10/12/16

10η Αγωνιστική Α1 : Κολοσσός Ρόδου - Απόλλων Πατρών 71-59

Ο Κολοσσός έκανε το ρεκόρ του 5-5 στο πρωτάθλημα, καθώς νίκησε τον Απόλλωνα με 71-59 (3-7), έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρέντικ που έκανε νταμπλ-νταμπλ (16π, 14ρ).

Για την 10η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ο Κολοσσός Ρόδου, ο οποίος έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού, νίκησε τον Απόλλωνα Πάτρας με 71-59, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρέντικ, που έκανε νταμπλ-νταμπλ (16π, 14ρ). Με αυτό τον τρόπο, οι γηπεδούχοι έκαναν το ρεκόρ τους 5-5, στο 3-7 οι φιλοξενούμενοι. Πλήγμα για τους νικητές ο τραυματισμός του Χολ, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα.
O ΜVP της αναμέτρησης:
Ο Ρέντικ ήταν ο μεγάλος MVP της αναμέτρησης. Ο σέντερ του Κολοσσού, αφού πέτυχε 10 πόντους και 8 ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση μετρώντας ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 16 πόντους (6/12δ) και 14 ριμπάουντ, κάνοντας... πάρτι μέσα στην ρακέτα.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 59-55 στο 38', αλλά στα δύο τελευταία λεπτά ο Κολοσσός διαχειρίστηκε έξυπνα το προβάδισμα του, έβγαλε άμυνες και βρήκε λύσεις στην επίθεση, φτάνοντας στο τέλος στο θετικό αποτέλεσμα.
Ο αριθμός του αγώνα:
Η κυριαρχία του Κολοσσού στα ριμπάουντ, μαζεύοντας 44 συνολικά με τα 14 από αυτά να είναι επιθετικά.
Το ματς:
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός προηγήθηκε 21-14, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Ρέντικ, ο οποίος "άγγιξε" το νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ροδίτες συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, φτάνοντας στο +10 (32-22) στο 14' με τον Παπαδάκη και στο +13 (39-26) στο 19' με το τρίποντο του Άχονεν. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 39-26.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλων βρήκε ρυθμό και κατάφερε να μειώσει σε 39-37 με τρίποντο του Βεργίνη στο 24'. Στην συνέχεια όμως, Βασιλόπουλος και Ρέλφορντ βρήκαν στόχο, φέρνοντας την ομάδα τους στο +7 (46-39) στο 28'. Το 53-39 ήταν το σκορ στο 30'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κόμπινς μείωσε σε 59-55 στο 38', αλλά ακολούθως οι γηπεδούχοι χειρίστηκαν έξυπνα το προβάδισμα τους, φτάνοντας στην νίκη  με 71-59. Ο Χολ τραυματίστηκε στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης και δεν χρησιμοποιήθηκε ξανά στο ματς, καθώς υπέστη διάστρεμμα.
Τα δεκάλεπτα: 21-14. 39-26, 55-39, 71-59.
Κολοσσός (Λυκογιάννης): Ρέντικ 16, Γεωργαλής 2, Ρέλεφορντ 13, Βασιλόπουλος 11, Χολ, Λιάπης, Τσούκου, Σαλούστρος 11, Άχονεν 14, Παπαδάκης 2, Γουότσον 2.
Απόλλων (Μέξας): Kόμπινς 4, Χίκεϊ 6, Βεργίνης 22, Σλαφτσάκης 2, Τσιάρας 2, Ντούβνιακ 11, Διαμαντάκος, Μπάβτσιτς 8, Κουζέλογλου 4, Μπαζίνας.