10/12/16

10η Αγωνιστική Α1 : Κόροιβος Αμαλιάδας - Τρίκαλα 87-76

Ο Κόροιβος πήρε προβάδισμα επί των Τρικάλων, τα οποία και νίκησε με 87-76, κάνοντας το ρεκόρ του 3-7. Η ομάδα της Αμαλιάδας είχε για ηγέτης της τον τρομερό Γκότσε που πέτυχε 29 πόντους.

Για την 10η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ο Κόροιβος Αμαλιάδας νίκησε τα Τρίκαλα με 87-76, κάνοντας το ρεκόρ του 3-7 στο πρωτάθλημα. Στο 2-8 πλέον οι φιλοξενούμενοι.
O ΜVP της αναμέτρησης:
Ο Γκότσερ ήταν ο μεγάλος MVP της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν τρομερός στην επίθεση, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση μετρώντας 29 πόντους (6/7δ, 3/7τρ), ενώ έκανε και νταμπλ-νταμπλ με 10 ριμπάουντ. Σε όλα αυτά προσθέστε 3 κλεψίματα και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το παιχνίδι κρίθηκε στην τελευταία περίοδο. Τα Τρίκαλα μείωσαν σε 62-60 στο 28', αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, όπως και το προβάδισμα τους (78-68 στο 38'), φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.
Ο αριθμός του αγώνα:
Ο Κόροιβος κατάφερε να φτάσει στην νίκη, αν και είχε αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (17/18).
Το ματς:
Τα Τρίκαλα με τον Μπιρούτα προηγήθηκαν με 12-14 στο σκορ στο 6', αλλά ακολούθως ο Κόροιβος αντέδρασε με ένα εντυπωσιακό 14-0 σερί (26-14), με το 29-18 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο, ο Φαν Όστρουμ έφτασε στο +20 (42-22) στο 15', με την ομάδα της Αμαλιάδας να έχει κυριαρχήσει στην αναμέτρηση, με το 51-38 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λίποβι μείωσε σε 51-44, με τον Μπράουν να "γράφει" το 60-49 στο 26'.  Ακολούθως τα Τρίκαλα αντέδρασαν, πλησιάζοντας στο σκορ με τον Χότον (62-60), με το 64-60 να είναι το σκορ στο 30'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +10 (78-68) στο 38', με τον Κόροιβο να φτάνει στο τέλος στην νίκη με σκορ 87-76.
Τα δεκάλεπτα: 29-18, 51-38. 64-60, 87-76
Κόροιβος (Καλαμπάκος): Μπράουν 11, Γκότσερ 29, Σπυριδονίδης 6, Πόλαρντ 9, Χαλ 8, Μιλουτίνοβιτς 11, Μιχάλογλου, Φαν Όστρουμ 13, Σαχπατσίδης, Χατζηνικόλας, Αποστολίδης.
Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφεϊ 9, Μπιρούτα 20, Τσαγκαράκης 8, Μπάρλου 14, Χότον 2, Μανωλόπουλος 13, Λίποβι 9, Άτιτς, Πουλιανίτης 2, Καλές, Βαρυτιμιάδης.