2, Ερνανγκόμεζ 4, Τέιλορ 2.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 1, Χάντερ 14 (5/8δ, 11ρ), Παπαπέτρου 11 (2/4τρ), Σπανούλης 1 (4ασ), Στρόμπερι 3, Μιλουτίνοβ 6, Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 7, Χάκετ 14 (3/5τρ, 3ασ), Λοτζέσκι 9, Αθηναίου.