31/10/16

4η Αγωνιστική Α1 : Παναθηναϊκός - Κύμη 92-52

Με την επίθεση να παίρνει άριστα, ο Παναθηναϊκός Superfoods πέρασε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στην Κύμη Seajets (92-52) για την 4η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, στρέφοντας πλέον την προσοχή του στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Αναντολού Εφές (4/11, 19:45).
Με συνοπτικές διαδικασίες "καθάρισε" ο Παναθηναϊκός Superfoods το εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Κύμη Seajets, η οποία άντεξε κάτι λιγότερο από ένα δεκάλεπτο απέναντι στο "τριφύλλι". Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε επιθετικό πλουραλισμό, πολλές επιλογές ως προς τον τρόπο και το πρόσωπο εκτέλεσης κάθε φορά, αλλά και  ευστοχία, για να ανοίξει πολύ γρήγορα τη διαφορά και να φτάσει στη νίκη.
Από τη στιγμή μάλιστα που η νίκη είχε επί της ουσίας εξασφαλιστεί από το α' ημίχρονο, με το +27 (59-32) της ανάπαυλας να καταδεικνύει τη διαφορά ποιότητας, οι "πράσινοι" είχαν την ευκαιρία να κάνουν την απαραίτητη διαχείριση στο β' μέρος, λόγω και της δεδομένης κούρασης από τα back to back παιχνίδια στην EuroLeague.
Στην αντίπερα όχθη, η Κύμη παρατάχθηκε για δεύτερο σερί παιχνίδι με δύο ξένους λιγότερους, αφού ο Όγκο Αντεγκμπόγιε είδε τον αγώνα με πολιτικά, ενώ εκκρεμεί η απόκτηση του Τσβάνταρ Κοστόφ. Για τους "μπλε" ο αγώνας που ακολουθεί άλλωστε (σ.σ.: εντός με τα Τρίκαλα) είναι πολύ πιο σημαντικός από αυτόν που έδωσαν απόψε στο ΟΑΚΑ.
Ο MVP:
Μπορεί να μην σκόραρε αρκετά (άλλωστε δεν πήρε πολλές προσπάθειες), αλλά ο Λευτέρης Μποχωρίδης έδειξε πως είναι έτοιμος για να προσφέρει ανά πάσα ώρα και στιγμή. Ο 22χρονος γκαρντ ήταν εξαιρετικός, ειδικά στα αμυντικά του καθήκοντα, στο διάστημα που αγωνίστηκε έχοντας 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ!
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Στο ξέσπασμα του Παναθηναϊκού στο β' μισό της πρώτης περιόδου άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα, βάζοντας παράλληλα τέλος στις όποιες ελπίδες της Κύμης για την υπέρβαση στο ΟΑΚΑ. Το +4 (16-20) της Κύμης έγινε -10 (35-25) για τους φιλοξενούμενους, με το περιφερειακό σουτ να αποτελεί το "δυνατό χαρτί" του "τριφυλλιού" σε αυτό το διάστημα.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Ο Παναθηναϊκός είχε εκπληκτικά ποσοστά στο α' ημίχρονο του αγώνα, με 12/16 δίποντα και 9/14 τρίποντα. Από την άλλη, η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου ξεκίνησε με 8/9 σουτ το παιχνίδι, αλλά μετά το 5ο λεπτό και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου είχε 4/20 εντός παιδιάς.
Ο ΑΓΩΝΑΣ;
Το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ κράτησε κάτι παραπάνω από ένα εξάλεπτο, τόσο άντεξε η Κύμη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +4 (16-20) στο 5'45'' της αναμέτρησης, με τα 8/9 σουτ εντός παιδιάς (4/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα) να τη βοηθούν, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Παναθηναϊκός πάτησε ελαφρώς το γκάζι για ένα δίλεπτο, μετατρέποντας το -4 (16-20) σε +10 (26-20), κι έκτοτε απλά έκανε τα... τυπικά.
Το +10 (35-25) της α' περιόδου εκτοξεύθηκε στο +27 (59-32) μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τους "πράσινους" να έχουν 12/16 δίποντα (75%) και 9/14 τρίποντα (64%) μετατρέποντας το παιχνίδι σε παράσταση για ένα ρόλο. Οι Νικ Καλάθης (12π.) και Νίκος Παππάς (13π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μέχρις εκείνο το σημείο, με το β' μέρος να αποκτά τυπικό χαρακτήρα.
Οι "πράσινοι" έκαναν συντήρηση δυνάμεων, μοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής κι έφτασαν σε μία πολύ εύκολη νίκη (), στρέφοντας πλέον την προσοχή τους στην εκτός έδρας μονομαχία με την Αναντολού Εφές για την 5η αγωνιστική της EuroLeague.
Τα δεκάλεπτα: 35-25, 59-32, 74-41, 92-52.
Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (1), Ρίβερς 7 (1), Μποχωρίδης 9, Καλάθης Π., Φώτσης 8 (2), Παππάς 13 (3), Φελντέιν 8 (1), Γκιστ 8, Χαραλαμπόπουλος 3, Λούντζης 5 (1), Μπουρούσης 12, Καλάθης Ν. 12 (2).
Κύμη Seajets (Μπρατσιάκος): Τουτζιαράκης 7, Σχίζας 2, Σιγκούνας 4, Τσούπκοβιτς 8, Κατράνας 2, Τζόλος, Κουκουλάς, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 2, Πάλμπλαντ 5 (1), Μόργκαν 9 (10 ριμπ.), Ελ Αμίν 13 (4).