6/1/17

16η Aγωνιστική Euroleague : Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 77-69

Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να μιλάει σε όλα τα κρίσιμα σημεία, ο Ολυμπιακός νίκησε με 77-69 τον Παναθηναϊκό Superfoods και έκανε το 3/3 στις φετινές αναμετρήσεις των αιωνίων.
Ο Ιωάννης Παπαπέτρου αποφασίσε να γιορτάσει λίγες ώρες νωρίτερα και να κεράσει τον Ολυμπιακό και τους οπαδούς του μια μεγάλη νίκη. Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 77-69 του Παναθηναϊκού Superfoods για την 16η της EuroLeague, έκανε το 3 στα 3 στις φετινές αναμετρήσεις του με τους πράσινους και αυτό το οφείλει εν πολλοίς στο 23χρονο φόργουορντ.

Ο Παπαπέτρου μίλησε δύο φορές όταν ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στην επίθεση και το κυριότερο "καθάρισε" το ματς με 2/2 τρίποντα και ένα κάρφωνα, όταν ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 65-62... Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στο 11-5 στην EuroLeague, πέτυχε το 2 στην 2 στην Ευρώπη και μπορεί να βλέπει πιο... καθαρά, το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Οσο για τον Παναθηναϊκό, τα περίμενε όλα από τον Κέι Σι Ρίβερς και τον Μάικ Τζέιμς, αλλά ήταν αδύνατο οι δυο τους να κερδίσουν μέσα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.
O MVP:
Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ασυζητητί. Δεν είαι αριθμητικό το θέμα, είναι ότι εκτέλεσε τον Παναθηναϊκό στα πιο κρίσιμα σημεία. Εκανε το 50-48 με τρίποντο στο 29' όταν ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στην επίθεση, έβαλε και 8 συνεχόμενους πόντους (2/2 τρίποντα και ένα κάρφωμα αφού πέρασε όλη την άμυνα των αντιπάλων του) όταν ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 35' σε 65-62. Διακίως αποθεώθηκε όσο ποτέ άλλοτε από τον κόσμο στο ΣΕΦ. Συνολικά είχε 13 πόντους με 2/2 βολές, 1/1 δίποντα και 3/4 τρίποντα, πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και είχε 18 στην αξιολόγηση.
ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:
Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο, είχε εγκλωβίσει τον Oλυμπιακό για επτά λεπτά, όμως η αλλαγή σκηνικού ήρθε με την είσοδο του Ιωάννη Παπαπέτρου. Το τρίποντο που έβαλε ο 23χρονος φόργουορντ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος και παράλληλα άνοιξε την άμυνα των πρασίνων. Λοτζέσκι, Γκριν και Γουότερς βρήκαν ρυθμό και από το -3, οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν στο +11 μέσα σε έξι λεπτά. Οταν δε ο Παναθηναϊκός μείωσε στους τρεις στο 35', πάλι ο Παπαπέτρου ήταν εκεί και έκανε τη διαφορά.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:
Ο Μάικ Τζέιμς και ο Κέι Σι Ρίβερς πέτυχαν όλους τους πόντους του Παναθηναϊκού στην τρίτη περίοδο. Είναι δε χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 30', οι δύο Αμερικανοί είχαν τους 40 από τους 50 πόντους των πρασίνων. Ο Τζέιμς είχε 21 και ο Ρίβερς 19.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Ο Νικ Καλάθης ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς, έκλεψε μπάλες, έβαλε 4 γρήγορους πόντους, την ίδια στιγμή που ο Σπανούλης ήταν νευρικός και έκανε λάθη. Ομως ο Παναθηναϊκός δεν το εξαργύρωσε, έκανε μόνο το 0-4 λόγω της αστοχίας του στο 5 εναντίον 5 και ο Ολυμπιακός δεν άργησε να πάρει τα ηνία.
Ο Κεμ Μπιρτς κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και ήταν ο λόγος που το σκορ έγινε 11-5 στο 7' και 15-7 στο 8'. Ο Αμερικανός είχε 9 πόντους και 6 ριμπάουντ και άλλαξε τη ροή της αναμέτρησης.
Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-11, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε με τους Τζέιμς, Ρίβερς, Παππά στην περιφέρεια και τον Μπουρούση στη θέση 5'. Ο Τζέιμς και ο Ρίβερς (3/3 τρίποντα στο πρώτο μέρος) ήταν ασταμάτητοι και οι πράσινοι μείωσαν σε 24-23 στο 14', γεγονός που ανάγκασε τον Σφαιρόπουλου να βάλει πάλι τον Παπανικολάου στο ματς. Ο Παπ έβαλε 6 γρήγορους πόντους, ανέκοψε προς στιγμήν το ρυθμό του Ρίβερς και ο Ολυμπιακός έκανε το 30-23, αλλά ο Τζέιμς ήταν... καυτός και ήταν ο βασικός λόγος που το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 38-37.
Ο Ρίβερς εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι τον μάρκαρε ο Σπανούλης και σκόραρε συνεχώς και μαζί με τον Τζέιμς έκαναν το 43-46 στο 24' και το 45-48 στο 27...  Οι δυο τους είχαν τους 38 από τους 48 πόντους του Παναθηναϊκού μέχρι τότε, έχοντας σκοράρει μόνο αυτοί στο δεύτερο μέρος. Παράλληλη η άμυνα των πρασίνων είχε εγκλωβίσει τον Ολυμπιακό, που κρατήθηκε στο παιχνίδι χάρη στην ευστοχία του στις βολές.
Ομως εντελώς ξαφνικά η εικόνα άλλαξε, η είσοδος του Παπαπέτρου άνοιξε την άμυνα του Παναθηναϊκού και ο Ολυμπιακός με σερί 10-0 έκανε το 55-48, για να γράψει ο Τζέιμς το 55-50 στο 30'.
Ο Ερικ Γκριν ανέλαβε πρωτοβουλίες και ήταν ο λόγος που ο Ολυμπιακός έκανε το 61-53 στο 32' . Ο Γουότερς με τρίποντο έγραψε το 64-53 στο 33' .
Ο Παναθηναϊκός δεν παραδόθηκε, ο Φελντέιν μπήκε στην εξίσωση, το ίδιο και ο Σίγκλετον, έδωσαν λύσεις στην επίθεση και στο 35' οι πράσινοι μείωσαν σε 65-62. Πάλι ο Παπαπέτρου έδωσε λύση στον Ολυμπιακό, έκανε με 2/2 τρίποντα το 71-62 και ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων μέσα σε ενάμιση λεπτό. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά και ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 77-69.
Τα δεκάλεπτα: 17-11, 38-37, 55-50, 77-69.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (2), Μπιρτς 11 (5/5 δίπ., 9 ριμπ.), Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 13 (3), Σπανούλης 12 (8/8 βολ., 7 ασ.), Ουότερς 3 (1), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 7 (2/10 σουτ), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, Λοτζέσκι 7.
Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (1 τρίπ., 6 ριμπ.), Νίκολς, Ρίβερς 23 (3), Τζέιμς 24 (1 τρίπ., 6 ριμπ.), Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 5 (1), Τζεντίλε, Μπουρούσης 3 (1), Καλάθης 4.