2/4/16

25η Αγωνιστική Α1 : Κολοσσός Ρόδου - Νέα Κηφισιά 87-90

Η Κηφισιά επικράτησε του Κολοσσού στο Βενετόκλειο με σκορ 87-90 κι έτσι παραμένει στην πέμπτη θέση της κατάταξης στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, μαζί με τον ΠΑΟΚ ενώ υπερτερεί στην ισοβαθμία με τον "Δικέφαλο".

H Kηφισιά διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ απέναντι στον Κολοσσό κι εν τέλει επικράτησε με σκορ 87-90, παραμένοντας στην πέμπτη θέση της κατάταξης με 37 βαθμούς και ρεκόρ 12-13. Ο ΠΑΟΚ έχει την ίδια επίδοση ωστόσο η ομάδα των βορείων προαστίων υπερτερεί στην ισοβαθμία, μετρώντας δυο νίκες στα ματς με τον "Δικέφαλο".
Στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, η Κηφισιά υποδέχεται τον Παναθηναϊκό ενώ η ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Καβάλα που υποβιβάστηκε σήμερα (4/2), μετά την ήττα της από τον Αρκαδικό.

MVP:

Ο Μουχάμεντ Ελ-Αμίν ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση της Κηφισιάς, τελειώνοντας την αναμέτρηση ως πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων με 20 πόντους (5/5 βολές, 3/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα). Επίσης είχε 8 ριμπάουντ, 4 κερδισμένα φάουλ και μόλις 1 λάθος σε 31'47" συμμετοχής.

Το στατιστικό που ξεχώρισε:

Η τριπλέτα των Ελ-Αμίν (20π.), Κασελάκη (17π.), Γλυνιαδάκη (17π.) σημείωσε τους 54 από τους 90 πόντους της Κηφισιάς, ήτοι το 62% των πόντων της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Χαμηλός ρυθμός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν, αρχικώς, ελαφρύ προβάδισμα (7-9, 4'07") κι εν συνεχεία να προηγούνται με +7 (13-20, 7'39"), με κορυφαίους τους Γλυνιαδάκη, Ελ-Αμίν. Η ομάδα των βορείων προαστίων προηγήθηκε με 24-33 στο 12'41", έχοντας 10/13 δίποντα και 3/8 τρίποντα σε αυτό το διάστημα! Από την άλλη πλευρά, ο Κολοσσός μέτρησε 10/25 σουτ εντός πεδιάς. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου είχαν 80% στα δίποντα (12/15) για 26-44 ενώ πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με το υπέρ τους 36-53! Η τριπλέτα των Κασελάκη (12π.), Γλυνιαδάκη (10π., 4/4 δίπ.), Ελ-Αμίν (8π.) έκανε τη διαφορά για την Κηφισιά στο πρώτο 20λεπτο, την ώρα που ο Χρήστος Σαλούστρος (10π.) ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση του Κολοσσού.
Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου διατηρούσε απόσταση ασφαλείας από τους γηπεδούχους (46-60 στο 24'02''), με τους παίκτες του Κολοσσού, πάντως, να κάνουν μεγάλη προσπάθεια στα μισά της τρίτης περιόδου. Οι Λαρεντζάκης και Σαλούστρος ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει ο Κολοσσός ως εκείνο το σημείο ενώ ο Ρέλεφορντ έκανε το 59-68 στο 29'40" με 2/2 βολές, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μετά από πολλή ώρα. Ο Κολοσσός έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στα τελευταία λεπτά, όταν ο Σαλούστρος μείωσε σε 79-83 στα 1'55" για το τέλος. Ο Κασελάκης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι έστειλε τη διαφορά στο +7 (79-86, 38'50") για την Κηφισιά που κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος.
Τα δεκάλεπτα: 19-26, 36-53, 59-68, 87-90.
Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 20 (2), Μανωλόπουλος, Ντέιβις 4, Γεωργαλλής, Λίντεν 9 (1), Ρέλεφορντ 13, Αχόνεν 13 (2), Σαλούστρος 17 (1), ΜακΓκι 11.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς 3, Γκίκας 9 (1), Πόποβιτς 4, Κασελάκης 17 (3), Χρυσικόπουλος 6, Χογκ 8 (1), Σμιθ 6, Ελ-Αμίν 20 (3), Γλυνιαδάκης 17.