9/4/16

26η Αγωνιστική Α1 : Άρης - Κολοσσός Ρόδου 83-68

Ο Άρης επικράτησε του Κολοσσού με σκορ 83-68 στο "Nick Galis Hall", έφτασε τις 20 νίκες στην κανονική περίοδο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και θα αντιμετωπίσει την Κηφισιά στα πλέι οφ, με πλεονέκτημα έδρας.

O 'Aρης ολοκλήρωσε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, επικρατώντας του Κολοσσού Ρόδου με 83-68 στο "Nick Galis Hall". Έτσι οι "κίτρινοι" έφτασαν τις 20 νίκες και πλέον θα αντιμετωπίσουν την Κηφισιά στα πλέι οφ, έχοντας το πλεονέκτημα έδρας.
Οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 10-0 στις αρχές της τρίτης περιόδου και μείωσαν σε 45-41 με τον ΜακΓκι (22'38") ωστόσο ο Άρης έστειλε γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα στο Παλέ. Για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, πέντε παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων ενώ ο ΜακΝιλ παρακολούθησε το ματς με πολιτικά (σ.σ. πρόβλημα στον καρπό).
Ο MVP:
Ο Τζέικ Κοέν ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση του Άρη. Τελείωσε το ματς με 13 πόντους (3/6 βολές, 2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα) ενώ είχε ακόμα 4 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και 1 κλέψιμο σε 15'18" συμμετοχής.
Το στατιστικό που ξεχώρισε:
Τα 33 ριμπάουντ που κατέβασαν οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη, αντί των 29 του Κολοσσού
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 10-0 για τον Κολοσσό που μείωσε σε 45-41 στο 22'38", με το καλάθι του ΜακΓκι. Παρ' όλα αυτά, το δίδυμο των Ουάιτ, Ουότερς έστειλε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (53-41, 25'29") για τους "κίτρινους" που διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος.
Ο Άρης κυριάρχησε απόλυτα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Κολοσσό, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 28-21 και έχοντας 5/7 τρίποντα (ήτοι 71%) σε αυτό το διάστημα. Εν συνεχεία ο Σίμτσακ έστειλε τη διαφορά στο +10 (35-25, 12'52") σκοράροντας τέσσερις σερί πόντους για τους γηπεδούχους που πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 45-31. Ο Κολοσσός Ρόδου μείωσε σε 45-41 με τους συνεχόμενους πόντους των Σαλούστρου, ΜακΓκι και Λιούις ενώ ο Λαρεντζάκης έκανε το 56-52 με έμμεσο τρίποντο! Παρ' όλα αυτά ο Άρης βρήκε ρυθμό μέσα από την πιεστική του άμυνα και προηγήθηκε ακόμα και με +19 πόντους (74-55, 34'30") με τον Ουότερς ενώ δεν απειλήθηκε ποτέ από τους φιλοξενούμενους.
Τα δεκάλεπτα: 28-21, 45-31, 64-52, 83-68.
Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος, Ουάιτ 8 (1), Ουότερς 11 (3), Χάγκινς 13, Μούρτος 11, Ξανθόπουλος 3 (1), Δήμας, Τσούπκοβιτς 3, Φλιώνης 3, Ζάρας 11 (2), Κοέν 13 (2), Σίμτσακ 7.
Κολοσσός (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11 (1), Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 11 (2), Σαλούστρος 12, ΜακΓκι 5, Μπιλής, Μανωλόπουλος 2, Ντέιβις 12, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Αχόνεν 2, Λιούις 8 (1).