8/11/16

4η Aγωνιστική Basketball Champions League : ΠΑΟΚ - Βιλερμπάν 61-67

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την Βιλερμπάν με σκορ 61-67, με τον Νέλσον (17π, 5ασ) να κάνει την "ζημιά" στους Θεσσαλονικείς.
Για την 4η αγωνιστική των ομίλων του FIBA Champions League, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από την Βιλερμπάν με σκορ 61-67. Πλέον και οι δύο ομάδες μετρούν από 2 νίκες και 2 ήττες στο γκρουπ τους. Οι Θεσσαλονικείς άντεξαν για τρία δεκάλεπτα, καθώς στην τέταρτη περίοδο οι Γάλλοι έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.
Ο MVP της αναμέτρησης:
Ο Ντε Μάρκους Νέλσον ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός γκαρντ, ο οποίος στο παρελθόν αγωνίστηκε στον Παναθηναϊκό, έκανε την διαφορά για την Βιλερμπάν, δίνοντας της μεγάλη επιθετική ώθηση, βάζοντας μεγάλα και πολύτιμα σουτ. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι μετρώντας 17 πόντους (7/12 δίποντα) και 5 ασίστ, όντας μία συνεχόμενη απειλή για την άμυνα του ΠΑΟΚ.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην τελευταία περίοδο. Ο ΠΑΟΚ μπλόκαρε στην επίθεση, η Βιλερμπάν βρήκε λύσεις στο κομμάτι του σκορ, έφτασε την διαφορά στο +8 (50-58) στο 36' και ακολούθως διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα της, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα. Πολύτιμο το καλάθι-μπάσιμο (56-62) του Χοτζ στα 36'' πριν την λήξη, καθοριστική η λάθος πάσα του Τσόχλα, την οποία αξιοποίησε στην συνέχεια ο Σι στον αιφνιδιασμό. Ένα καλάθι που ουσιαστικά "τέλειωσε" τις ελπίδες των γηπεδούχων για ανατροπή στο σκορ.
Ο αριθμός του αγώνα:
Ο ΠΑΟΚ μπλόκαρε στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο, σημειώνοντας μόλις 3 πόντους στα πρώτα 8.5 λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου. Η συγκεκριμένη τους αδράνεια έδωσε την δυνατότητα στην Βιλερμπάν να χτίσει μία διαφορά στο σκορ, την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος.
Το ματς:
Η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 6-12 στο σκορ με τον Ντράγκοβιτς, αλλά ακολούθως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και βγήκε μπροστά στο σκορ με 13-14 στο 7' με τον Πέινερς. Οι Γάλλοι πήγαν στο +4 (18-22) λίγο πριν το τέλος, με το 20-22 να είναι το σκορ του δεκαλέπτο.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο "καυτός" Νέλσον είχε πάρει φωτιά στην επίθεση, σημειώνοντας σερί πόντους, με την Βιλερμπάν στο 15' να φτάνει στο +8 (24-32). Οι Γάλλοι έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και είχαν ένα συνεχόμενο προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν... ανάσες στο σκορ με τον Χρυσικόπουλο, μειώνοντας στο ημίχρονο σε 31-35 στο σκορ.
Στην τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε μέσα στην ρακέτα, με τον Κλάντον να αναλαμβάνει δράση και να σημειώνει συνεχόμενους πόντους, όντας ασταμάτητος κάτω από την ρακέτα, έχοντας και την συμπαράσταση του Χρυσικόπουλου. Στο 26' οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 45-41, με το 49-49 να είναι το σκορ στο 30'.
Στην τελευταία περίοδο, ο ΠΑΟΚ ήταν άστοχος στην επίθεση στο πρώτο πεντάλεπτο, με την Βιλερμπάν, να προηγείται με 50-58 στο σκορ στο 36', έχοντας για πρωταγωνιστή τον "καυτό" Νέλσον. Οι Θεσσαλονικείς είχαν "σπάσει" τα καλάθια στην 4η περίοδο, με τον Τσόχα με τρίποντο να δίνει... ανάσα (55-60). Στο τελευταίο λεπτό, στα 35'' πριν το τέλος, ο Χοτζ έβαλε ένα κρίσιμο μπάσιμο, "γράφοντας" το 56-62 στο σκορ, ακολούθως ο Τσόχλας έκανε μία λάθος πάσα την οποία τιμώρησε στον αιφνιδιασμό ο Σι με (59-65), τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην νίκη με σκορ 61-67
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 31-35, 49-49, 61-67.
ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 15 (6ρ), Κόνιαρης 2, Τσόχλας 3, Τέιλορ 6, Μιλιένοβιτς 7 (6ρ, 5ασ), Γλυνιαδάκης 2, Καραμανόλης, Σάιμπερτ, Καμάρας, Μπράιαντ, Πέινερς 5, Κλάντον 12 (6ρ, 3ασ).
Βιλερμπάν: Ντράγκοβιτς 2, Ούτερ 11, Λανγκ 7 (7ασ), Σι 4, Νουά 4 (12ρ), Χοτζ 9, Νέλσον 17 (5ασ), Γουότκινς 8, Μοραντάις.