16/11/16

5η Aγωνιστική Basketball Champions League : Νεπτούνας - ΠΑΟΚ 68-63

Ο ΠΑΟΚ είδε το σενάριο να επαναλαμβάνεται, αφού -όπως συνέβη με Βιλερμπάν και ΑΕΚ- είχε τον έλεγχο του αγώνα κόντρα στη Νεπτούνας μέχρι την εκκίνηση της δ' περιόδου, πριν "λυγίσει" στην Κλαϊπέντα (68-63) για το Basketball Champions League.
Το έχει η μοίρα του, να χάνει επειδή καταρρέει στην τελευταία περίοδο των αγώνων. Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στη Νεπτούνας, από την οποία ηττήθηκε εκτός έδρας (68-63), διαλύοντας όσα είχε χτίσει με κόπο για τρία δεκάλεπτα.
Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κυριάρχησε στο παρκέ της Κλαϊπέντα μέχρι λίγο μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου, εκεί όπου έμεινε δίχως πόντο για 5'38'', βλέποντας τους γηπεδούχους να επιστρέφουν από το -4 (56-60 στο 34'22'') και να παίρνουν τη νίκη.
Αυτή ήταν η τρίτη ήττα του ΠΑΟΚ σε πέντε αγώνες στο Basketball Champions League, κι η τρίτη διαδοχική (μετά από αυτές από Βιλερμπάν και ΑΕΚ) που ήρθαν με τον ίδιο τρόπο. Δηλαδή, με κατάρρευση στην τελευταία περίοδο.
Μέσα σε όλα, ο "δικέφαλος" έχασε τον Ζάνις Πέινερς, ο οποίος υπέστη θλάση στη διάρκεια του α' ημιχρόνου, αποχώρησε άρον άρον από το παρκέ και μένει να μάθουμε το ακριβές διάστημα της απουσίας του από τη δράση.
Ο MVP:
Ο Τζεράι Γκραντ ήταν αυτός που σήμανε την αντεπίθεση για τη Νεπτούνας στα τελευταία μέτρα του αγώνα, κερδίζοντας πολλές μάχες κοντά στο καλάθι. Τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ (14π., 10ριμπ.) σε 22'03'' συμμετοχής.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Στην τελευταία περίοδο και δη στα 5'38'' που ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση, διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ έμεινε δίχως πόντο (σ.σ.: μόνο ο Αντώνης Κόνιαρης σκόραρε για τρεις, στην εκπνοή), την ώρα που η Νεπτούνας "έχτισε" τη νίκη της σταδιακά.
ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Εν αντιθέσει με ό,τι έγινε απέναντι στην ΑΕΚ, πριν από μερικές ημέρες, αυτή τη φορά ο Κιθ Κλάντον ήταν αυτός που "τράβηξε κουπί" για τον ΠΑΟΚ κοντά στο καλάθι έναντι του Ανδρέα Γλυνιαδάκη. Αγωνίστηκε για 33'23'' έναντι των 5'16'' του 35χρονου σέντερ.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Για ένα ακόμη παιχνίδι, ο "δικέφαλος" ήταν κυρίαρχος για τρία δεκάλεπτα, πριν έλθει η κατάρρευση. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των γηπεδούχων από τα 6μ75 και με τον Κιθ Κλάντον να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, βρήκαν την ευκαιρία να "χτίσουν" ένα καλό προβάδισμα (14-21 στο 10', 32-40 στο 20').
Σταδιακά πάντως, οι παίκτες της Νεπτούνας έκαναν προσπάθειες να αλλάξουν την κατάσταση, παρότι ο Τζίμι Μπαρόν δεν μπορούσε να βρει τον στόχο από την περιφέρεια. Τι κι αν μιλάμε για τον καλύτερο σουτέρ της, οι προσπάθειες έβρισκαν διαρκώς το σίδερο. Κάπως έτσι, ο ΠΑΟΚ διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας που είχε (47-54 στο 30'), πριν έρθει η κατάρρευση.
Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να πιέσουν στην άμυνα, οδήγησαν τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου σε κακές επιλογές στην επίθεση και με τον Τζεράι Γκραντ να σκοράρει από το "βαμμένο" βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν από το -4 (56-60 στο 34'22''). Κράτησαν τον ΠΑΟΚ δίχως καλάθι για κάτι παραπάνω από πεντέμισι λεπτά, για να πάρουν τα ηνία του σκορ και, εν τέλει, τη νίκη με +5 (68-63).
Τα δεκάλεπτα: 14-21, 32-40, 47-54, 68-63.
ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ: Σίκσνιους 7 (1), Μαζέικα 10 (1), Γκιρτζιούνας 7 (1), Κλιμαβίτσιους 2, Σαρακάουσκας 8 (2), Ντρου 3, Μπαρόν 9 (2/7 τρίπ.), Κατσίνας, Τζόνσον 8 (2/7 τρίπ.), Γκραντ 14 (10 ριμπ.).
ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 5 (2/8 σουτ), Κόνιαρης 9 (3), Τσόχλας 3 (1), Τέιλορ 7 (1), Μιλιένοβιτς 3, Γλύνιαδάκης 4, Σάιμπερτ 4, Καμάρας, Μπράιαντ 13 (2), Πέινερς 3, Κλάντον 11 (13 ριμπ.).