24/2/16

Τα αποτελέσματα των πρώτων ματς των "16" του Champions League!

Η Παρί Σεν-Ζερμέν επικράτησε με 2-1 της Τσέλσι στο "Παρκ ντε Πρενς" και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης, αλλά το γκολ του Όμπι Μικέλ δίνει πολλές ελπίδες στους Λονδρέζους.
Με γκολ του Ζόνας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπενφίκα νίκησε 1-0 την Ζενίτ, έτσι θα πάει στην ρεβάνς της Αγίας Πετρούπολης με ελαφρύ προβάδισμα για πρόκριση στους "16" του Champions League.
Η Βόλφσμπουργκ προηγήθηκε με 3-0, αλλά τελικά νίκησε με 3-2 στην Γάνδη, έτσι έχει προβάδισμα πρόκρισης στους "8", αλλά μπορούσε να έχει "καθαρίσει".
Η Ρεάλ νίκησε 2-0 τη Ρόμα στο "Ολίμπικο", έχοντας σκόρερς τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Χεσέ Ροντρίγκεθ, έτσι μόνο με αυτοκτονία στη Μαδρίτη δεν θα προκριθεί στα προημιτελικά του Champions League.
Με δύο γκολ του Λιονέλ Μέσι η Μπαρτσελόνα νίκησε 2-0 την Άρσεναλ στο Λονδίνο, έτσι φαντάζει απίθανο η ομάδα του Βενγκέρ να μην αποκλειστεί για 6η σερί χρονιά στους "16" του Champions League.
Σπουδαίο ματς στο Τορίνο με την Μπάγερν να προηγείται με 2-0, αλλά την Γιουβέντους να απαντά και το τελικό 2-2 να της δίνει ελπίδες πρόκρισης στα προημιτελικά εν όψει της ρεβάνς του Μονάχου.
Η Αϊντχόφεν είχε στόχο το 0-0 χωρίς τον Λουκ ντε Γιονγκ και το πήρε στην έδρα της με την Ατλέτικο, αν και από το 68' οι Ολλανδοί έπαιζαν με 10 παίκτες.
Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 3-1 τη Ντινάμο Κιέβου, έτσι μόνο με αυτοκτονία στην Αγγλία δεν θα καταφέρει να προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στους "8" του Champions League.

Τα πρώτα ματς των "16":

Τρίτη 16/2
Παρί Σεν-Ζερμέν - Τσέλσι 2-1 (39' Ιμπραχίμοβιτς, 78' Καβάνι / 45'+1 Όμπι Μικέλ)
Μπενφίκα - Ζενίτ 1-0 (91' Ζόνας)

Τετάρτη 17/2
Γάνδη - Βόλφσμπουργκ 2-3 (80' Κουμς, 89' Κουλιμπαλί / 44' και 54' Ντράξλερ, 60' Κρούζε)
Ρόμα - Ρεάλ 0-2 (57' Κρ. Ρονάλντο, 86' Χεσέ Ροντρίγκεθ)

Τρίτη 23/2
Άρσεναλ - Μπαρτσελόνα 0-2 (71' και 83' Μέσι)
Γιουβέντους - Μπάγερν 2-2 (63' Ντιμπάλα, 76' Στουράρο / 43' Τόμας Μίλερ, 55' Ρόμπεν)

Τετάρτη 24/2
Αϊντχόφεν - Ατλέτικο 0-0
Ντινάμο Κιέβου - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (59' Μπουγιάλσκι / 15' Αγκουέρο, 40' Νταβίντ Σίλβα, 90' Γιαγιά Τουρέ)

*όλα τα ματς ξεκινούν στις 21:45
**οι ρεβάνς τρεις εβδομάδες μετά (8, 9, 15 και 16 Μαρτίου)