27/4/16

2ος τελικός του Eurocup 2016 : Γαλατάσαραϊ - Στρασμπούρ 78-67 (62-66).

Την πιο μεγάλη μέρα της ιστορίας της έζησε η Γαλατάσαραϊ που στο "φλεγόμενο" "Αμπντί Ιπεκτσί" κέρδισε με 78-67 την Στρασμπούρ, κάλυψε το -4 του πρώτου αγώνα και πήρε το πρώτο της ευρωπαϊκό τρόπαιο και μαζί το εισιτήριο για τη Euroleague της νέας σεζόν

Από τις αρχές του 1930 στα μέσα του 2016. Τόσα χρόνια χρειάστηκε να περάσουν μέχρι η Γαλατάσαραϊ να γράψει την πιο λαμπρή σελίδα της ιστορίας της. Η "τσιμ μπομ" στον δεύτερο τελικό του Eurocup έπρεπε να καλύψει το -4 (66-62) από την ήττα στο πρώτο παιχνίδι και το έκανε με το... παραπάνω. Οι Τούρκοι νίκησαν με 78-67 την Στρασμπούρ και κατέκτησαν το τρόπαιο του Eurocup παίρνοντας παράλληλα το εισιτήριο για την ανανεωμένη Euroleague της επόμενης περιόδου.
Οι Τούρκοι για να φτάσουν σε αυτή τη σπουδαία νίκη χρειάστηκαν την μεγάλη βοήθεια δύο πρώην Ελλήνων. Ο άλλοτε σέντερ του Παναθηναϊκού, Στέφαν Λάσμε τέλειωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο πρώην γκαρντ των Απόλλωνα Πάτρας και Πανιωνίου, Έρικ ΜακΚόλουμ είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Ο αγώνας είχε και ελληνικό ενδιαφέρον, καθώς πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χρήστος Χριστοδούλου.
Με το "Αμπντί Ιπεκτσί" να μοιάζει με... ηφαίστειο η Γαλατάσαραϊ μπήκε εξαιρετικά δυνατά στο παιχνίδι και με τρία συνεχόμενα τρίποντα έτρεξε ένα επιμέρους 15-2 για να πάρει από νωρίς τα ηνία στο σκορ απέναντι στους ξαφνιασμένους και αιφνιδιασμένους Γάλλους (15-2 στο 4'). Σε όλο αυτό το διάστημα ο μοναδικός παίκτης της Στρασμπούρ που έδειχνε ότι μπορεί να απειλήσει το αντίπαλο καλάθι ήταν ο Μάρντι Κόλινς, ο οποίος με τους δικούς του 7 πόντους διατηρούσε την ομάδα του στο -11 (18-7 στο 6'). Η επιθετική άνοδος του Ρομέιν Ντουπόρτ έδωσε ένα... στήριγμα στον Κόλινς κι έτσι με τους Γάλλους να βρίσκουν την ευκαιρία να ισορροπήσουν το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 27-16.
Η δεύτερη περίοδος ήταν αρκετά πιο ισορροπημένη. Η Στρασμπούρ είχε ξεπεράσει την αρχική... κρυάδα και πηγαίνοντας σε πιο εξορθολογισμένες επιθετικές επιλογές μπόρεσε να βρει απαντήσεις διατηρώντας τη διαφορά σε ανεκτά επίπεδα (37-27 στο 15'). Οι Τούρκοι προσπάθησαν να μείνουν μπροστά στο σκορ πατώντας στην επίθεση, όμως όντας άστοχοι από τα 6,75μ. και σε συνδυασμό με την άμυνα των φιλοξενούμενων που ήρθε ένα επιμέρους 12-2 για να βάλει... φωτιά στο ματς (37-32 στο 17'). Ο Αταμάν κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ κι αυτό φάνηκε να έχει ευεργετική επηρροή στους παίκτες του που με ένα σερί 6-0 πήραν εκ νέου βαθιά ανάσα κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +8 (43-35 στο 20').
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Λούις Κάμπελ να δείχνει "ζεστός" και με 7 δικούς του πόντους η Στρασμπούρ κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αστοχία των Τούρκων μειώνοντας σε 55-47 (στο 26'). Τα πάντα έμοιαζαν αρκετά εύθραυστα, καθώς όποτε η Γαλατάσαραϊ κατάφερνε να ξεφύγει στο σκορ οι Γάλλοι είχαν μία απάντηση για να μειώσουν. Κάπως έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 61-54 (στο 30') και όλα τα ενδεχόμενα ήταν πλέον ανοικτά.
Ο Έρικ ΜακΚόλουμ στο πρώτο ημίχρονο μπορεί να ήταν άφαντος, όμως στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ανέβασε στροφές και με 9 συνεχόμενους δικούς του πόντους η "Γαλατά" μπόρεσε να προηγηθεί στην έναρξη της τέταρτης περιόδου με 66-56 (στο 31'). Ο άλλοτε παίκτης του Απόλλωνα και του Πανιωνίου μπορεί να συνδέθηκε, όμως τη διαφορά την έκανε ο Στεφάν Λάσμε. Ο Γκαμπονέζος κυριαρχούσε στους αιθέρες κι αυτό έδινε ένα προβάδισμα ασφαλείας στους γηπεδούχους (70-60 στο 35'). Με τον Κόλινς να πετυχαίνει 7 διαδοχικούς πόντους το παιχνίδι έγινε ροντέο στο τελευταίο λεπτό, καθώς οι δύο ομάδες μπήκαν με το σκορ στο 73-67 (στο 39'). Στα 46 δευτερόλεπτα ο Κόλινς αστόχησε σε τρίποντο και ο ΜακΚόλουμ από τη γραμμή των βολών έκανε το 75-67. Ο Κολέ πήρε τάιμ άουτ για να οργανώσει την πιο κρίσιμη επίθεση της ομάδας του, όμως το τρικ που σχεδίασε με τον σέντερ, Ντουπόρτ να παίρνει το τρίποντο δεν του βγήκε. Στα 30 δευτερόλεπτα ο Γκιουλέρ με 1/2 βολές έκανε το 76-67 και στη συνέχεια ο Τούρκος κλέβοντας τη μπάλα από τον Κόλινς έγραψε το τελικό 78-67 που έδωσε το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία της Γαλατάσαραϊ.
Τα δεκάλεπτα: 27-16, 43-35,  61-54, 78-67.
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Σιλμπ 11 (1), ΜακΚόλουμ 16 (2), Μίτσοβ 7 (1), Λάσμε 16 (10 ριμπ.), Γκιουλέρ 14 (2), Τζέρελς, Κοκσάλ 8 (2), Ντέιβις 6.
ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Κόλινς 16 (2), Μπομπουά 5 (1), Λακόμπ 5 (1), Λελούπ, Κάμπελ 10 (1), Φοφανά 9, Ουίμς 7, Ντουπόρτ 8 (2), Χάουαρντ 7.