5/12/16

9η Αγωνιστική Α1 : Τρίκαλα - Ολυμπιακός 60-81

Ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα το "9 στα 9" στο πρωτάθλημα, νικώντας εκτός έδρας τα Τρίκαλα με 81-60. MVP της αναμέτρησης ο εξαιρετικός Γιάννης Αθηναίου με 23 πόντους και 4 ασίστ.
O Oλυμπιακός έκανε το "9 στα 9" στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς νίκησε τα Τρίκαλα εκτός έδρας με σκορ 60-81, παραμένοντας μόνος πρώτος στην κορυφή της Stoiximan.gr Basket League. Οι Πειραιώτες έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να κάνει ροτέισον, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του.
Ο MVP του αγώνα:
Ο Γιάννης Αθηναίου... άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος του έδωσε χρόνο συμμετοχής και ο Έλληνας γκαρντ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Έδωσε επιθετική ώθηση στην ομάδα του, έβαλε σουτ, προσέφερε στην δημιουργία, έδειξε διάθεση στην άμυνα και ήταν αναμφίβολα ο MVP της αναμέτρησης, αποδεικνύοντας πως μπορεί να βοηθήσει ενεργά τον Ολυμπιακό όποτε χρειαστεί. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση μετρώντας 23 πόντους (6/7δ, 2/5τρ, 5/8β), 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, σε 25 λεπτά συμμετοχής.
Που κρίθηκε το παιχνίδι:
Το παιχνίδι κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο. Οι Πειραιώτες σε εκείνο το διάστημα πάτησαν... γκάζι, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, πέτυχαν 15 πόντους μέσα σε 4 λεπτά (σερί 11-0 στο 13'), Αθηναίου και Γκριν έδωσαν ώθηση στην ομάδα τους στο σκορ, με τους "ερυθρόλευκους" να σημειώνουν 30 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όντας στο +19 (29-48).
Ο αριθμός της αναμέτρησης:
Οι 30 πόντοι που πέτυχε στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός, με τους Πειραιώτες να βρίσκουν εντυπωσιακό ρυθμό στην επίθεση.
Το ματς:
Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, σημειώνοντας το ένα τρίποντο μετά το άλλο, με τον Παπανικολάου από την περιφέρεια να "γράφει" το 9-10 στο σκορ στο 4'. Λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, Μπιρτς και Γκριν βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι, με τον 14-18 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός πάτησε... γκάζι και έκανε την διαφορά στο ματς. Οι Πειραιώτες έβγαλαν άμυνες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και σκόραραν στον αιφνιδιασμό, έχοντας για μπροστάρη τον εξαιρετικό Αθηναίου, που μέτρησε 14 πόντους στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν ένα 11-0 σερί στο 13', φτάνοντας στο +15 (14-29) με τον Μπιρτς. Ακολούθως ανέλαβε δράση ο Γκριν στην επίθεση, με το 29-48 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να μετρούν 30 πόντους στην δεύτερη περίοδο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πάτρικ Γιανγκ βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, δείχνοντας θετικά σημάδια, κάνοντας το σκορ 32-55 στο 23'. Ο Παπανικολάου με το δεύτερο τρίποντο του στο ματς "έγραψε" το 32-55, με τους Πειραιώτες να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, με το σκορ στο 30' να "γράφει" 44-67. Στην τελευταία περίοδο, ο Αθηναίου με τρίποντο διαμόρφωσε το 49-72, φτάνοντας τους 19 προσωπικούς πόντους στο ματς, με το παιχνίδι ακολούθως να έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι "ερυθρόλευκοι" στο τέλος έφτασαν στην νίκη με σκορ 60-81.
Τα δεκάλεπτα: 14-18, 29-48, 44-67, 60-81.
Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφει 12, Μπιρούτα 12, Τσαγκαράκης 2, Μπάρλοου 8, Χότον 7, Μανωλόπουλος 3, Λίποβι 4, Άτιτς 5, Πουλιανίτης 5, Καλλές 2, Βαρυτιμιάδης.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 9, Σπανούλης 6, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 10, Χάκετ 2, Γκριν 9, Μπιρτς 4, Παπαπέτρου 8, Μιλουτίνοβ 2, Λοτζέσκι 4, Αθηναίου 23.