4/1/17

11η Aγωνιστική Basketball Champions League : Σάσαρι - AEK 80-78

Ούκιτς και Ντίξον πάλεψαν για την ανατροπή, αλλά η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τη δουλειά και έχασε στην έδρα της Σάσαρι (80-78)... Πέμπτη ήττα στο BasketBall Champions League.
H AΕΚ είχε πολλές ευκαιρίες να ρίξει στο κανανάτσο τη Σάσαρι, πάντα όμως της έλειπε το κάτι παραπάνω... Και όσες φορές γέμιζε την καρδάρα, πάντα της έπεφτε το γάλα. Οι Ιταλοί, λοιπόν, δεν έχασαν την ευκαιρία, επικράτησαν με 80-78 και ανάγκασαν τον Δικέφαλο να υποστεί την πέμπτη του ήττα στο BasketBall Champions League.
Πήγε έτσι χαμένη η υπερπροσπάθεια των Λένι Ρόκο Ούκιτς και Μάικλ Ντίξον, αφού δεν είχαν την βοήθεια στην επίθεση από τους ψηλούς. Τουλάχιστον στην άμυνα ο Ελονού ήταν εξαιρετικός κι αυτός ήταν ένας βασικός λόγος που γύρισε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο... Αλλά κάθε φορά που η ΑΕΚ έπρεπε να βάλει το καλάθι που θα έγερνε την πλάστιγγα υπέρ της, ήταν άστοχη. Και στα 3.6'' που είχε την ευκαιρία να κάνει το σουτ της νίκης με το σκορ στο 79-78, υπέπεσε σε λάθος στην επαναφορά.
MVP:
Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς το πήρε προσωπικά στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στα τελευταία λεπτά. Εκανε ουσιαστικά τη διαφορά όταν οι υπόλοιποι συμπαίκτες του δεν μπορούσαν να σκοράρουν και τελείωσε το ματς με 12 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 2 ριμπάουντ. Μαζί με τον Ροκ Στίπσεβιτς ήταν οι κορυφαίοι της Σάσαρι.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Η Σάσαρι πέτυχε 51 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 29 στο δεύτερο... Πώς πέτυχε τους 51 πόντους της; Είχε 63% σε δίποντα και τρίποντα, εκμεταλλευόμενη την άμυνα με τα... μάτια της ΑΕΚ. Είχε 12/19 δίποντα και 7/11 τρίποντα, τη στιγμή που τελείωσε το ματς με 20/39 δίποντα και 10/20 τρίποντα. Μεγάλη η διαφορά όπως καταλαβαίνετε.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ;
Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ έχασε την επαφή της με το σκορ, άφησε την Σάσαρι να πάρει διαφορά 9 πόντων λόγω της κακής της άμυνας και των βιαστικών της επιλογών και από εκεί και πέρα έπρεπε να κυνηγάει συνέχεια τους Ιταλούς... Και ποτέ δεν κατάφερε να τους ξεπεράσει.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Η ΑΕΚ άρχισε πολύ καλά το ματς και στο 5' έκανε το 5-14, με τον Ντούσαν Σάκοτα να έχει 8 πόντους... Ομως η Σάσαρι αντέδρασε άμεσα και με "βομβαρδισμό" τριπόντων, κυρίως από τον τον Μπελ, έκανε το 16-14 και στη συνέχεια το 26-24 του δεκαλέπτου, με τον Στίπσεβιτς να παίρνει τη σκυτάλη.
Οι Ιταλοί επέβαλλαν το ρυθμό τους, πήγαν σε γρήγορες επιθέσεις και στο 13' έκανε το 34-26 πάλι με τον Στίπσεβιτς να έχει την μπαγκέτα, αλλά τότε ήρθε για λίγο η σωστή αντιμετωπίση του παιχνιδιού από την Ενωση. Η μπάλα πέρασε στον Μαυροειδή, οι επιλογές ήταν σωστές και το σκορ έγινε 41-40. Μάλιστα η ΑΕΚ θα μπορούσε να περάσει και μπροστά, αλλά ο Μαυροειδής έχασε δύο λέι απ, ο Ντίξον βιάστηκε σε αιφνιδιασμό και επέλεξε τρίποντο και κάπως έτσι η Σάσαρι έκανε το ξέσπασμά της. Ο Μπελ με 2/2 τρίποντα έγραψε το 47-40 και εν τέλει το ημίχρονο τελείωσε με 51-42, με τους γηπεδούχους να σουτάρουν με 63% εντός παιδιάς.
Η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνά της και μείωσε σε 51-48 στο 23', για να ισοφαρίσει με μεγάλο τρίποντο ο Ντίξον σε 51-51...Η Ενωση έλεγξε και το ρυθμό, γι αυτό και μέχρι το 28' το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο. Ο Ντίξον με μεγάλα τρίποντα κράτησε επιθετικά το Δικέφαλο , αλλά οι υπόλοιποι δεν βοήθησαν όσο έπρεπε κι έτσι στο 30' το σκορ ήταν 66-60.

Ο Οντομ με το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο έκανε το 69-60 στο 32', ο Ούκιτς κράτησε ζωντανή την ΑΕΚ και μείωσε σε 71-68 στο 34', αλλά έχασε πολλές ευκαιρίες να ισοφαρίσει και να διεκδικήσει τη νίκη. Παρ' όλα αυτά, Ούκιτς και Ντίξον μείωσαν εκ νέου σε 75-72 στο 38', αλλά η ΑΕΚ έχασε τις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει με ελεύθερα τρίποντα από Ντίξον και Ουίλιαμς. Ο Σα΄βανοβιτς έγραψε το 77-72 στα 36'' και ο Λαρεντζάκης μείωσε σε 77-75 και αμέσως μετά ο Σάκοτα έκανε το 79-78.
Στα 3.6'' η ΑΕΚ κέρδισε την κατοχή, έκανε όμως λάθος στην επαναφορά κι έτσι ο Στίπσεβιτς με 1/2 βολές έκανε το 80-78.
Δεκάλεπτα: 26-24, 51-42, 64-60, 80-78.
Σάσαρι (Πασκίνι): Όντομ 8, Μπελ 14, Λέισι 11, Ντ’ Ερκόλ, Σακέτι 5, Λιντέκα 5, Σαβάνοβιτς 12, Στίπτσεβιτς 13 (5 ασίστ), Λαουάλ 9, Μονάλντι 3.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 16 (6 ασίστ, 4 ριμπ.), Ελονού 5, Σάκοτα 13, Ντίξον 18, Λαρεντζάκης 9 (7 ριμπ.), Ιβάνοβιτς 5, Μαυροειδής 6 (10 ριμπ.), Σκουλίδας, Γουίλιαμς 6, Τσαλμπούρης.