27/2/16

21η Αγωνιστική Α1 : Απόλλων Πατρών - Νέα Κηφισιά 73-66

Ο Απόλλων πήρε σημαντική νίκη επί της Κηφισιάς στην Πάτρα με σκορ 73-66 και με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία.
Για την 21η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Απόλλων πήρε σημαντική νίκη επί της Κηφισιάς με 73-66 και με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην κατηγορία. Πλέον, η ομάδα της Πάτρας στοχεύει να λάβει μέρος στα playoffs του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο MVP της αναμέτρησης:

Ο Τόνι Μέιερ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Πάτρα. Ο πάουερ-φόργουορντ των γηπεδούχων ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, όντας εντυπωσιακά εύστοχος (4/5δ, 2/2τρ, 3/3β), ενώ μάζεψε και 5 ριμπάουντ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Που κρίθηκε το παιχνίδι:

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο 34', όταν με τρίποντο του Βεργίνη ο Απόλλων ξέφυγε με +12 (62-50). Από εκείνο το σημείο και έπειτα διαχειρίστηκε έξυπνα το προβάδισμα του, φτάνοντας στο τέλος στην σημαντική νίκη που του εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή στην πρώτη κατηγορία.

Ο αριθμός του αγώνα:

Τα 46 (!) ριμπάουντ που πήρε στην αναμέτρηση η Κηφησιά, μετρώντας 17 επιθετικά ριμπάουντ. Ο Χογκ συνολικά πήρε 13, με τα 6 να είναι επιθετικά και τα 7 αμυντικά.

Το ματς:

O Σάντλερ με τρίποντο στο 2' διαμόρφωσε το 7-2 για την Πάτρα, αλλά στη συνέχεια η Κηφισιά αντέδρασε και με τρίποντο του Χογκ "έγραψε" το 7-8 στο 5', δίνοντας το προβάδισμα στην Κηφισιά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό στο παιχνίδι τους, με τον Ελ Αμίν να φέρνει την ομάδα του στο +5 (7-12), με το 14-14 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες δεν είχαν ρυθμό, αλλά στην συνέχεια πήρε τα πάνω του ο Βεργίνης, ο οποίος με σερί πόντους έφερε την Πάτρα στο +6 (24-18) στο 17'. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον ρυθμό και σημείωναν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο,καθώς οι φιλοξενούμενο αναλωνόντουσαν σε λάθη. Ο Πάλμπαντ με κάρφωμα διαμόρφωσε το 29-21, με το 31-27 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, με τον Χογκ της Κηφισιάς να είναι ο πρώτος σκόρερ του 20λέπτου με 13 πόντους.
Στην τρίτη περίοδο, ο Απόλλων ξέφυγε με +9 (36-27) με σκόρερ τον Λαμπρόπουλο στο 25', αλλά στη συνέχεια η Κηφισιά αντέδρασε, μειώνοντας σε 38-34 με τον Χογκ. Οι γηπεδούχοι όμως συνέχισαν να έχουν από κάτω στο σκορ τους φιλοξενούμενους, με τον δραστήριο Μέιερ να σημειώνει σερί πόντους, φέρνοντας την ομάδα του στο +9 (48-39), με το 48-31 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.
Η Πάτρα στην τελευταία περίοδο θέλησε να "καθαρίσει" το ματς και με το τρίποντο του Βεργίνη στο 33' εκτόξευσε την διαφορά για πρώτη φορά στο +12 (62-50) στο 34'. Ο Απόλλων στην συνέχεια έλεγξε τον ρυθμό, προσπαθώντας να παίξει και με τον χρόνο, με την Κηφισιά να μειώνει σε 70-66 στα 48'' πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν ανησύχησαν και στο τέλος έφτασαν στην πολύτιμη νίκη με 73-66.
Τα δεκάλεπτα: 14-14, 31-27, 48-41, 73-66.
Ανά δεκάλεπτο: 14-14, 17-13, 17-14, 25-25.
Απόλλων Πατρών (Μέξας): Αργυρόπουλος 5, Τζαουάρα, Μέιερ 17, Σάντλερ 7, Γουντς 11, Βεργίνης 15, Πάλμπλαντ 8, Λαμπρόπουλος 2, Άντερσον 8.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 7, Κασελάκης 11, Χογκ 22, Ελ Αμίν 4, Γλυνιαδάκης 4, Μάρσαλ 3, Γκίκας 5, Πόποβιτς 1, Σμιθ 9.