2/4/16

25η Αγωνιστική Α1 : Ρέθυμνο - Άρης 83-88

Ουάιτ
Ο Άρης με σερί 9-0 στα τελευταία δύο λεπτά ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και νίκησε μέσα στο Ρέθυμνο με 83-88 με αποτέλεσμα να κατακτήσει και μαθηματικά την 3η θέση στην κανονική διάρκεια της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Το Ρέθυμνο μπορεί να προηγήθηκε με 83-79 στο 38΄ αλλά ο Άρης δεν είχε πει τη τελευταία του λέξη και με ένα σερί 0-9 έφθασε στη νίκη - απόδραση με 83-88 στο "Μελίνα Μερκούρη" κατακτώντας οριστικά την 3η θέση στην κανονική διάρκεια της Basket League ΣΚΡΑΤΣ στην 25η αγωνιστική της. Μία πριν το τέλος της.

Ο ΜVP:

Ο Οκάρο Ουάιτ ήταν ο κορυφαίος του Άρης στη νίκη επί του Ρεθύμνου με τον Αμερικανό φόργουορντ να τελείωσε το ματς με 15 πόντους (6/9 βολές, 3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο χωρίς να κάνει λάθος σε 28'37" συμμετοχής.

Το στατιστικό που ξεχώρισε:

Οι 19 ασίστ των παικτών του Άρη που είχανε σαν αποτέλεσμα να μην στοιχίσουν τα 17 λάθη που υπέπεσαν.

Που κρίθηκε το παιχνίδι:

Στο τελευταίο δίλεπτο όπου ο Άρης έτρεξε ένα σερί 0-9 και έφθασε στη νίκη με 83-88 επί του Ρεθύμνου.

Μετά από ένα πεντάλεπτο λαθών και αφλογιστίας, Άρης και Ρέθυμνο βρήκαν ρυθμό επιθετικά και προσέφεραν πλούσιο θέαμα στο “Μελίνα Μερκούρη”. Το σκορ στο 5’ ήταν 7-9 για τους κίτρινους, όμως η είσοδος του Μιχάλη Πελεκάνου και του Θόδωρου Ζάρα άλλαξαν την εικόνα του αγώνα. Οι δυο τους ήταν “καυτοί” έξω από τα 6,75μ. και με 7/11 τρίποντα έδωσαν στον Άρη διαφορά ασφαλείας.
Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-17, όμως ο Άρης προηγήθηκε πολύ γρήγορα με 17-27 (13’) με τον Πελεκάνο να μην σταματιέται. Η σκυτάλη δόθηκε στον Ζάρα, ο οποίος “εκτέλεσε” τους Κρητικούς στην δεύτερη περίοδο.
Το παιχνίδι είχε… τρελό ρυθμό κι αυτό δεν ευνοούσε τον Άρη, ήταν όμως τέτοια η ευστοχία από το τρίποντο (9/15τρ. στο α’ μέρος) που έδωσε στους κίτρινους το προβάδισμα σταθερά. Στο 16’ οι Κρητικοί μείωσαν σε 31-37, με τον Κάρτερ να δημιουργεί πολλά προβλήματα (12π.), όμως πολύ γρήγορα το σκορ έγινε 33-44 (18’) πριν το ημίχρονο κλείσει στο 40-47 με τους Ζάρα (12π.) και Πελεκάνο (11π.) να έχουν τους μισούς πόντους των κίτρινων.
Με σερί 10-0 το Ρέθυμνο πολύ γρήγορα όχι απλά κάλυψε την εις βάρος του διαφορά, αλλά προσπέρασε με 50-47 (23’). Οι κίτρινοι αντέδρασαν και πάλι με το μακρινό σουτ, πήραν το προβάδισμα με 50-52 (24’), 55-58 (28’) και 58-61 πριν κλείσει το δεκάλεπτο στον πόντο μετά από καλάθι του Σάφτεναρ (60-61). Τα τρίποντα του Άρη σε αυτό το δεκάλεπτο ήταν 3/5, αλλά δεν μπορούσε η ομάδα του Πρίφτη να ελέγξει τον ρυθμό μέσα από την άμυνά της…
Οι κίτρινοι προσπάθησαν να ξεφύγουν στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, προηγήθηκαν με 66-71 (33’) με τον Σίμτσακ να δίνει πολύτιμες λύσεις, όμως το Ρέθυμνο δεν τα παράτησε. Με τρία σερί τρίποντα του Ντελινινκάιτις οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 76-73 (35’), αλλά ο Άρης επανήλθε. Προηγήθηκε με 77-79 με βολές του Σίμτσακ 2.52 πριν το τέλος, όμως το Ρέθυμνο έκανε μικρό σερί 6-0 και πήρε πάλι το προβάδισμα με 83-79!
Οι κίτρινοι αντέδρασαν με τον πιο πειστικό τρόπο. Χωρίς να δεχθεί πόντο στο υπόλοιπο του αγώνα έκανε σερί 9-0 και έφτασε στο τελικό 83-88! Κρίσιμο σημείο ήταν όταν ο Γουότερς στα 18’’ έβαλε τον Άρη μπροστά με 83-85 και στην επόμενη επίθεση οι παίκτες του Πρίφτη με σωστή άμυνα και ψυχραιμία στις βολές έφτασαν στη νίκη και την τρίτη θέση.
Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-47, 60-61, 83-88.
ΡΕΘΥΜΝΟ(Σκουρτόπουλος): Σχίζας 6, Γιαννόπουλος 5(1), Χάροου 14(1), Στόουν 8(1), Κάρτερ 15, Ντελινινκάιτις 9(3), Μάντεν 15, Σάφτενααρ 11, Τσακαλέρης, Θεοδωρίδης.
ΑΡΗΣ(Πρίφτης): Ουάιτ 15(6/9β., 3/4δπ., 1/3τρ., 13ρ.), Γουότερς 10(6ασ.), Χάγκινς 4, Μούρτος 5(1), Μακ Νιλ 13(7/8β., 3/7δπ., 0/4τρ.), Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 14 (1/1δίπ., 4/5τρ.), Τσούπκοβιτς, Ζάρας 12(4/7τρ.), Κοέν 2, Σίμτσακ 13(3/4β., 5/5δπ.).